Як регламентний комітет розглядав справу Михайла Добкіна
У середу, 12 липня регламентний комітет Верховної Ради розглянув подання Генеральної прокуратури на народного депутата від "Опозиційного блоку", екс-мера Харкова Михайла Добкіна для зняття з нього недоторканності, затримання та арешту. П'ять попередніх подань на Євгена Дейдея, Олеся Довгого, Андрія Лозового, Максима Полякова та Борислава Розенблата Рада встигла провести через сесійну залу. Подання на Добкіна комітет визнав достатньо законним і мотивованим лише в частині позбавлення його недоторканності. Подання на затримання і арешт депутати назвали недостатньо обґрунтованими. І за старою доброю традицією направили всі три документи до спікера Андрiя Парубія. Як проходило засідання регламентного комітету по справі Добкіна - в матеріалі РБК-Україна.
Добкіну інкримінується зловживання службовим становищем, скоєння злочину групою осіб за попередньою змовою, шахрайство. Справа стосується афер із землею, які він нібито чинив у 2008 році, будучи мером Харкова. У разі доведення, статті з цих злочинів передбачають можливість позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.
Все провисло
На засідання підтримати Добкіна прийшов і його колега по фракції Нестор Шуфрич. "У нас все в країні провисло", - сказав Шуфрич, піднімаючись у ліфті комітетів Верховної Ради по дорозі в регламентний комітет. На питання кореспондента РБК-Україна "Що і де провисло?", депутат так і не пояснив.
А тим часом Добкіна оточили більше десятка телекамер. "Я нікого ні про що не прошу. Це мій життєвий принцип - не просити, не ставати на коліна і не просити. Так живу 47 років", - сказав Добкін у відповідь на запитання журналістів, чи буде він просити колег по фракції підтримати скасування недоторканності. Нагадаємо, сам депутат неодноразово запевняв, що готовий голосувати за це подання і йти за правдою в судові інстанції.
Ще до розгляду подання по суті, соратник Добкіна і член регламентного комітету Михайло Папієв заявив про конфлікт інтересів, через свою приналежності до фракції "Опозиційний блок" і поставив колег перед фактом, що приймати участь в обговоренні питання залишається, а от голосувати не буде.
Справа про землю харківську
В обвинувальному виступі генпрокурор Юрій Луценко пояснив, що розслідування справи почалося ще 8 листопада 2014 року. У справі фігурують два кооперативи - "Авантаж" і "Житлобуд-1", яким, за даними прокуратури, депутат сприяв в отриманні земельних ділянок площею 77,8 га, що призвело до збитків, з нормативно-правовою оцінкою, на суму понад 226 млн гривень. Головною метою цих кооперативів нібито було одержання вигоди через відсутність плати за землю (яка у разі оренди становила 6,5 відсотків) при будівництві житлових масивів.
Луценко пояснив, що в 2008 році тодішній голова Харківської міської ради провів процедуру виділення землі обслуговуючим кооперативам з порушенням регламенту роботи Харківської міськради.
Також Луценко звернув увагу, що метою кооперативу є покращення житлових питань його членів, а до його складу, згідно з чинним законодавством, можуть входити лише фізичні особи, які перебувають на квартирному обліку, в той час як серед членів "Авантаж" було виявлено юридичну особу з однойменною назвою ВАТ "Авантаж". "Уявити собі, що члени кооперативу у складі аж двох людей, повинні для цього отримати майже 17 гектарів землі для задоволення власних житлових потреб, досить важко, але ми проаналізуємо далі, наскільки це законно", - зазначив генпрокурор і додав, що "фіктивні" члени кооперативів так і залишилися без поліпшення житлових умов і проживають в гуртожитках
Схожа ситуація і з іншим кооперативом "Житлобуд-1". До грудня 2008 року будівельна компанія з аналогічною назвою, яка пізніше увійшла в кооператив "Житлобуд-1" орендувала комунальну землю Харкова. 22 грудня відповідний кооператив був створений, а вже через два дні, 24 грудня, від нього надійшло 23 заяви до міськради про виділення земельних ділянок площею понад 61 гектар і в той же день, ніби без рішень комісій ці питання виносяться на сесію. "Ніякі комісії не розглядали це питання. Добкін особисто переконує голосувати за виділення землі забудовникам", - говорить генпрокурор.
Закінчуючи подання за звинуваченням Добкіна, Луценко наполягав на необхідності арешту депутата. "Земельна справа" підпадає під особливо тяжкі злочини, а Добкін цілком може впливати на свідків, знищувати документи, чи навіть втекти за кордон", - сказав Луценко.
Захист Добкіна - чесні очі і Шуфрич
"Під час цього засідання, після виступу генерального прокурора я побачив, що в цій справі використовується підтасовка фактів, вибіркове застосування законодавства. Крім бажання звести зі мною рахунки, я не бачив більше ні одного доказу з виступу генерального прокурора, яке б підтверджувало мою провину" - почав захищатися Добкін.
Депутат роздав народним обранцям папки з фотографіями, щоб ті могли переконатися, що ніяких "царських будинків" в Харкові вищезазначеними житловими кооперативами побудовано не було. "Там за винятком одного або двох будинків, це все житло, яке відноситься до економ-класу. Це житло, яке могли собі дозволити придбати люди в 2008 році, коли ще не така економічна ситуація в країні, з достатком трохи вище середнього. Ніякі палаци там не побудували. Ніхто там собі нічого зайвого, як кажуть, у вигляді собачої будки не прилаштував ", - зазначив депутат, демонструючи на комітеті слайди зі зведеними житловими масивами.
"Коли ми проаналізуємо, хто живе, як ви кажете, у цих скромних будинках, то ми побачимо всю еліту - діючих депутатів Верховної Ради, колишніх і нинішніх прокурорів, колишніх і нинішніх суддів, колишніх і нинішніх працівників міліції та поліції. Можливо звідси питання, чому ніхто не опротестовував? ", - відповів йому пізніше Луценко.
Добкін почав розповідати про десятирічні історії роботи цих "будівельних компаній", їх участь у соціальних програмах. Втім, варто нагадати, що половину вартості "соціальних" квартир оплачувала Харківська міськрада.
Також Добкін запевнив, що з цих 76,6 га, виділених у 2008 році кооперативам, 45,7 га було до 2011 року повернуто назад у комунальну власність міста. "Представте себе жульнеческую схему, шахрайську. Спочатку вкрали, потім вклали десятки мільйонів гривень, а потім більше половини землі повернули територіальній громаді. Ви бачили таких шахраїв? Я такого навіть в "Робін Гуді" не читав", - заявив Добкін.
Причому генпрокурор зазначив, що прокуратурі про повернення землі нічого не відомо.
Наполягав Добкін і на тому, що міськрада не порушувала процедуру і навіть продемонстрував на відеопрезентації копії протоколів постійних комісій, які нібито збиралися і розглядали ці земельні питання. Також депутат апелював до того, що в його розпорядженні є тільки копії цих документів, оскільки оригінали були вилучені правоохоронними органами при обшуках і ніби то ними володіє генпрокуратура.
В результаті, протягом чотирьох годин засідань Добкін як мінімум тричі повторив, що сам буде просити депутатів у сесійній залі, щоб з нього знімали недоторканність.
Взяв слово і Нестор Шуфрич. Депутат назвав Добкіна головним опозиціонером і кандидатом у президенти, який став жертвою політичної розправи. Але схоже, що його слова не переконали членів регламентного комітету.
Поки депутати пішли радитися, Добкін в компанії Шуфрича і своїх адвокатів спокійно ходив з одного кінця коридору в інший, постійно розмовляючи по телефону і чекаючи, яке рішення винесе комітет.
"Потрібна була сакральна жертва. На жаль, обрали Михайла (Добкіна - ред.)", - пояснив РБК-Україна Шуфрич своє бачення ситуації вчорашнього дня.
Вердикт комітету
Після півгодинних переговорів комітет визначився з рішенням. На його думку подання про зняття з Добкіна недоторканності є "достатнім, законним і мотивованим". Інші ж два - на затримання і арешт - недостатньо обґрунтованими. Долю Добкіна, як і попередніх п'яти депутатів, вирішить голосування в сесійній залі, що має відбутися вже сьогодні, 13 липня.
"Я задоволений Рішенням. Тому, що я сам збирався, як вже говорив не одноразового, просити з депутатів зняти з мене депутатську недоторканність", - заявив Добкін по закінченню засідання.
На питання кореспондента РБК-Україна, чи підтримає зняття недоторканності з нього і вся фракція "Опозиційного блоку", якщо вже він сам збирається голосувати, депутат послався, що завтра буде видно.
"Завтра подивимося. Буде день - буде їжа", - сказав Добкін. "Але Нестор Іванович (Шуфрич, - ред.) говорить, що не будуть", - додав він.
"Не будемо", - підтвердив Шуфрич.