ua en ru

РФ ратифікувала договір по СНО-2 із спеціальною заявою

Автор: RBC.UA
Державна дума РФ на сьогоднішньому засіданні прийняла в третьому, остаточному, читанні закон про ратифікацію нового російсько-американського договору по скороченню стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), пише РБК.

Державна дума РФ на сьогоднішньому засіданні прийняла в третьому, остаточному, читанні закон про ратифікацію нового російсько-американського договору по скороченню стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), пише РБК.

Із цього приводу нижня палата прийняла спеціальні заяви про свою позицію за договором СНО-2 і про підтримку бойової готовності і розвиток стратегічних ядерних сил РФ, ядерного збройового комплексу і організацій оборонно-промислового комплексу, що працюють в даній сфері.

У Держдумі відзначають, що одностороннє розуміння США окремих положень договору не міняє юридичних зобов'язань американської сторони по його виконанню. У свою чергу РФ не бере на себе ніяких додаткових зобов'язань, наголошується в документі.

При цьому однією з умов ефективності нового договору депутати вважають закріплене в ньому визнання РФ і США наявності взаємозв'язку між СНО і стратегічними оборонними озброєннями. Держдума також звертає увагу світової спільноти на те, що односторонні розробки США глобальної системи ПРО можуть зруйнувати систему стратегічної стабільності в області ядерних озброєнь.

Крім того, парламентарії вважають за невиправдане розміщення нестратегічної ядерної зброї США за їх межами і закликають Вашингтон повернути його на свою територію, а також повністю ліквідовувати інфраструктуру, що знаходиться в інших країнах, забезпечує швидке розгортання такої зброї.

Передбачається, що разом з ратифікаційним законом ця заява буде прикладена до ноти у зв'язку з обміном грамотами про ратифікацію договору обома сторонами.

У іншій заяві, присвяченій підтримці бойової готовності російської армії, наголошується, що підтримка потенціалу ядерної заборони в необхідному ступені готовності є однією з основних завдань військової політики РФ. При цьому особливе значення повинне надаватися тим видам стратегічних наступальних озброєнь (СНО), які володіють "найбільшою бойовою стійкістю і мають найбільший потенціал для подолання протиракетної оборони".

Нагадаємо, договір по СНО-2 був підписаний 8 квітня 2010 р. в Празі президентами РФ і США і містить домовленості по обмеженнях і граничних рівнях СНО, а також положення по їх обхвату, розміщенню, порядку зарахунку, інспекції, переобладнанню і ліквідації. З метою забезпечення ефективності договору і дозволу будь-яких неясних моментів, пов'язаних з його здійсненням, створювався спеціальний орган - Двостороння консультативна комісія.

Згідно документу, кожна із сторін скорочує і обмежує свої СНО так, щоб через 7 років після набуття чинності договору і надалі їх сумарні кількості не перевищували 700 одиниць для розгорнених міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), балістичних ракет підводних човнів (БРПЧ) і важких бомбардувальників. Для боєзарядів на них вводиться гранична величина - 1 тис. 550 одиниць, а для розгорнених і нерозгорнених пускових установок (ПУ) МБР і БРПЧ, а також ВБ - 800 одиниць.

В ході доопрацювання ратифікаційного документа Держдума обговорила особливості участі і виходу Росії з договору у разі виникнення виняткових обставин. У зв'язку з цим в документі передбачено 9 умов, при дотриманні яких РФ зобов'язується виконувати положення договору по СНО. Серед них - підтримка потенціалу стратегічних ядерних сил Росії на рівні, необхідному для забезпечення національної безпеки, а також їх боєготовності при будь-якому розвитку стратегічної обстановки, збереження і розвиток необхідних науково-дослідної і дослідно-конструкторської бази і виробничих потужностей.