РФ та ЄС домовилися про "механізм раннього попередження у сфері енергетики"

Понеділок 16 листопада 2009 18:04
Автор: RBC.UA
Росія і Євросоюз підписали меморандум про механізм раннього попередження у сфері енергетики. Сьогодні в Москві підпис під документом поставили глава Міненерго РФ Сергій Шматко та комісар Єврокомісії з енергетики Андріс Пієбалгс.

Росія і Євросоюз підписали меморандум про механізм раннього попередження у сфері енергетики. Сьогодні в Москві підпис під документом поставили глава Міненерго РФ Сергій Шматко та комісар Єврокомісії з енергетики Андріс Пієбалгс.

Меморандум визначатиме порядок спільних заходів з попередження та оперативного реагування у разі виникнення або загрози виникнення надзвичайних подій у сфері енергетики.

В той же час, за словами А.Пієбалгса, які приводить радіо "Маяк", Росія та Євросоюз не чекають повторення конфлікту з Україною щодо постачань газу.

Крім того, за підсумками зустрічі С.Шматко заявив, що новою міжурядовою угодою Росії та України буде передбачена можливість участі Росії в модернізації газотранспортної системи України. За його словами, представники обох країн ведуть переговори про можливість розширення існуючих домовленостей і внесення доповнень в підписаний міжурядовий документ. С.Шматко також додав, що ГТС України з технологічної точки зору знаходиться у гарному стані. Нагадаємо, Кабінет міністрів України 21 жовтня ц.р. схвалив концепцію розвитку і модернізації ГТС на період 2009-2015 рр. вартістю в 2,57 млрд дол. Джерела фінансування будуть різні - від коштів "Нафтогазу України" до кредитів. 23 березня 2009 р. у Брюсселі Україна, ЄС та міжнародні фінансові організації підписали спільну декларацію з питань модернізації української ГТС. Україна представила проекти в цій сфері на суму 2,5 млрд дол. До 31 грудня 2009 р. Мінпаливенерго та "Нафтогаз України" повинні підготувати та затвердити ТЕО і уточнений кошторис витрат на модернізацію ГТС.

Як повідомлялось, минулого тижня прем'єр-міністр РФ Володимир Путін заявив, що Росія готова знов почати скорочення подачі газу до України у разі його несанкціонованого відбору. "Платитимуть партнери за постачання для внутрішнього споживання, значить, отримуватимуть газ для внутрішнього споживання. Якщо партнери не платитимуть, що означає можливість несанкціонованого відбору газу, значить, ми скорочуватимемо подачу", - сказав В.Путін. Він відзначив, що фінансові можливості України дозволяють їй оплачувати необхідні об'єми російського газу, і це підтверджують дані МВФ. "Проблема в тому, що в Україні йде передвиборна президентська боротьба", - сказав В.Путін.

Раніше перший віце-прем'єр-міністр України Олександр Турчинов заявляв, що Україна вперше увійде до нового, 2010, року без газових проблем, оскільки "газові домовленості з Росією виконуються з обох боків".

У свою чергу, директор енергетичних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Володимир Саприкін називає риторичним питання про несанкціонований відбір Україною російського газу. «Якщо РФ з якоїсь причини припинить подачу газу Україні, то тоді відбір може мати місце, адже українській стороні потрібний буде технологічний газ для транзиту до Європи», - відзначає він. За словами експерта, на сьогоднішній день у Росії немає причин зменшувати або припиняти подачу газу Україні, оскільки Україна регулярно і в повному об'ємі розплачується за газ. Але і в цьому випадку, на думку В.Саприкіна, Україна зможе використовувати власний газ з підземних сховищ, і не буде необхідності в несанкціонованому відборі газу навіть для технологічних потреб. «Газу з підземних сховищ Україні вистачить для проходження зими», - підкреслює експерт.

Нагадаємо, "Газпром" припинив постачання газу до Європи 7 січня ц.р., заздалегідь звинувативши Україну у відборі палива. Всі країни ЄС, в які російський газ надходить транзитом через Україну, почали знову отримувати його 21 січня, після підписання договорів між ВАТ "Газпром" і НАК «Нафтогаз України».

В той же час представники Євросоюзу, що займаються питаннями енергетики, заявляли, що у них немає фактів, які б свідчили, що Україна несанкціоновано відбирала газ.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся