ua en ru

Росія і Китай наклали вето на санкції відносно Сирії

Автор: RBC.UA
Росія і Китай при голосуванні в Раді Безпеки ООН наклали вето на проект резолюції, яка засуджує владу Сирії і передбачає санкції щодо цієї країни, передає Reuters.

Росія і Китай при голосуванні в Раді Безпеки ООН наклали вето на проект резолюції, яка засуджує владу Сирії і передбачає санкції щодо цієї країни, передає Reuters.

Проект резолюції був підготовлений західними країнами, в його підтримку виступали Франція, яка є автором документа, а також Великобританія, Німеччина і Польща.

В ході голосування за прийняття документа виступили 9 країн, 4 утрималися. Росія і Китай виступили проти ухвалення резолюції, скориставшись правом вето, що в кінцевому підсумку вирішило долю голосування.

Нагадаємо, раніше МЗС РФ засудив текст даної резолюції, оскільки, на думку російського зовнішньополітичного відомства, він містить санкції "карального" характеру.

Західні країни мали намір прийняти зазначену резолюцію, оскільки, на їх думку, режим Президента Башара Асада використовує неприйнятні заходи для придушення антиурядових виступів в республіці. За деякими даними, з весни ц.р. від рук поліції та армії загинули понад 2,7 тис. осіб. Дамаск ці дані заперечує, говорячи про 700 убитих співробітників поліції і військовослужбовців. Також влада Сирії заявляє, що всі загиблі "мирні громадяни" були добре озброєні і організовані, основна їх мета - дестабілізація режиму і повалення законної влади.

Вчора Асад заявив, що у разі втручання НАТО в справи Сирії він почне війну на Близькому Сході, в якій його підтримають "Хезболла" та Іран. "Якщо проти Дамаска будуть прийняті такі божевільні заходи (атака країн НАТО або їх союзників), мені знадобиться не більше 6 годин, щоб розгорнути на Голанських Висотах сотні ракет, а потім відправити їх у бік Тель-Авіву", - заявив сирійський лідер.

Крім цього, Асад пригрозив, що його заклик підтримає "Хезболла", що базується в південному Лівані, яка нанесе по Ізраїлю настільки потужний ракетний удар, що спецслужбам єврейської держави його сила "і не снилася".

В свою чергу США засудили дії Росії і Китаю. Постійний представник США при ООН Сьюзан Райс заявила, що Рада Безпеки проігнорувала зростаючу загрозу регіональної безпеки, викликану подіями в Сирії. За словами Райс, "деякі країни вважають за краще торгувати зброєю з сирійським режимом".

Разом із тим, Росія заблокувала ухвалення резолюції Ради Безпеки ООН щодо ситуації в Сирії у зв'язку з тим, що проект, запропонований європейськими країнами і підтриманий США, відображав "конфронтаційний підхід". За словами постійного представника Росії при ООН Віталія Чуркіна, в документі "не були враховані формулювання про неприпустимість "зовнішнього збройного втручання". В той же час Чуркін заявив, що російське вето ніяк не пов'язане з продажем Москвою зброї Дамаску.

Раніше уряди країн Євросоюзу досягли принципової згоди про заборону на інвестиції європейських компаній у розвідку, видобуток і переробку нафти в Сирії, і ввели санкції проти цієї країни.

Нагадаємо, з середини березня 2011 р. в Сирії тривають масові заворушення, викликані аналогічними заворушеннями в інших державах Близького Сходу та Північної Африки. Учасники протестів вимагають відставки Президента країни Башара Асада та проведення політичних реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, який діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію.

Сирійська влада жорстко присікає несанкціоновані акції протесту, в тому числі застосовуючи армійські підрозділи. США і Євросоюз ввели ряд санкцій відносно сирійського керівництва, а Рада Безпеки ООН засудила відкрите порушення прав людини та застосування зброї проти мирних жителів.

За даними ООН, за шість місяців протестів в цій країні з вимогою відставки Президента Асада були вбиті понад 2 тис. 200 осіб. У той же час влада Сирії називає значно меншу цифру - близько 1 тис. 400 осіб.