ua en ru

РФ і Туреччина домовилися про постачання 3 млрд куб. м російського газу в 2012 р

Автор: RBC.UA
Турецька державна трубопровідна компанія Botas в 2012 р. отримає 3 млрд куб. м російського природного газу по т.з. "західному маршруту" (Трансбалканський газопровід). Такий обсяг поставок по даному напрямку передбачено новими угодами між ТОВ "Газпром експорт" і Botas, підписаними сьогодні. Поставки будуть здійснюватися на умовах "бери або плати", передає Reuters з посиланням на офіційні джерела в турецькому уряді.

Турецька державна трубопровідна компанія Botas в 2012 р. отримає 3 млрд куб. м російського природного газу по т.з. "західному маршруту" (Трансбалканський газопровід). Такий обсяг поставок по даному напрямку передбачено новими угодами між ТОВ "Газпром експорт" і Botas, підписаними сьогодні. Поставки будуть здійснюватися на умовах "бери або плати", передає Reuters з посиланням на офіційні джерела в турецькому уряді.

Сьогодні "Газпром експорт" підписав з турецькою компанією Botas ряд доповнень до контрактів купівлі-продажу природного газу з Росії. Як повідомило управління інформації "Газпрому", в доповненнях визначені обсяги та основні комерційні умови постачань газу з Росії до Туреччини в 2012 р. Підписані документи, наголошується в повідомленні, дозволяють збільшити контрактні обсяги поставок у Туреччину в 2012 р. і забезпечити турецький ринок російським газом у необхідних обсягах.

Зокрема, підписано доповнення до контракту між "Газпром експортом" і Botas від 15 грудня 1997 р., а також доповнення до контракту від 19 лютого 1998 р. Також підписані протоколи до цих двох контрактів. Документи підписали голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер і генеральний директор Botas Фазил Шенел.

Судячи з усього, сторонам довелося піти на взаємні поступки. Як зазначив сьогодні російський прем'єр Володимир Путін, звертаючись до міністра енергетики Туреччини Танеру Йилдизу, "остаточні домовленості - це завжди результати компромісу, прийнятного для обох сторін". З турецької сторони поступкою став дозвіл будівництва на її території газопроводу "Південний потік", по якому Газпром планує поставляти газ у Європу. Як пояснили в "Газпромі", з боку Туреччини були надані всі необхідні та безумовні дозволи, що дозволяють безперешкодно реалізувати проект будівництва та експлуатації газопроводу "Південний потік" з Росії через виняткову економічну зону Туреччини.

Путін на зустрічі з Йилдиз повідомив, що Росія і Туреччина домовилися про довгострокові постачання російського газу до 2021 і 2025 рр.

Нагадаємо, наприкінці вересня Туреччина поряд з європейськими країнами вимагала від "Газпрому" зниження ціни, пригрозивши розірвати контракт на постачання газу.

30 вересня ц.р. "Газпром експорт" отримав повідомлення від Botas про те, що вона не буде подовжувати термін дії контракту на поставку 6 млрд куб. м російського газу по "західному маршруту".

У жовтні міністр енергетики Туреччини Танер Йилдиз заявив, що Туреччина припиняє контракт на постачання в країну російського природного газу по так званому "західному маршруту" через Україну, Румунію і Болгарію.

Угоду про постачання російського природного газу в Туреччину по "західному маршруту" було підписано в 1986 р. Термін його дії закінчується в грудні цього року. Анкара неодноразово зверталася до Москви з пропозицією знизити контрактні ціни, однак досягти компромісу за підсумками переговорів у Москві в березні 2011 р. турецького прем'єр-міністра Ердогана і Президента РФ Дмитра Медведєва не вдалося.

Постачання газу у Туреччину здійснюються за двома маршрутами. "Південний маршрут" передбачає постачання газу по Трансбалканскому газопроводу, що проходить через територію України, Молдавії, Румунії та Болгарії. У "Газпрому" з Туреччиною підписано два контракти на постачання газу по цьому маршруту. Перший контракт був підписаний з турецькою компанією Botas в лютому 1986 р. і передбачає наростаючі постачання газу протягом 25 років (1987-2011 рр.) в обсязі до 6 млрд куб. м в рік. У 1998 р. був підписаний довгостроковий контракт на поставку по "західному маршруту" додатково 8 млрд куб. м в рік до 2022 р. включно. Інші обсяги газу надходять у Туреччину по газопроводу "Блакитний потік".

По території Туреччини також повинен пройти газопровід "Південний потік". У III кварталі 2011 р. була завершена розробка зведеного техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) "Південного потоку", що об'єднав в собі ТЕО морської ділянки, а також ТЕО будівництва національних ділянок газопроводу по території країн Південної і Центральної Європи.

Газпром реалізує проект будівництва газопроводу "Південний потік" через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Для реалізації сухопутної частини проекту з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією були підписані міжурядові угоди. 16 вересня 2011 року Газпром, італійська ENI, німецькі Wintershall Holding GmbH і французька EdF підписали угоду акціонерів морської ділянки проекту "Південний потік". Згідно з документом, частки в морській ділянці проекту "Південний потік" розподілилися наступним чином: Газпром - 50%, ENI - 20%, Wintershall Holding і EDF - по 15%. Вартість "Південного потоку" орієнтовно складе 15,5 млрд євро.