ua en ru

РФ запропонувала Україні знизити ціну газу на 10%

Автор: RBC.UA
Посольство РФ в Україні в п'ятницю, 17 лютого ц. р., отримало листа від російського Міненерго, в якому українському Міністерству енергетики та вугільної промисловості пропонується відновити переговори про зниження ціни газу для України. "Лист було отримано тільки в п'ятницю вранці і незабаром буде передано міністру енергетики та вугільної промисловості Юрію Бойко", - уточнив посол РФ в Україні Михайло Зурабов, пише "Комерсант-Україна".

Посольство РФ в Україні в п'ятницю, 17 лютого ц. р., отримало листа від російського Міненерго, в якому українському Міністерству енергетики та вугільної промисловості пропонується відновити переговори про зниження ціни газу для України. "Лист було отримано тільки в п'ятницю вранці і незабаром буде передано міністру енергетики та вугільної промисловості Юрію Бойко", - уточнив посол РФ в Україні Михайло Зурабов, пише "Комерсант-Україна".

Раніше Зурабов зазначав, що домовленості по газовому питанню, взаємовигідні для Росії і Україні, будуть досягнуті найближчим часом. У той же час, на його думку, Україна без зниження ціни на газ не зможе проводити реформи.

Офіційно ініціативу російського Міненерго в українському міністерстві і НАК "Нафтогаз Україна" поки не коментують. У той же час, за словами джерела в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерговугілля, переговори можуть відновитися вже на цьому тижні.

"Питання зниження ціни газу для Україні ми не обговорювали з середини січня. Представники" Нафтогазу "на початку лютого були в Москві, але тоді обговорювалося тільки спосіб оплати за газ, який Україні підняла зі своїх підземних сховищ для забезпечення безперебійного транзиту російського палива до Європи" , - пояснило джерело.

Проте початок переговорів зовсім не означає, що Росія готова на значні знижки - в "Газпромі" згодні знизити ціну для України в рамках довгострокових контрактів на 10%, як це було зроблено для європейських споживачів. Російський монополіст пішов на поступки за підсумками переговорів з рядом важливих клієнтів холдингу - зокрема, французької GDF Suez, німецькою Wingas, словацької SPP і турецької Botas.

"Наші партнери попросили нас переглянути ціни. Ми скоригували параметри формули, що призвело до відносного зниження цін у середньому на 10%", - відзначає заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв.

У той же час, за словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі.

Як вважає голова Верховної Ради України Володимир Литвин, звернення до Міжнародного суду з перегляду газового договору з Росією в разі програшу справи може привести Україну до виконання цього договору до 2019 р.

Переговори про зниження ціни на газ для України з Росією ведуться вже більше двох років. Висловлювалася також думка, що в обмін на знижку на газ Україні погодиться на частковий контроль "Газпрому" над своєю газотранспортною системою (ГТС). У січні стало відомо про тендер на відбір оцінювача української ГТС.

Одночасно глава держави Віктор Янукович підкреслює, що "фундаментальний інтерес" Україна полягає в тому, щоб не втрачати статусу транзитної країни і ніякі переговори про здачу ГТС не ведуться.

Нагадаємо, у першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол за 1 тис. куб. м. з 400 дол в четвертому кварталі минулого року. За поставлений в січні п. р. НАК "Нафтогаз" заплатила ВАТ "Газпром" 808 млн дол. Згідно з даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в січні Україна імпортувала газ по 397,47 дол. /тис. куб.м і 430 дол./тис. куб.м.

"Нафтогаз Україна" і "Газпром" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальне формульне зміна ціни. Відповідно до умов додаткової угоди до базового контракту, яка була укладена 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1 тис. куб. м.

На початку вересня 2011 газове питання в російсько-українських відносинах увійшов в гостру фазу в зв'язку з планується зростання цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.