Роман Насіров вступив до фіскальної служби
Сьогодні на позачерговому засіданні уряду главою Державної фіскальної служби був призначений Роман Насіров. Його і Андрія Коломійця конкурсна комісія при Мінфіні і рекомендувала прем'єр-міністру для призначення на посаду. Коломійцю було запропоновано крісло керівника Державної фінансової інспекції, однак він відмовився. За три місяці Насірову і його команді необхідно буде провести реальні реформи у відомстві, скоротити корупцію і збільшити надходження до бюджету за рахунок боротьби з тіньовим сектором - податковими ямами і контрабандою.
Після майже трьох місяців роботи без голови, Державна фіскальна служба нарешті отримала керівника. Розпорядженням Кабміну №424-р головним податківцем країни, як і прогнозувалося, був призначений Роман Насіров. На позачергове засідання уряду крім нього виносилася ще й кандидатура Андрія Коломійця, екс-фіндиректора "Арселорміттал Кривий Ріг". Вони стали двома з 67 претендентів, які дійшли до фіналу конкурсу, який Мінфін проводив із кінця березня. За словами міністра фінансів Наталії Яресько, вона рекомендувала уряду призначити Коломійця на посаду голови Держфінінспекції, однак той відмовився. "Я не хочу цього коментувати, у мене є свої причини", - заявив РБК-Україна Коломієць.
Нагадаємо, Роман Насіров очолює парламентський комітет з питань податкової та митної політики. У Верховну раду він пройшов за списками "Блоку Петра Порошенка". У різні роки працював управляючим директором інвесткомпанії "Конкорд Капітал" і "Ренесанс Капітал", заступник голови правління в "Державної продовольчо-зернової корпорації України". У парламент Насіров пішов з посади директора в ТОВ "БТГ Пактуал комодитис (Україна)".
Відразу ж після свого призначення головою ДФС, на засіданні Кабміну, Роман Насіров отримав і двох заступників. Митний напрямок у відомстві буде курирувати Костянтин Лікарчук, податкову міліцію - Сергій Білан. Цих людей рекомендував сам Роман Насіров, до податкової системи вони досі не мали ніякого відношення. І, за даними джерел в уряді, їх кандидатури стали повною несподіванкою. Лікарчук - 1978 року народження, в ДФС прийшов з посади директора юридичної фірми "Мельниченко і Лікарчук". Крім того, він є партнером компанії "Авеллум Партнерс", яка спеціалізується на угодах M&A, консультує з питань корпоративного права антимонопольного регулювання, нерухомості та податків. Про Білана інформації менше. Він народився в 1976 р., з серпня 2014 р. і до призначення був заступником начальника головного управління контррозвідувального забезпечення економіки держави СБУ. З вересня по грудень минулого року служив у зоні АТО.
Як заявила Наталія Яресько, представляючи нове керівництво ДФС, Арсеній Яценюк дає їм три місяці на впровадження реальних змін у структурі. В першу чергу, необхідно навести порядок у роботі фіскальних органів, знизити рівень корупції, поміняти всю вертикаль в керівництві - від обласних до районних управлінь, а також збільшити відрахування до бюджету за рахунок детінізації економіки та боротьби з податковими ямами і контрабандою. "Буду робити все, щоб виправдати покладені на мене надії, - заявив Насіров. - Три місяці це дуже важливий термін для країни, за ці три місяці ми повинні зробити основні кроки до побудови нових підходів до адміністрування податків, налагодити діалог з платниками, показати уряду, суспільству, що ми на правильному шляху. Також ми повинні за 3-4 місяці провести податкову реформу, тому що з нового року вся країна повинна жити в оновленій податковій системі".
Під час публічного заслуховування у Мінфіні Насіров зазначав, що крім автоматизації всіх процесів в ДФС, він готовий брати на себе відповідальність за прийняті рішення і формувати єдині галузеві офіси з обслуговування великих платників податків. Його заступники були небагатослівними. Заяв, крім вже озвучених тез щодо боротьби з корупцією і наповнення бюджету, Лікарчук і Білан не робили. Пізніше Лікарчук зазначив, що найближчим часом планує відвідати найбільш проблемні митниці: "Думаю, я поїду в Одесу, Львів, Закарпатську область. Є певні напрямки і завдання. Те, як вони будуть досягатися, будемо дивитися і радитися".
"Я думаю, що хлопці впораються, по-іншому я не хочу прогнозувати. Якщо не буде цих можливостей, то очевидно, приймемо кадрові рішення", - зазначила Наталія Яресько. За інформацією РБК-Україна, міністр на посаді голови ДФС хотіла б більше бачити Ігоря Петрашко, який увійшов в ТОП-4 претендентів. Але за ним тягнеться шлейф його роботодавця, відзначає джерело в податковому комітеті. Петрашко працює заступником генерального директора компанії UkrLandFarming Олега Бахматюка. "Професійна, чудова людина, але в його житті є Бахматюк" - говорить співрозмовник РБК-Україна.
На призначення вже відреагував і екс-глава ДФС Ігор Білоус, який у лютому був відсторонений від виконання своїх службових обов'язків, у березні - звільнений, а в квітні вже рекомендований на посаду голови Фонду держмайна. "Те, що Роман безпосередньо брав участь у розробці законодавчої бази для роботи ДФС, говорить про те, що він глибоко володіє темою і тому справлятися з реформами йому буде легше, ніж кому-небудь іншому", - зазначає Білоус. За словами заступника голови ради Федерації роботодавців Дмитра Олійника, трьох місяців, які даються оновленій ДФС на реалізацію реформ, звичайно, недостатньо, щоб отримати результат, але цього часу вистачить, щоб зрозуміти, в якому напрямку рухається керівництво. "На жаль чи на щастя, про двох замів Насірова мені нічого не відомо, але на публічних слуханнях Насіров подавав надії. Тому ми не допустимо, щоб його слова не розходилися з ділом", - додає Олійник.
Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко також вважає, що за такий короткий термін "догори дном перевернути систему не вдасться", однак знизити тиск на легальний бізнес, кількість податкових ям і обсяги контрабанди, цілком реально. В самому податковому комітеті співрозмовник РБК-Україна зазначив, що за час відсутності голови в ДФС (у відомства з березня був тільки в. о. голови - Максим Мокляк) "розхлябаність досягла піку". "Наявність схем на митниці зашкалює, а тіньовий бізнес навіть визнає, що так дешево розмитнити ще ніколи не було", - розповідає член комітету.
У довгостроковій перспективі, зазначає Ганна Дерев'янко, ДФС належить проведести податкову реформу, підвищити довіру до податкових органів, знизити корупцію, в тому числі і шляхом підвищення зарплат до рівня, наближеного до ринкового. На все це може знадобитися не менше півроку, вважає Дерев'янко, так як тільки в курс справи нове керівництво буде входити місяць, а то і більше.
Юлія Дроговоз, один з кандидатів на посаду глави ДФС, що не пройшла певний етап конкурсу заявила, що показовою для неї буде діяльність Насірова, якщо буде оприлюднений план реформ та створено громадську раду при фіскальної службі. Також висновки можна буде робити і по кадровій політиці. "Щоб зрозуміти, якими будуть його кроки, вистачить і одного місяця. Наприклад, чи залишаться на місцях люди, до яких було багато питань. Скажімо, Давиденко (Андрій Давиденко, голова департаменту забезпечення діяльності служби. -РБК-Україна), якого називають "сірим кардиналом" ДФС, і це вже про щось говорить. Всі кадрові призначення проходили через нього. Або Привалова (Неля Привалова, директор департаменту методологічної роботи з питань оподаткування. - РБК-Україна) - якщо вона залишиться, то зрозуміло, куди йдемо далі. Бізнес проти неї", - розповідає Дроговоз.
Ще один кандидат, який не пройшов конкурс, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради Оксана Продан впевнена, що трьох місяців достатньо, щоб бізнес зміг відчути зміни. "Можуть початися істотні зміни. Потрібно закрити ями, схеми, "конверти", запустити електронний цифровий кабінет для платника. У мене якраз і була презентація - 5 кроків за 3 місяці", - говорить вона. У той же час, тепер залишається вакантним крісло голови податкового комітету Ради. За даними джерел і в комітеті, і в уряді, швидше за все це крісло займе Ніна Южаніна (БПП). Називають і прізвище Продан. "Це буде рішення фракції, потім парламенту, поки я про це не замислювалася, мені ніколи. Зараз працюємо над законопроектом як бути з бізнесом в зоні АТО, РРО велика проблема. Так що є над чим працювати", - зазначає Продан.