ua en ru

Рекордна спека у Франції загрожує нестачею електроенергії

Автор: RBC.UA
Безперервна посуха загрожує Франції серйозним браком електроенергії. Серйозність проблеми визнав учора міністр енергетики країни Ерік Бессон. Піддадуть жару і німці, які є головними експортерами енергії до Франції, які і відмовилися від АЕС, передає РБК daily.

Безперервна посуха загрожує Франції серйозним браком електроенергії. Серйозність проблеми визнав учора міністр енергетики країни Ерік Бессон. Піддадуть жару і німці, які є головними експортерами енергії до Франції, які і відмовилися від АЕС, передає РБК daily.

Екстремальні погодні умови в цьому році створюють серйозні проблеми в Центральній Європі, і в першу чергу у Франції. Згідно з даними місцевого метеобюро, ця весна виявилася найтеплішою за всю історію спостережень. Середня температура за три місяці весняних на 2,6C перевищила норму. А ось опадів, навпаки, випало майже вдвічі менше норми, і, за прогнозами, у найближчі дні на більшій частині території країни сильних дощів очікувати не доводиться.

У першу чергу погодні умови позначаться на врожаї пшениці. Франція є провідним виробником цього виду зернових у Західній Європі, і, як попередив недавно UniCredit, якщо посуха в регіоні не припиниться, то продовольча криза 2007-2008 рр. може повторитися. Найбільш сильного удару спека завдасть електроенергетиці. Це пояснюється тим, що вода зараз, в основному, використовується для поливу полів, тому її може не вистачити для охолодження атомних реакторів. Якщо рівень у річках стане занадто низьким, "буде складніше накачати насосом воду для охолодження системи". Крім того, дуже тепла вода може призвести до відключення реакторів або зниження їх виробничих потужностей.

Відзначимо, що АЕС забезпечують близько 80% електроенергії Франції, тому перебої у їх роботі призведуть до серйозної нестачі електроенергії.

Крім того, ускладнити ситуацію з енергетикою у Франції може і відмова німців від атома. Влітку, під час ремонтних робіт, на деяких АЕС Франція зазвичай імпортує частину електроенергії з Німеччини. Але після аварії на японській АЕС «Фукусіма-1» Німеччина скоротила вироблення електроенергії на 5%. Німецький галузевий регулятор попередив, що закриття низки АЕС зменшить резервні потужності країни, поставивши під загрозу експорт електроенергії влітку до Франції. Крім того, не виключено, що Франції дістанеться менше електроенергії і взимку - основний період експорту.

У 2010 р., згідно з даними видання Les Echos, Франція імпортувала з Німеччини 16,1 ТВт.год, а Німеччина з Франції - 9,4 ТВт.год.

Нагадаємо, що в Україну літо цього року буде спекотним з високим ступенем пожежної небезпеки. Істотно зросте кількість днів з високою температурою повітря вище 30 і навіть 35 градусів, особливо це стосується центру, сходу, а також частини північних регіонів України.

За словами головного синоптика країни, в порівнянні зі стандартним кліматичним періодом, який розраховувався по всьому світу з 1961-1990 рр., температура літнього періоду на території Україні в середньому зросла від 0,5 до 1,5 градуса за Цельсієм.

У свою чергу, керівник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко зазначила, що для озимих ця ситуація не критична, тому що врожай вже на 70% сформований, а ось для ярих зернових ця ситуація дуже неприємна. Цілком ймовірно деяке погіршення ситуації.

"Врожай менше, але якість зерна, тобто вміст білка більше. Те, що ми не зберемо великий врожай - це однозначно, але він і не буде маленьким", - сказала Адаменко.

На початку травня 2011 начальник Гідрометцентру заявив про малу ймовірність дуже високих температур в цьому році. "Але найімовірніше, повторення торішнього характеру погоди очікувати не слід, оскільки це був для України надзвичайно рекордний рік по температурному режиму і такі ситуації не можуть повторюватися щороку", - зазначив експерт.

У 2010 р. в Україні спостерігалася аномальна спека, викликана малорухливим антициклоном, сформованим над центром Росії. Найбільша спека спостерігалася на сході України, температурні показники на 5-10°С (місцями і вище) перевищували кліматичну норму. У ряді населених пунктів був перевищені історичні абсолютні максимуми температури.

На початку серпня температура досягла рекордних значень, в деяких містах перевищивши 40°C. Найспекотнішим містом виявився Луганськ, де температура досягла +42,0°C 12 серпня. Ця цифра стала новим абсолютним максимумом Україні, а також самої високою температурою, зафіксованої у великому місті в межах блокуючого антициклону.