ua en ru

РФ відмовилася від ідеї членства України в МС і готова обговорювати створення газового консорціуму

Автор: RBC.UA
У відносинах Москви і Києва настало перемир'я. Росія відмовилася від ідеї, будь що втягнути Україну в Митний союз і готова обговорювати створення тристороннього газового консорціуму з ЄС на базі української ГТС. При цьому відповідь на запитання, чи отримає Київ бажану знижку на російський газ, може бути дана вже в жовтні. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на обізнані джерела.

У відносинах Москви і Києва настало перемир'я. Росія відмовилася від ідеї, будь що втягнути Україну в Митний союз і готова обговорювати створення тристороннього газового консорціуму з ЄС на базі української ГТС. При цьому відповідь на запитання, чи отримає Київ бажану знижку на російський газ, може бути дана вже в жовтні. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на обізнані джерела.

"Зустріч була знаковою для Януковича, особливо з урахуванням останніх подій у Росії. Обидва керівники - і Медведєв, і Путін - знайшли час з ним зустрітися, це важливо для українського Президента", - вважає один з російських переговірників. Що стосується змістовної частини, то, за словами співрозмовника видання, Москва схильна відмовитися від максималістичної позиції по залученню Києва до Митного союзу. " Далеко не факт, що така установка актуальна. Набагато важливіше питання участі Росії в управлінні українською ГТС", - зазначив чиновник.

У Києві також вважають, що після суботньої зустрічі питання членства України в МС можна вважати закритим. "Київ не збирається інтегруватися в Митний союз. Ви подивіться на нашого Президента - хіба він може прогнутися?" - Сказав "Комерсант-Україна" високопоставлений український дипломат.

Опитані виданням українські та російські чиновники, у тому числі присутні на суботніх переговорах у Завидово, запевнили, що в результаті, сторони зосередилися на енергетичних питаннях. І, зокрема, обговорювали долю ГТС України. Раніше Київ запропонував Москві створити тристоронній газовий консорціум за участю Європейського союзу, що не викликало ентузіазму у російської сторони, яка наполягала на тому, щоб сторін було дві. Тепер же, каже український дипломат, позиція Росії не така категорична: "Зрушення з питання ГТС будуть, але на це потрібен час. Думаю, знайдемо компроміс, в основі якого буде тристоронній консорціум".

За його словами, в суботу було вирішено, що в середині жовтня керівники "Газпрому", "Нафтогазу", а також профільних міністерств РФ і України зустрінуться, щоб обговорити можливий формат газового консорціуму. Це при тому, що, за словами джерел видання в українському Міненерго, ще на початку минулого тижня ідея тристороннього консорціуму не знаходила розуміння у російського керівництва. Тепер же експерти говорять про збільшену ймовірність його створення.

"Судячи з усього, консорціум все-таки буде створено. Питання, в якому форматі - двосторонньому або тристоронньому. На другому варіанті наполягає Україна, яка хоче розділити частки в майбутньому СП: 34% в свою користь і по 33% європейським і російським партнерам. Для "Газпрому", в принципі, це не найгірший варіант, але лише в тому випадку, якщо партнером виявиться хтось із дружніх компаній в Європі. Наприклад, E. ON Rurhgas, - міркує голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик .- Але з урахуванням проблем в країнах ЄС, а саме чергового витка фінансової кризи, навряд чи вдасться знайти там додаткові кошти на модернізацію нашої ГТС. Що, думаю, і бентежить росіян - вони пустять в СП європейців, але модернізувати газопроводи будуть за свій рахунок".

Так чи інакше, але газові протиріччя можуть вирішитися вже наступного місяця. На жовтень заплановано не тільки переговори глав "Газпрому" і "Нафтогазу", але і Президентів РФ та України. Спочатку в Києві відбудеться засідання двосторонньої міждержавної комісії на вищому рівні, а потім 18 жовтня в Донецьку відбудеться регіональний економічний форум. Співрозмовники видання запевняють, що для підписання, в ході майбутніх зустрічей, готується значний пакет документів.

Раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що питання вступу до Митного союзу перед Україною не стоїть. Перед зустріччю двох Президентів джерело газети «Комерсант-Україна» в Міністерстві закордонних справ РФ зазначило, що будь-які форми інтеграції Києва до Митного союзу, крім повного приєднання, неможливі.

5 вересня в МЗС РФ заявили про майбутнє реформування організації. Передбачалося, що реформування ТС буде відбуватися таким чином, щоб змусити Україну приєднатися до організації.

В якості стимулу для вступу України до МС Росія пропонувала можливий перегляд газових угод.

Митний союз Білорусії, Казахстану та Російської Федерації - міждержавний договір про створення єдиного митного простору, підписаний цими трьома країнами.

Що стосується газового консорціуму, то в ЗМІ висловлювалися припущення, що Віктор Янукович запропонує створити тристоронній газовий консорціум за участю країн Євросоюзу і "Газпрому".

22 вересня ц.р. Віктор Янукович у Нью-Йорку заявив, що Україна розраховує отримати гарантії транспортування через її територію російських нафти і газу. Мова йшла про об'єднання зусиль України і Росії щодо поставок енергоносіїв до Європи, а також про можливість України отримати певні гарантії транспортування через її територію нафти і газу.

Глава держави також зазначив, що в таких питаннях, як розвиток, модернізація або будівництво нових шляхів постачання енергоносіїв, переговори повинні проводитися як за участю країн-власників цих ресурсів (Росії, країн Каспійського басейну та Середньої Азії), так і споживачів - країн Європи.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що Україна може законсервувати частину власної ГТС.