ua en ru

Ярема Ковалів: В держвласності треба залишити тільки підприємства з розведення риби

Ярема Ковалів: В держвласності треба залишити тільки підприємства з розведення риби Фото: Ярема Ковалів

Глава Державного агентства рибного господарства України Ярема Ковалів, як і багато інших представників нинішньої виконавчої влади, прийшов на роботу чиновником з бізнесу. "Багато процесів, які ти сприймав як прості, перебуваючи в бізнесі, зсередини держслужба сприймаються інакше", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Ярема Ковалів.

Глава Державного агентства рибного господарства України Ярема Ковалів, як і багато інших представників нинішньої виконавчої влади, прийшов на роботу чиновником з бізнесу. "Багато процесів, які ти сприймав як прості, перебуваючи в бізнесі, зсередини держслужба сприймаються інакше", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Ярема Ковалів.

Він вважає, що ряд управлінських моментів можна спростити, незважаючи ні на що. А впровадження електронних систем контролю та звіту цілком може прибрати практично всю паперову тяганину.

"В країнах ЄС є єдина електронна система, інтегрована з системою звіту вилову риби... Ми не хочемо множити папери, тому думаємо про видачу електронного ідентифікатора", - озвучив один з напрямків реформ Ярема Ковалів.

Також він категорично за приватизацію всіх державних підприємств, крім тих, які займаються розведенням риби.

РБК-Україна: Скільки часу потрібно, щоб зібрати всі візи для винесення документа на Кабмін для подальшого узгодження?

Ярема Ковалів: В середньому - один-два місяці. Звичайно, хочеться, щоб цей процес відбувався швидше, але, на жаль, є об'єктивні бюрократичні процедури. Хоча досвід показав, що і в рамках системи є місце для оптимізації.

РБК-Україна: Ви анонсували скорочення/оптимізацію складу Рибінспекції та збільшення зарплат. За рахунок чого збільшення зарплат?

Ярема Ковалів: За рахунок оптимізації. У нас за штатом 1700 осіб з середньою зарплатою 1500 грн. При скороченні штату і збереженні бюджету - виходить.

РБК-Україна: Це держслужба, з якої звільнити вкрай складно - не перевчивши, не надавши нове робоче місце.

Ярема Ковалів: Це одна з найбільших проблем при проведенні реформ. Щоб очиститися - немає іншого варіанту, крім повної ліквідації. Тільки при ліквідації теруправлінь у нас є шанс на реформу і набір нових людей.

Сьогодні теруправління мають статус юридичних осіб, тобто, в кожному є бухгалтер, юрист, фахівці по боротьбі з корупцією, аудитори. І, скорочуючи ці позиції, ми отримуємо поле для маневру і збереження штату саме інспекторів. Сьогодні їх загальна кількість 500.

РБК-Україна: Так в чому ж суть реформ, не в скороченні ж?

Ярема Ковалів: Головне, що реформи повинні виконуватися, а для цього повинна почати працювати рибоохорона - як контроль. Без контролю ми не можемо забезпечити стійкі запаси риби, а це - стійкі обсяги лову, стійкі економічні показники і прогнозовані обсяги, які ми самі можемо поставляти на наш ринок. Це, в свою чергу, елемент продовольчої безпеки.

Також гостро стоїть питання про достовірність наукових даних. У 2016 році ми маємо намір провести реконцепцію наших наукових підрозділів. Обов'язково використаємо досвід європейських партнерів, так як без обґрунтованих наукових даних галузь майже не працює.

РБК-Україна: Наприклад?

Ярема Ковалів: Наприклад, в ЄС всі судна, які займаються ловом риби, обладнані GPS-маячками - і контролюючі органи у режимі онлайн бачать, хто і де ловить. Ця система працює в комплексі з електронним звітом.

Так, в Норвегії кожен рибалка має на своєму телефоні спецпрограму, через яку він реєструється через особистий код і пароль. І система бачить - хто, коли і куди вийшов. При вилові - відразу надсилаються дані за видом і кількістю виловленої риби. Ці дані в режимі онлайн відправляються, у тому числі, в наукові установи.

Є ще одна проблема з наукою. Через те, що вона недофінансовується державою, частина промислових виловлювань маскується під наукові. Це відбувається через договір з промисловцями.

У нас від 50% до 70% вилову - в тіні, в залежності від виду риби. Тобто, ми точно не знаємо, скільки у нас риби у водоймах, скільки ми ловимо.

Ще момент - нам треба запровадити сертифікат походження риби. Держава визначає загальну кількість, ліміти та квоти за видами риби. Ми видали якомусь підприємцю квоту на вилов 100 кг судака. Але в Україні немає системи, яка дозволить відстежити, чи судак, надійшов на полиці магазинів, виловленим в рамках виділеної квоти, чи цього судака виловили браконьєри.

В країнах ЄС є єдина електронна система, інтегрована з системою звіту вилову риби. Підприємець в цю систему дає інформацію про кількість і вигляді виловленої риби - і в цій же системі перший покупець даної риби отримує сертифікат походження, який супроводжує рибу до самого моменту потрапляння в роздріб або до переробника.

РБК-Україна: Як впроваджувати ці системи - практично?

Ярема Ковалів: Нормативним регулюванням. Ми не хочемо множити папери, тому думаємо про видачу електронного ідентифікатора. Під кожен сертифікат видається унікальний номер.

Зрозуміло, що ця система повинна бути простою.

РБК-Україна: І максимально зрозумілою і прийнятною. Інакше ризик саботажу дуже високий.

Ярема Ковалів: Проблема в тому, що наші нормативні документи писалися з розрахунку "один пишемо - два в умі".

РБК-Україна: Тобто, для навмисного створення колізій?

Ярема Ковалів: Для неоднозначних трактувань норм. Як би для "а поговорити?", для ситуативного вирішення питання.

Як виглядає наш промисловий лов? Потрібно отримати ліцензію, після чого держава визначає ліміт і прогноз, потім розподіляються квоти. Послу одержання квоти треба отримати дозвіл, потім завести промжурнал для фіксації вилову, а потім отримати талон рибака.

Ти виловлював, потім подавав звітність, а потім на підставі звітності платив. Але ж можна на підставі тієї ж звітності показати, що ти зарибив на певну суму. А що таке зариблювання? Це майже нереально проконтролювати, чи був мальок при зариблюванні, наприклад, і хто ці люди, які підписували акт? Це поле для зловживань.

Ми скасували ліцензію. Талон рибака об'єднали з промжурналом, дозвільні документи скоротили до одного. Фактично, ми залишаємо тільки дозвіл на вилов. Не на рік, а на п'ять років, і в цьому документ зафіксований певний обсяг - певний відсоток від ліміту вилову. І наше завдання - донести інформацію про ліміт і отримати оплату.

Тоді у нас залишається один контакт на п'ять років з підприємцем.

Ще одна тема, хоча вона не дуже популярна, - скасування щорічного технічного огляду суден, який, по суті, формальний. Якщо людина не займається наданням перевезень, а користується судном сам - це його відповідальність, і тут буде впроваджуватися міжнародна практика.

Ми створюємо єдиний реєстр водойм, які можуть використовуватися для цілей аквакультури. Адже досі ми не знаємо, скільки у нас таких водойм.

РБК-Україна: Тут, в тому числі, питання і до Держагентство водних ресурсів.

Ярема Ковалів: Ми відповідаємо за рибу. А агентство водних ресурсів україни - в цілому за воду.

Ми хочемо спростити доступ до цього бізнесу. Активісти нам часто говорять про китайський досвід - за малу суму взяти водойма і зарибнити. Через це Китай дає до 80% риби в світі.

У нас найбільший в Європі потенціал для вирощування риби. А насправді даємо 0,1% від світового виробництва.

Ми хочемо, щоб підприємці приходили, брали водні об'єкти і працювали. Але ми поки навіть не знаємо, де і які у нас водні ресурси.

РБК-Україна: Все ж, може цю опцію прошити в реєстрі водних ресурсів?

Ярема Ковалів: Технічно так і буде. Пілотний проект робимо в Київській області, в тому числі, хочемо включити і рекреаційну рибалку, де і коли можна ловити рибу.

Плюс ми плануємо в одній з областей впровадити сервіс для інвестора - де і як взяти в оренду ставок. Ми хочемо в межах однієї області на рівні облради визначити водні об'єкти, придатні для розведення риби, створити пакет документів під кожен такий об'єкт (паспорт об'єкта), визначити рівень орендної плати - і запустити відкриті конкурси.

РБК-Україна: В контексті децентралізації податок на землю залишається у громад. За логікою, це має поширюватися і на водні поверхні.

Ярема Ковалів: За логікою - так. Але у нас в 2015 р. орендні ставки виросли майже в три рази, через що в рибному бізнесі часто немає економіки. Наприклад, у Житомирській області оренда гектара землі раніше коштувала близько 800 грн, а зараз варто 2200-2400. У масштабах ставка в 100 гектар це 80 тис. і 220 тис. грн на рік, відповідно.

Зараз в Кабміні узгоджується законопроект про зниження орендних ставок водойм для аквакультури до рівня оренди земель сільськогосподарського призначення.

РБК-Україна: Ви говорили про досвід західних країн, згадали Норвегію. Досвід яких країн ви вважаєте підходящим? І хто буде оплачувати роботу іноземних експертів в Україні?

Ярема Ковалів: Ми працюємо з усіма можливими донорами, з Єврокомісією. І ми запрошуємо всіх іноземних донорів та інвесторів приходити в Україну.

ЄБРР проводив у нас в агентстві презентацію фінансування малого і середнього бізнесу. З КНР працюємо в сфері надання обладнання. З Естонією працювали в полі передачі нам електронних реєстрів - чекаємо рішення.

РБК-Україна: Для наповнення електронного реєстру водних об'єктів потрібна релевантна інформація. На якому етапі аудит і збір цієї інформації?

Ярема Ковалів: Базова інформація є - від місцевих органів влади, в тому числі. Адже, як би дико це не звучало, у нас є договори оренди землі під водою або оренди водних поверхонь - землі.

У 2012 році був введений новий типовий договір оренди - і землі, і води. Але, по суті, ним було укладено кілька десятків угод. Але діяти треба і не чекати, поки ми досягнемо ідеалу.

РБК-Україна: Просте питання. Наприклад, у когось є велика земельна ділянка в приватній власності. Власник робить копанку і зарыбливает її. Це, природно, впливає на весь сектор рибного господарства - з точки зору статистики. Як врегулювати цей аспект діяльності?

Ярема Ковалів: Це колізія - у нас не можна володіти водними об'єктами. Але якщо копанка на твоєму земельній ділянці, то це все одно приватна власність. Це слід врегулювати.

По звітності у нас і в простих випадках є такі проблеми. Наприклад, у Київській області 2700 водойм в оренду. А звітують лише 300. Але ми не можемо ніяк вплинути.

РБК-Україна: А як йде справа з марікультурою?

Ярема Ковалів: Один з нормативних документів, затверджених Кабміном 30 вересня, дає право взяти в оренду частину моря або прісноводного водоймища і, наприклад, у кошах вирощувати рибу. У Норвегії, Греції і т. д. ця система працює давно, а в Україні така можливість з'явиться вперше.

Але цей документ поки схвалений Кабміном, але ще не набув чинності. Хоча це небувале, щоб за одне засідання уряд схвалив 13 нормативних актів по рибному господарству. Втім, деякі західні компанії ще більш бюрократизовані, ніж наші чиновники.

РБК-Україна: І знову про бюрократію. Фактично ви підкоряєтеся Мінагрополітики. Але вас, як главу агентства, призначає Кабмін. Виходить зона потенційного конфлікту - між профільним міністром і прем'єром. Виходить, що ви - слуга двох панів?

Ярема Ковалів: На щастя, такі проблеми не виникають. Навпаки, з боку Мінагрополітики відчуваємо справжню підтримку, адже колись ми були департаментом у цьому міністерстві. Нинішня модель взаємодії з Мінагрополітики - ефективна і робоча.

Але справа в тому, що багато процесів, які ти сприймав як прості, перебуваючи в бізнесі, зсередини держслужба сприймаються інакше.

РБК-Україна: Наприклад?

Ярема Ковалів: Наприклад, в Одеській області Хаджибейський лиман. Він працює в режимі СТРГ (спеціальне рибне торговельне господарство) - ловиш рибу за умови, що проводиш зариблювання.

Але в цьому лимані 80% вилову - місцеві види, які самі розмножуються. За режимом передбачається зарыбливание, але воно не впливає значно на обсяги вилову. У приватників забрали право на вилов, які там працювали з 2003 року, віддали держпідприємству.

Мені здавалося, що ситуацію вирішити просто. Але вислухав усі сторони і зрозумів, що не все так однозначно, що потрібно скасувати режим СТРГ - і вводити режим промислового лову.

А є водні об'єкти, де немає риби. І там треба залишати режим СТРГ, бо інакше там просто не буде риби.

РБК-Україна: Щодо взаємодії з МінаПП. Там пропагують ідею продажу держпідприємств. Ви підтримуєте цю ідею?

Ярема Ковалів: З 32 держпідприємств тільки сім показали прибуток. І всі збиткові підприємства ми відправили в МЕРТ на приватизацію. В держвласності треба залишити підприємства з розведення риби, тому що підтримка розмаїття аквакультур - це завдання держави. Хіба що, трохи поміняти алгоритми роботи цих підприємств, дозволивши отримувати прибуток самостійно.

Спілкувався Антон Подлуцький