ua en ru

Розстрочка для "Укрнафти" ціною 1 млрд грн на місяць

Розстрочка для "Укрнафти" ціною 1 млрд грн на місяць ГФС під управлінням Насірова може домовитися з "Укрнафтою" про реструктуризацію її боргу
Державна фіскальна служба (ДФС) і один з найбільших боржників перед бюджетом, "Укрнафта", ведуть переговори про реструктуризацію боргів. Заборгованість може бути розстрочено до кінця року - і податкове навантаження на компанію щомісяця перевищить 1 млрд грн плюс поточні зобов'язання. Але навіть якщо держава і піде на поступки "Укрнафті", не факт, що компанія заплатить за рахунками.

Державна фіскальна служба (ДФС) і один з найбільших боржників перед бюджетом, "Укрнафта", ведуть переговори про реструктуризацію боргів. Заборгованість може бути розстрочено до кінця року - і податкове навантаження на компанію щомісяця перевищить 1 млрд грн плюс поточні зобов'язання. Але навіть якщо держава і піде на поступки "Укрнафті", не факт, що компанія заплатить за рахунками.

З кінця червня ДФС і "Укрнафта" намагаються домовитися про реструктуризацію заборгованості компанії перед бюджетом. Джерела РБК-Україна в ДФС уточнили, що мова йде про розстрочення більше 6 млрд грн, зокрема, податку на прибуток, ПДВ і ренти.

"Укрнафта" пропонує реструктуризувати її борги до кінця року. У ДФС готові до реструктуризації на кілька місяців. Домовленості можуть бути досягнуті протягом декількох тижнів, уточнив високопоставлений співрозмовник РБК-Україна в ДФС.

В "Укрнафті" також побічно підтвердили факт переговорів, але подробиць не розголошують. "Як домовимося, тоді і розповімо", - сказав виконавчий директор компанії Володимир Пустоваров.

Якщо сторони погодяться з умовами реструктуризації, "Укрнафті" доведеться щомісяця погашати більше 1 млрд грн боргу.

Також ніхто не знімає з компанії поточних зобов'язань. Компанія - топ-боржник по галузі, а сума розстрочки може стати найбільшою за останній час.

За даними ДФС, на 1 січня платникам була розстрочено сплату боргу в обсязі 79,9 млн грн. На 1 липня ця сума склала 365,7 млн грн.

У ДФС кажусть ще про реструктуризацію частини боргів ДТЕК з ПДВ та податку на прибуток на більш, ніж 500 млн грн, накопичених, в основному, за рахунок підприємств, що знаходяться в зоні АТО. Минулого місяця, додали в центральному апараті ДФС, ДТЕК заплатила 850 млн грн.

"ПрАТ" Нафтогазвидобування "(нафтогазове напрямок ДТЕК, -РБК-Україна) не має боргів по рентних платежах за видобутий газ і газовий конденсат і, відповідно, не реструктурізіровалоіх, - уточнили в прес-службі компанії. - Разом з тим, в 2015 році "Нафтогазвидобування" була змушена реструктуризувати частину суми ПДВ і податку на прибуток, нарахованих у період дії арештів рахунків, майна та продукції. Дані арешти неправомірно накладаються Печерським районним судом Києва з кінця березня 2015 в рамках кримінальних справ трирічної давнини. Ставка кредиту становить 36% річних, таким чином, компанія щомісяця зазнає значних збитків для його обслуговування ".

Суму розстрочки в компанії не уточнили.

У ДФС на 90% впевнені, що "Укрнафта" заплатить за реструктуризованими боргами.

"Свою роль зіграла і можливість призупинення ліцензій і дозволів на надрокористування", - сказав чиновник ДФС. Відповідне звернення ДФС направила в Мінекології ще в червні.

"У нас багато судових процедур з "Укрнафтою" і подача документів на позбавлення ліцензії пішла. Ми від себе всі уявлення зробив, супроводжуємо всі судові позови, однак конструктиву від судді не бачимо, - розповів співробітник ДФС. - Суд забороняє робити нам всі необхідні в даному випадку заходи. На даний момент, ми з арешту рахунків у першій інстанції виграли, і 3 липня отримали це рішення. "Укрнафта" зараз в апеляцію пішла".

За версією співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського, проблема боргів "Укрнафти" лежить у площині неплатежів з боку НАК "Нафтогаз України". НАК повинен "Укрнафті", як мінімум, 50 млрд грн. А податкові борги перед державою миноритарий Коломойський раніше називав приводом для зміни правління компанії.

Нагадаємо, 22 липня відбудуться збори акціонерів "Укрнафти", де зокрема, і буде розглядатися питання про обрання голови правління. З лютого 2011 року цю посаду обіймає іноземний топ-менеджер Пітер Ванхеке. Згідно з даними аудованої звітності "Нафтогазу" за 2012-2013 роки, борг становить 3,75 млрд грн за спожитий населенням газ в обсязі 10,1 млрд куб. м.

Експерти вважають, що гроші в "Укрнафти" є. Але не факт, що вона погасить борги перед державою, навіть якщо буде досягнута угода.

"Це стиль такий, що паразитує: викачати все, податки не платити або мінімізувати, кредити брати, але не повертати. І це відноситься не тільки до стилю ведення бізнесу групи "Приват", а багатьох олігархічних структур", - пояснив директор Центру глобальних досліджень "Стратегія XXI" Михайло Гончар.

З ним згоден аналітик UPECO Олександр Сіренко. "Якби всі в "Укрнафті" було чисто - це інша розмова. А коли десятиліттями немає прозорості, щоб зібрати акціонерів, потрібно масу роботи зробити. Тобто, компанія приносить гроші, але розподіляються вони в іншому напрямку і в такому руслі вони працюють вже кілька років, - сказав Сіренко. - Можна ставити підніжки у вигляді призупинення ліцензій, але вони навчилися реагувати. У 2007 році призупиняли роботу мережі заправок. Але зараз цей ефект буде нульовим, але у групи ще є "ПриватБанк", де обслуговується маса людей і підприємств. Це теж може бути предметом для маніпуляцій".

На думку Михайла Гончара, умови реструктуризації повинні предусмарівать паралельні зобов'язання компанії по збільшенню видобутку і газу, і нафти. Останні 10 років динаміка видобутку йшла вниз, додав Гончар.

"Держава повинна найближчим часом визначитися, що робити з компанією: відновити контроль і викупити частину акцій, а актив має важливе значення, або пустити на приватизацію і тоді зрозуміло кому ця половина дістанеться, - резюмував експерт. - Я стою на позиції держави. "Укрнафту" потрібно повертати, "Укргазвидобування" - зберігати. І ці два провідних активу повинні бути під контролем держави, але з прозорою роботою".