ua en ru

Ризик померти від СНІДу у ВІЛ-інфікованих в Україні вище, ніж в Африці, - ООН

Автор: RBC.UA
Ризик померти від СНІДу у ВІЛ-інфікованих українців вищий, ніж в найбільш уражених епідемією регіонах Африки. Про це заявив виконавчий директор Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Андрій Клепіков.

Ризик померти від СНІДу у ВІЛ-інфікованих українців вищий, ніж в найбільш уражених епідемією регіонах Африки. Про це ВВС-Україна заявив виконавчий директор Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні Андрій Клепіков.

За його словами, такі дані містяться в доповіді UNAIDS - програми ООН з боротьби з ВІЛ/СНІДом. "Зараз у світі від СНІДу помирає менше людей, ніж у попередні роки. А в Україні - навпаки. У ВІЛ-інфікованих українців сьогодні ризик померти від СНІДу більше, ніж у громадян найбільш уражених регіонів Африки. На перший погляд, це парадоксальна ситуація, тому що навіть існує стереотип, що СНІД, перш за все, асоціюється з африканськими країнами. А насправді ми і тут перегнали цей найбільш уражену регіон", - сказав Клепіков.

Читайте також: СНІД в Україні передається переважно статевим шляхом, – МОЗ

За його словами з 2005 р. по 2011 р. в найбільш ураженому регіоні Африки, розташованому на південь від Сахари, вдалося знизити рівень смертності від СНІДу на 31%. В Україні за цей період смертність від СНІДу зросла на 70%. За його словами, така тенденція пов'язана з недостатнім фінансуванням. "У першу чергу, така загрозлива тенденція пов'язана з браком фінансування з державного бюджету, тому що вже не перший рік загальнонаціональну програму зі СНІДу фінансують менше ніж на 50%. Саме тому ми маємо такі вкрай тривожні наслідки", - зазначив Клепіков.

Загалом, згіно з новим звітом Об'єднаної програми ООН з боротьби з вірусом ВІЛ та СНІДом (UNAIDS), кількість нових випадків зараження ВІЛ в 25 країнах світу скоротилося на 50%.

Згідно з останньою статистикою, найбільше інфікованих залишається в країнах Африки на південь від Сахари, хоча деякі з них зробили важливі кроки в спробі скоротити число нових носіїв ВІЛ.

"Ефіопія, Малаві і Ботсвана домоглися різкого скорочення числа ВІЛ-інфікованих, показавши тим самим, що вони здатні контролювати епідемію", - сказав виконавчий директор UNAids Мішель Сідібе.

Тим не менш, нещодавно опубліковані дані, що стосуються інших регіонів світу, показують, що число нових випадків зараження ВІЛ зростає, особливо серед молодих людей і чоловіків, які мають статеві контакти з іншими чоловіками.

Читайте також: Кабмін збільшив щомісячну допомогу ВІЛ-інфікованим дітям у 5 разів - до 170 грн

У Великобританії в 2011 р. число інфікованих в цій категорії досягло "безпрецедентного" рівня, свідчать дані національного Агентства із захисту здоров'я.

За даними американського відомства, 26% всіх нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією припадає на молодих людей. Щомісяця в цій категорії носіями вірусу стають близько 1 тис. осіб.

"Також вселяє занепокоєння той факт, що майже 60% молодих людей-носіїв ВІЛ не знають, що вони інфіковані, і можуть таким чином, самі того не усвідомлюючи, поширювати вірус", - зазначають представники CDC.

У Китаї, згідно з даними офіційного агентства Сіньхуа, за період з січня по жовтень 2011 року число нових випадків зараження зросло на 13%, а кількість носіїв ВІЛ серед осіб, старших 50 років, зросла на 20%.

Згідно з нещодавніми даними UNAIDS, загалом 34 млн осіб є носіями ВІЛ в світі.

При цьому статистика вказує на зниження числа ВІЛ-інфікованих серед дітей. Їхня частка скоротилася на 24% у порівнянні з 2009 роком.

Число нових випадків зараження серед дорослого населення за останні чотири роки залишалося, в основному, стабільним: щороку реєструють приблизно 2,5 млн нових випадків.

Багато носіїв ВІЛ отримують ліки, які тримають вірус під контролем. Однак, як зазначено у звіті ООН, близько семи мільйонів осіб, які потребують в ліках, їх не отримують.

Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я України, рівень інфікування вірусом ВІЛ а також рівень приросту серед української молоді значно зменшився. Ще п'ять років тому цей показник становив 16%, зараз - 3,6%. Також, згідно з даними МОЗ, ВІЛ-СНІД в Україні зараз в основному поширюється через небезпечний секс.

Читайте також: Число хворих на ВІЛ у світі з 1997 р. скоротилося на 20%

Нагадаємо, що в кінці 2010 р. Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні і в цілому законопроект "Про внесення змін до закону" Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення". Зокрема, документ регулює правовідносини у сфері захисту конфіденційності інформації про ВІЛ-статус особи її передачі та третім особам. У документі також унормовані питання соціального захисту людей, які живуть з ВІЛ, та членів їх сімей, а саме: право на безоплатне забезпечення ліками для антиретровірусної терапії та лікування опортуністичних інфекцій; безперешкодного ознайомлення з інформацією про себе, що зберігається в закладах охорони здоров'я і т.п.

Перші випадки захворювання, яке стало відоме як СНІД, вперше були зареєстровані 30 років тому в Каліфорнії (США). Молодий лікар Майкл Готліб звернув увагу на незвичайне тоді поєднання пневмонії і раку шкіри у п'яти молодих гомосексуалістів з Лос-Анджелеса.

За даними ООН, з 1981 р. від СНІД загинуло 30 млн людей у ​​світі, і близько 34 млн людей зараз інфіковані ВІЛ-інфекцією - вірусом, який викликає СНІД.

Зазначимо, що сьогодні, 1 грудня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом та акцентує увагу на тому, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема.
Уперше Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом за ініціативою Генеральної асамблеї ООН відзначили 1 грудня 1988 року. Донині головною метою акції є об'єднання й порозуміння, формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей, подолання дискримінаційного ставлення щодо тих, хто живе з ВІЛ/СНІДом. Організатори також прагнуть привернути увагу молоді, проінформувати громадськість про шляхи передачі ВІЛ та наголосити на необхідності проходження тестування.