ua en ru

Резерв - у порядку

Резерв - у порядку
Вадим Мосийчук
Вадим Мосийчук
глава Государственного агентства резерва Украины

Кабінет міністрів 31 серпня ініціював службове розслідування щодо глави Державного агентства резерву України (Держрезерву) Вадима Мосійчука. Приводом для розслідування стали результати червневої перевірки Держрезерву, в результаті якої були виявлені факти неналежного виконання головою відомства своїх посадових обов'язків. У Держрезерві відразу ж назвали це розслідування провокацією. Нижче - думка самого голови Державного резерву України.
 

В прекрасний сонячний ранок минулої середи, за ранковою кавою, несподівано з новин дізнаюся, що в порядку денному Кабміну є питання про розслідування моєї роботи. З чим можна порівняти таку новину? Відчуття приблизно такі ж, як у людини, яка весь день гаряче займалась прибиранням свого будинку але лише для того, щоб з ранку виявити, що його зусилля знищені, простір знову заповнений якимось сміттям, а в двері дзвонять сумнівного вигляду особистості. З тією лише різницею, що порядок в цьому самому будинку - Держрезерві - ми з командою наводили не день, а рік.

Тому від такої новини, як розумієте, нестачі в емоціях не було. Адже за рік вдалося зрушити цілий пласт роботи, яка ніколи не виконувалася в цьому відомстві.

По суті, Держрезерв не реформувався з дати свого заснування в 1991 році. До приходу моєї команди влітку 2015 року - це було типове пострадянське відомство, централізоване і таке, що зовсім не відповідало вимогам часу. Рівень знань, про діяльність агентства в суспільстві, взагалі був відсутній.

Але повторюся - змінити вдалося багато. Наприклад, відсудити у боржників, станом на кінець серпня, 8 млн. гривень - більше, ніж хто-небудь поверне державі, будучи на посаді голови Держрезерву. Це в умовах, коли раптово у вересні минулого року з'явилися зміни в закон про судовий збір, і ми повинні були десь вишукувати гроші на подачу позовів. Так що результат можна віднести до числа позитивних кейсів. Вже на початку 2016 року команда зарезервувала 900 тис. гривень під позовну роботу та використала їх на подачу 8 позовів на загальну суму 81 млн. гривень.

Боржників за роки накопичилося дійсно не мало. Найбільші - "Нафтогаз України", ДАК "Хліб України" і меткомбінат ім. Дзержинського. Наприклад, борг за "Хліб України" утворився з 2009 по 2014 року - 300 млн. гривень. Зараз ми ініціюємо його банкрутство, оскільки повернути гроші підприємство не здатне. Одне ПАТ "Аграрний фонд" заборгувала близько 1 млн. гривень. За всіма епізодами відкриті судові стягнення.

Серед елеваторів МінАПК найбільший боржник Луцький КХП №2 - 311 млн. гривень. Остання пропозиція від МінАПК про повернення підприємством боргу в розстрочку на 100 років, більше схоже на невдалий жарт.

Тобто, робота велася, та ще яка! Тому новина про початок розслідування моєї роботи у відомстві, здивувала мене і всю команду. Як, втім, і багатьох інших людей, знайомих з нашою активністю на ринку.

Звичайно, не все за минулий рік відбувалося ідеально. До якихось питань доходили руки з невеликим лагом у часі. Але все, що робилося — робилося в інтересах країни і громадян України. З останнього, варто згадати про консолідацію аграрних активів в єдиний холдинг "Агрорезерв", а нафтосховищ - в холдинг "Нефтерезерв".

Обидві ініціативи зараз проводимо за підтримки аудиторів з міжнародної Baker Tilly International. Після аналізу аудиторів плануємо формувати холдинги за образом і подобою корпоративних європейських структур під управлінням дворівневих незалежних наглядових рад. Реакція корупціонерів на об'єднання в холдинги, приблизно така ж, як у вампірів на часник. Незадоволені страшно, а вкусити не можуть.

Поки дописував колонку для РБК, дізнався, що якісь люди, використовуючи зв'язки в СБУ, вчора запустили перевірку держорганізацій і підприємств Держрезерву в регіонах. Так що далі буде - ось такі новини.

Зараз ми трохи парадоксальної ситуації. З одного боку, на нас, як на держслужбовців, не повинні впливати ніякі політичні чи будь-які інші структури. З іншого, Держрезерв знаходиться в прямому підпорядкуванні Міністерства економічного розвитку і торгівлі. А там де підпорядкування, уникнути впливу ще нікому не вдавалося. Це майже прописна істина.

Тому дуже сподіваємося на сприяння з боку НАБУ і Нацдержслужби. Днями зустрічався з главою НАБУ Артемом Ситником і передав всі документи по цій справі для об'єктивної оцінки. Не для того ми цілий рік рухали зміни в Держрезерві, щоб здаватися на півдорозі. Лише завершивши розпочату, варто йти далі.