ua en ru

Реальне зростання ВВП України в 2014 р. складе 3%, - Мінекономрозвитку

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів затвердив основні напрями бюджетної політики на 2014 рік. Новий державний бюджет буде підготовлений з урахуванням прогнозу реального зростання економіки на 3% і споживчої інфляції в 8%. Щоб здійснити всі необхідні витрати, уряд збереже 3-процентний дефіцит бюджету, а значить, продовжить нарощування держборгу. Важливих реформ в бюджетній сфері не буде: як і раніше, обіцяна децентралізація місцевих бюджетів, підтримка ЖКГ і аграріїв. Більшість обіцянок так і залишаться на папері, упевнені експерти, до того ж чим більш декларативним є документ, тим вище шанси на його підтримку в парламенті.

Кабінет міністрів затвердив основні напрями бюджетної політики на 2014 рік. Новий державний бюджет буде підготовлений з урахуванням прогнозу реального зростання економіки на 3% і споживчої інфляції в 8%. Щоб здійснити всі необхідні витрати, уряд збереже 3-процентний дефіцит бюджету, а значить, продовжить нарощування держборгу. Важливих реформ в бюджетній сфері не буде: як і раніше, обіцяна децентралізація місцевих бюджетів, підтримка ЖКГ і аграріїв. Більшість обіцянок так і залишаться на папері, упевнені експерти, до того ж чим більш декларативним є документ, тим вище шанси на його підтримку в парламенті. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

Проект розпорядження Кабінету міністрів "Про затвердження основних напрямків бюджетної політики на 2014 рік" був схвалений членами уряду в середу, але остаточно його повинні узгодити лише до понеділка. Згідно з Бюджетним кодексом, Кабмін зобов'язаний щорічно до 1 квітня визначати пріоритетні завдання для чергового держбюджету. Як випливає з документа, бюджет буде розроблений з урахуванням номінального ВВП в 1,69 трлн грн (на 7% більше плану на 2013 рік). Цей показник базується на оптимістичному сценарії, запропонованому Мінекономрозвитку, хоча песимістичний прогноз передбачає зростання до 1,61 трлн грн. Реальне зростання економіки, згідно з обома прогнозами, складе 3%, що менше прогнозу на поточний рік - 3,4%. Проте споживча і промислова інфляція прискоряться до 8,3% і 8,6% відповідно. Середнього річного обмінного курсу гривні до долара США в документі немає.

Читайте також: ВВП України в 2013 році виросте на 2,4%, інфляція складе 7%, - E&Y

Документ, як і в попередні роки, носить загальний характер, але список основних напрямів бюджетної і податкової політики, заходів підтримки регіонального розвитку і децентралізації місцевих органів влади навіть скоротився. На тлі зниження ставок ПДВ і податку на прибуток уряд вирішив розширювати прибуткову частину бюджету за рахунок податку на нерухомість - збільшення бази оподаткування з житлової площі на загальну із залученням до сплати податку комерційної нерухомості, що може додати 2 млрд грн до очікуваних в поточному році 70 млн грн.

Збільшиться плата за користування надрами, а окрім впровадження трансфертного ціноутворення, Кабмін готовий ввести додатковий спеціальний податок на операції вітчизняного бізнесу з резидентами країн із сприятливим оподаткуванням. Ще в 2011 році віце-прем'єр Сергій Тігіпко пропонував ввести 15-процентний збір для збільшення доходів Пенсійного фонду.

Читайте також: Номінальний ВВП України за підсумками 2012 р. склав 1,409 трлн грн, - Держстат

Хоча є і позитивні зрушення з боку уряду - ще в 2012 році були зняті обмеження на запозичення для міст з населенням більше 300 тис. осіб. Місцеві органи влади просили зняти обмеження в повному обсязі, залишити на місцевому рівні 25% податку на прибуток, змінити принцип стягнення туристичного збору. Але ці ідеї відхилив Мінфін.

У парламентському комітеті з питань бюджету готові підтримати навіть декларативний документ. "Більшість в комітеті - це представники Партії регіонів, і ми повністю підтримуємо дії уряду, - завірив член комітету Артем Щербань (Партія регіонів). - Може, і будуть деякі зміни, але в цілому це буде той документ, який подасть Кабмін". Хоча, наприклад, Щербань не погоджується із збільшенням плати за користування надрами. Його колега по комітету Олег Медуниця ("Батьківщина") навіть не сумнівається в загальній підтримці документа: "Але щоб там не було прийнято, все розподілятиметься в ручному режимі".

Читайте також: Держстат покращив показник падіння ВВП в IV кварталі 2012 р

Зазначимо, Кабмін заклав в держбюджеті зростання ВВП на поточний рік на рівні 3,4% (номінальний ВВП передбачається у розмірі 1 трлн 576 млрд грн). Як повідомлялося, Президент Віктор Янукович також прогнозує, що подальше проведення реформ в Україні дозволить чекати зростання реального ВВП на рівні 3,4%.