Расмуссен: Переговори Росії і НАТО по ПРО зайшли в глухий кут
Переговори керівництва Росії та НАТО з розміщення в Європі елементів протиракетної оборони (ПРО) зайшли в безвихідь. Таку думку висловив сьогодні генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фог Расмуссен. "Я все ще сподіваюся, що ми зможемо досягти угоди з Росією про співробітництво в сфері ПРО. При цьому я не буду приховувати, що поки особливого прогресу в переговорах не спостерігається", - зазначив Расмуссен, передає Reuters.
На думку оглядачів, відсутність зближення позицій Брюсселя і Москви з цього питання знижує ймовірність проведення в травні 2012 р. саміту Росія - НАТО.
Створювана США система протиракетної оборони в Європі (ЄвроПРО) є одним з найбільш гострих питань у відносинах Росії із західними партнерами. Росія наполягає на наданні юридичних гарантій того, що ЄвроПРО не обмежить вітчизняний стратегічний потенціал. Представники НАТО поки уникають прийняття на себе таких зобов'язань.
Очікується, що розгортання американської системи ПРО в Європі пройде в три етапи. На першому етапі, який повинен був завершитися в кінці 2011 р., передбачено розміщення в Європі вже прийнятих на озброєння систем ПРО, в тому числі систем управління озброєнням морського базування Aegis. На другому планується розмістити на морських і наземних базах потужну модифікацію перехоплювача SM-3 (Блок-IB), а також нові локаційні системи. Цей етап повинен завершитися до 2015 р. Протягом наступних трьох років система буде тестуватися на ефективність, потім американські військові мають намір розмістити системи, розраховані на дію середнього і далекого радіусів (до 2020 р.).
Нагадаємо, 23 листопада 2011 р. Президент РФ Дмитро Медведєв повідомив, що Росія вийде з Договору про стратегічні наступальні озброєння (СНО) і не буде брати участь у процесі роззброєння, якщо США не відмовляться від розміщення системи ПРО в Європі. Глава держави доручив Міністерству оборони РФ негайно ввести в дію радіолокаційну станцію раннього попередження про ракетний напад у Калінінграді в якості реакції на відмову США від планів Європро.
Тоді Медведєв особливо підкреслив, що Росія не погодиться брати участь у програмі ЄвроПРО в її нинішньому вигляді, оскільки дана програма через кілька років може послабити потенціал Росії зі стратегічного стримування. В той же час, зазначив Президент, Росія не закриває двері для діалогу з США і НАТО з врегулювання проблеми ЄвроПРО.
У відповідь на ці заяви російського лідера офіційний представник ради національної безпеки США Томмі Вієтор повідомив, що США не змінять плани зі створення системи ПРО в Європі, незважаючи на позицію Росії. За словами Вієтора, впровадження системи ЄвроПРО йде задовільними темпами, і у США немає ніяких підстав відмовлятися від своїх планів в цій області або вводити які-небудь обмеження на проекти протиракетної оборони.
У свою чергу генсек НАТО зазначив, що російські заходи у відповідь на систему ПРО НАТО будуть лише тратою грошей на "уявного ворога". "Ці гроші можна було б з більшою вигодою для російського народу інвестувати у створення робочих місць і модернізацію російського суспільства", - заявив раніше Расмуссен.