ua en ru

Роман Насіров: Вимога 2 мільярдів застави - це взагалі маразм

Роман Насіров: Вимога 2 мільярдів застави - це взагалі маразм Роман Насіров не бачить підстав для свого затримання і арешту

Розмова з відстороненим головою Державної фіскальної служби Романом Насіровим відбулась в Солом'янському суді, після того, як завершилися 72 години, протягом яких суд повинен був обрати йому запобіжний захід. 

Звинувачення наполягало на утриманні під вартою або на внесенні застави у розмірі 2 млрд гривень. "Це - маразм. Вам будь-хто скаже, що це ні теоретично, ні практично не піддається реалізації", - каже Насіров РБК-Україна. У той же час він готовий знаходитися під цілодобовим наглядом НАБУ, лише б йому дали можливість пройти реабілітацію і не застосовували арешт. "Я ніколи не буду тікати, я буду доводити свою правоту, тому що всі дії, які я робив особисто або від імені служби, це законні дії", - запевняє він. 

Про стан здоров'я, непідтверджений інфаркт, про перспективу пред'явлення нових підозр - в інтерв'ю РБК-Україна.

- Як ваше самопочуття? Бачили, скільки людей прийшли під будівлю суду?

- Людей не бачив, але знаю, що вони є. Мені цікаво, люди прийшли, щоб висловити що?

- Вимагають рішення суду і вашого арешту.

- Я теж вимагаю рішення суду, але хочу, щоб суд чесно розібрався у всьому.

- На даний момент суд чесно розбирається?

- Адвокати більш професійно зможуть на це відповісти.

- На вашу думку, що буде сьогодні на суді? Ваші очікування?

- Виходячи з останніх двох днів, очікування незрозумілі, тому що детективи НАБУ відверто демонструють свою владу по відношенню до мене.

- В чому проявляється їх влада?

- Вранці 4 березня мене забрали з лікарні "Феофанія" в несвідомому стані, так як мені до цього робили діагностику. Спочатку привезли в якесь місце, в інститут Стражеска, здається.

- Ви знали, куди вас везуть?

- Я прийшов у свідомість в інституті Стражеска. Потім мене привезли сюди (Солом'янський суд. - ред). 4 березня, після суду, повинні були доставити в "Феофанію", у стаціонар. Але замість цього чотири години їздили по місту. Спочатку знову в Стражеска, де хотіли мене залишити, але їм відмовили, тому що це суперечить лікувальному процесу. Потім - в БСП. Там категорично сказали, що це - маячня, і мене треба доставляти за місцем лікування. І тільки в три години ночі ми повернулися в "Феофанію".

- Вам пояснили, що відбувається?

- Ніяк не пояснили. Після засідання суду сказали, що ми їдемо в "Феофанію", але фактично поїхали в інше місце. І всі це можуть підтвердити. Крім того, люди, які мене забирали, були не медичною бригадою, а співробітниками правоохоронних органів, як з'ясувалося, одягнені в червоні костюми, як у працівників швидкої допомоги.

- Як це вдалося з'ясувати?

- У них не було з собою документів, вони відмовлялися їх показувати. Я розцінюю такі дії, як піар чи ненависть. Сьогодні (5 березня, - ред.) теж цікаве засідання було. З ранку мене забрали, привезли сюди. Після 10 годині розпочалося засідання, і до першої години дня воно закінчилося. З 13.00 до півночі фактично тримали тут - не пускали ні адвокатів, ні родичів, ані медиків. Були присутні тільки ті ж люди в костюмах медиків, що і вчора.

Це все називали процесом конвоювання. При ньому заборонена присутність адвокатів та родичів. А в 23.50 прийшли і сказали: "До побачення". Квазі-медики зі всіма іншими - детективами, силовиками НАБУ - пішли. Вони викликали швидку допомогу, сказали, що є хвора людина, і тепер відповідальність на медиках.

- Медики якусь допомогу надавали?

- Зробили кардіограму, тиск поміряли. Самопочуття - слабке і це об'єктивно, тому що за останні два дні неможливо було проходити лікувальні процедури, навіть елементарно поїсти. Мене взагалі надмірно дивує і бентежить вся ситуація, починаючи з пред'явлення обвинувачення і, закінчуючи наступними двома днями. Чому все відбувалося саме таким чином, а не стандартним, коли викликають до себе, пред'являють документи і викликають в суд.

- На вашу думку, у вашої справи є політичний підтекст?

- Це дуже політизована справа. Я вважаю, що мене і службу безпідставно прикріпили до резонансній справі. Для цього немає юридичних підстав. Це підтверджують всі юристи, які займаються справою. А ось те, що відбувається зараз, напевно, вдвічі, втричі підкреслює політизованість справи.

- Ваш адвокат Кузьменко говорив, що справа - політичне замовлення, і весь цей процес прискорився з врученням підозри за якоюсь вказівкою зверху. Від кого була така вказівка?

- Я не можу це прокоментувати, тому що потрібно зрозуміти, хто зверху і хто дає вказівки НАБУ.

- НАБУ - незалежний орган. І президент Петро Порошенко публічно про це нагадав, коли вас арештували.

- Мабуть, хтось на них впливає. У мене вже з'являється думка і є ризики, що на них впливають ззовні.

- З США?

- Не можна так говорити. Я не хочу це коментувати.

- Ви підозрюєтесь в порушенні, передбачених ст. 364 ч. 2 УК - зловживання службовим становищем. Мова йде про незаконну реструктуризації податкового боргу компаній, пов'язаних з депутатом Онищенко.

- Зловживання як раз і не було. Все проходило відповідно до законодавства, Податкового кодексу, постанов уряду, наказів. Процес надання розстрочок – стандартний і поширений процес. Ми даємо сотні, якщо не тисячі розстрочок. В першу чергу, держкомпаніям. Найбільшим у нас є «Укргазвидобування», вона розстрочки отримує практично кожен місяць на мільярди гривень. З «Укрнафтою» було те ж саме. Ми не маємо права не надати розстрочку.

- Але з «Укрнафтою» було по-іншому. Коли вони не платили за розстрочення, почався арештів активів, штрафи.

- Тут було те ж саме. Була податкова застава.

- НАБУ надало схему порушень. В ній не було податкової застави, про яку ви говорите.

- Значить, вони обманюють. Частина майна перебуває у податковій заставі. Крім того, йдуть стягнення. Частина сум вже стягнуто. По частині розстрочок вже повністю закриті податкові зобов'язання.

- Можете назвати суми?

- Ні, зараз я не зможу сказати. Це не настільки велика історія, щоб зараз їй приділяти стільки багато часу. У нас більше уваги приділяється масштабним процесам. Можемо брати минулий рік, можемо – січень-лютий, приміром, де за рахунок детінізації за платежами, у тому числі і у ренті, обчислення йде в кілька десятків мільярдів гривень у місяць, а не орієнтуватися на випадкові підприємства. Ми хочемо по суті розбиратися в цій справі. А те, що відбувається останні три дні, це якийсь піар-процес з боку детективів НАБУ.

- Скажіть, що було вилучено в рамках обшуків? І ще. НАБУ повідомляло, що з початку вони прийшли в ГФС, але там вас не виявилося і тільки пізніше вони знайшли вас у "Феофанії"? Ви впевнені у своїй правоті. Раз так, то для чого необхідний був весь цей процес – лікування, 72 години? Чому зразу не піти до суду і вже там доводити свою правоту?

- Мені стало погано ще ввечері 1 березня. З підвищеним тиском, вранці наступного дня я поїхав до лікаря, і 2 березня, в районі 11 годин, мене госпіталізували. Про обшуки я дізнався вже ввечері, в лікарні. Обшуки були у мене в кабінеті, вдома. Наскільки я знаю від колег і від рідних, то вдома у мене були вилучені незначні кошти, годинник, прикраси – всі вони були мною раніше задекларовані. Я не знаю, яке вони мають відношення до справи. Для мене це велике питання. На роботі був вилучений, я точно не знаю, чи то комп'ютер, то монітор. Це те, що мені відомо.

- І все ж повертаючись до питання – чому не піти відразу в суд?

- Повірте мені, ви це можете підтвердити і тих лікарів, які зараз тут, та у тих, хто в "Феофанії" – у мене був діагностований гіпертонічний криз і передінфарктний стан.

- Вам зробили операцію...

- Я не знаю, звідки з'явилася інформація про операцію.

- Нам про це розповів ваш адвокат Андрій Кузьменко.

- Мені був зроблений ряд медичних маніпуляцій, деякі з них, напевно, можна вважати операцією. Але фактично це був ряд дій, спрямованих на стабілізацію тиску і діяльності серця. У мене був передінфарктний стан. Те, що у мене інфаркт, я не говорив.

- Чого ви очікуєте від засідання суду, яке має відбутися вранці: арешт, винесення рішення про заставу в 2 мільярди гривень?

- Вимога 2 мільярдів застави – це взагалі маразм. Вам будь-хто скаже, що це ні теоретично, ні практично не не піддається реалізації. Вимога такої застави прокуратурою або НАБУ - це говорить про те, що ця вимога ангажована і мета її – зробити справу більш резонансною.

- Коли ми запитували у НАБУ звідки взялася така сума, то нам розповіли, що вона з'явилася за підсумками аналізу ваших доходів та ваших родичів, які закріплені в декларації, зафіксованих у вас коштів, майна. Що ви на це скажете?

- Вони дійсно вам таке сказали? Тоді ви у них запитайте, як вони в моїй декларації нарахували таку суму. Я був би щасливий, якщо б у мене було стільки коштів і активів - на 2 мільярди гривень.

Я от що скажу – НАБУ проводили обшуки за адресами, які вказані в моїй декларації. Моїй дружині, у спадок, дісталося по 1/40 в декількох квартирах. Вони проводили обшуки у бабусі моєї дружини, яку я бачив кілька разів у житті. Проводили обшуки за іншими адресами, за деякими з яких я взагалі жодного разу в житті не був, а знав про їх існування лише з реєстру, де вказані дані про отримання моєю дружиною, у спадок, частки у об'єктах нерухомості. Мені здається, такі дії свідчать про їх... Не знаю... Непрофесіоналізм.

У мене виникає ще питання – чому НАБУ зайнялося тільки однією справою, яке пов'язане з розстрочкою? Є ще одне, пов'язане з податковим боргом...

- В НАБУ готові розглядати інші справи. Власне, очікувалося, що до того, як закінчаться 72 години вони пред'являть вам нову підозру, щоб не було можливісті відпустити вас на свободу.

- Я нічого про це не знаю. Але від нового засідання я очікував би законних рішень. Я не збираюся нікуди діватися: я нікого не зарізав, не вбив, не задушив. Для того, щоб взяти мене під варту потрібні законні підстави. Я не збираюся покидати Україну.

- Тобто ви готові перебувати під цілодобовим наглядом?

- Звичайно. З цим немає жодних проблем.

- На вашу думку, чому детективи НАБУ не пред'явили вам підозру тоді, коли ви ходили до них на допити?

- Не знаю. Це велике питання до самого НАБУ – чого вони хотіли домогтися такими популистичними діями, фактично, викрадаючи мене з лікарні? Я до них звертався, говорив, що мені треба пару днів щоб "стати на ноги" і я готовий буду приймати участь у всіх слідчих діях або на засіданні судів. Але... Зараз ми бачимо, що ці їхні дії ні до чого доброго не призводять.

- Яка інформація міститься в тексті підозри, яку було пред'явлено? Ви її читали? Підписували?

- Підозру мені вручили, коли я був під дією снодійних препаратів, тому я її навіть не бачив.

- Ви напевно знаєте, що вас підозрюють у симуляції. Деякі депутати заявляли, що коли до вас у палату в "Феофанії" прийшли детективи НАБУ, то у вас були відкриті очі, і ви все чули, що вам говорять.

- Останнє що можна робити – це симулювати свій стан здоров'я. Текст підозри я не бачив і не читав. Вона напевно є у адвокатів.

- Вам надходили прохання від президента, оточення глави держави, колишнього прем'єра, вирішити питання з податковими розстрочками, в чому вас, власне, звинувачують? Олександр Онищенко вказував саме на президента. Говорив, що Насіров б сам цим не займався, якби не було вказівки зверху

- У мене немає інформації про те, що говорив Онищенко. Розстрочки всім компаніям, включаючи ті, які проходять по справі, надавались виключно згідно з нормами законодавства, підзаконних актів і методичних рекомендацій видачі розстрочень податкових зобов'язань.