ua en ru

Радіаційний шлейф з Японії досягне США в п'ятницю

Автор: RBC.UA
Шлейф радіації з аварійної АЕС "Фукусіма-1" в Японії в четвер пройде через Тихий океан і торкнеться Алеутських островів, а до вечора п'ятниці накриє Південну Каліфорнію і південний захід США, включаючи штати Невада, Юта і Арізона.

Шлейф радіації з аварійної АЕС "Фукусіма-1" в Японії в четвер пройде через Тихий океан і торкнеться Алеутських островів, а до вечора п'ятниці накриє Південну Каліфорнію і південний захід США, включаючи штати Невада, Юта і Арізона. Такий прогноз міститься в доповіді, підготовленій Організацією за Договором про всеосяжну заборону ядерних випробувань (СТВТО) при ООН, передає РБК.

При цьому експерти стверджують, що рівень концентрації випромінювання в шлейфі буде невисокий і в самому гіршому випадку зробить дуже незначні негативні наслідки для здоров'я жителів США.

Відзначимо, що голова Комісії з ядерного регулювання США (NRC) Грегорі Яцко погодився з оцінкою експертів ООН щодо небезпеки шлейфу. "Не хочу спекулювати щодо варіантів розвитку подій, але виходячи зі структури цього шлейфу та відстаней, про які йде мова, припускаю, що яке-небудь шкідливий вплив малоймовірно", - сказав він.

Раніше повідомлялося, що загрози поширення радіації на Далекому Сході у зв'язку з вибухами на атомних електростанціях в Японії поки немає. На російському узбережжі Тихого океану ведеться постійний моніторинг радіаційного фону, за ситуацією спостерігають фахівці більше 30 гідрометеорологічних станцій. Зараз рівень радіації знаходиться в межах звичайних значень або навіть трохи нижче них.

Напередодні американські і японські експерти заявили про можливість "критичного" сценарію на "Фукусіма-1" у зв'язку з тим, що в басейнах відпрацьованого палива третього і четвертого реакторів не залишилося води. Інтенсивність радіоактивного випромінювання може різко зрости через нагрівання паливних стрижнів.

Тим часом оператор АЕС Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) намагається підвести до АЕС нову лінію електропередачі, щоб забезпечити енергією систему охолодження реакторів і сховищ відпрацьованого ядерного палива. За даними TEPCO, від даху будівлі четвертого реактора атомної електростанції (АЕС) "Фукусіма-1", на якому 15 березня 2011 р. стався вибух водню, залишився тільки каркас. Ситуація на третьому і п'ятому реакторах АЕС погіршується: там зафіксовано підвищення тиску у зв'язку зі зниженням рівня води.

У свою чергу, Агентство з ядерної та промислової безпеки Японії (NISA) підтвердило побоювання американських колег стосовно того, що в басейнах з відпрацьованим паливом третього і четвертого реактора АЕС "Фукусіма-1" не залишилося води. За словами представників NISA, "якщо операція з охолодження відпрацьованого палива не увінчається успіхом, ситуація в найближчі два-три дні стане критичною".

16 березня ц.р. рівень радіації на АЕС в Фукусіма досяг 10 мілізіверт на годину, що вважається вкрай небезпечним показником. Вважається, що при тривалому знаходженні (близько 100 годин) при такому рівні радіації серйозно підвищується ризик ураження променевою хворобою. Менше перебування в небезпечній зоні збільшує шанс появи ракових захворювань. Раніше повідомлялося, що протягом всієї ночі рівень радіації на аварійній АЕС змінювався від 2 до 6 мілізіверт.

Нагадаємо, в Японії 11 березня 2011 р. сталася серія землетрусів, магнітуда найсильнішого склала 9,0 (за даними Японського метеорологічного управління). Це найпотужніший землетрус у Японії з XIX століття. Підземні поштовхи і подальше цунамі завдали величезних збитків північно-східним районам країни. За даними Національного поліцейського управління країни, загинули або пропали безвісти більше 10 тис. чоловік. Крім того, режим надзвичайного стану введений на атомному комплексі в Фукусіма (станції "Фукусіма-1" і "Фукусіма-2"), де відбулося вже кілька вибухів і пожежа, триває витік радіації.