Рада VII скликання: перші "тушки" з'являються на обрії парламентської опозиції
ВО "Батьківщина" наполягає на позбавленні депутатських мандатів народних депутатів Олександра і Андрія Табалових через їх небажання входити до фракції об'єднаної опозиції.
Читайте також: Підготовча група затвердила перелік із 27 парламентських комітетів
Як стало відомо, Олександр і Андрій Табалови, обрані народними депутатами від Об'єднаної опозиції "Батьківщина", не увійшли до складу фракції "Батьківщина".
За повідомленням прес-служби партії, від парламентаріїв-родичів вимагають скласти депутатські мандати через порушення присяги кандидата в народні депутати, підписаної ними 5 серпня 2012 р.
Читайте також: Гриценко не голосував за обрання Яценюка головою фракції "Батьківщина" у новій Раді
"На підставі невходження Олександра і Андрія Табалових до складу фракції "Батьківщина" та на підставі підписаної ними присяги фракція одностайно ухвалила рішення вимагати від них скласти мандати народних депутатів України", - йдеться в повідомленні "Батьківщини".
Зазначимо, що Олександр Табалов пройшов до парламенту як №49 у списку "Батьківщини", а його син Андрій Табалов виграв округ №99 (Кіровоград).
Зауважимо, що ситуація з можливою появою перебіжчиків вже викликала конфлікт всередині об'єднаної опозиції. Через протести проти раптового виникнення фактора "тушок" один з лідерів опозиції, голова партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко не голосував за обрання Яценюка головою фракції "Батьківщини" в Раді VII скликання.
Читайте також: "Батьківщина" наполягає на позбавленні мандатів нардепів Олександра і Андрія Табалових через їх невходження до фракції
"Від того, що це представники не нашої ("Батьківщина"), а іншої партії ("Фронт змін") - нікому не легше. Бо "тушки" - це удар не тільки по "Фронту змін", а по всій фракції і по всій опозиції", - наголосив Гриценко.
За словами опозиційного політика, якщо всередині політсили раптом з'являються "тушки", то це є результатом низькоякісної підготовчої роботи з формування персонального складу команди.
Гриценко зазначив, що партійні лідери повинні нести "персональну відповідальність... за людей, яких вони пропонують кандидатами в депутати". "Під цим документом стоять підписи Турчинова, Яценюка і Гриценка", - нагадав глава "Громадянської позиції".
Читайте також: "Батьківщина" не буде голосувати за призначення прем'єра і спікера ВР
Нагадаємо, сьогодні Президент Віктор Янукович підписав закон про зміни до регламенту Верховної Ради, який зобов'язує депутатів особисто голосувати в сесійній залі парламенту.
Як повідомлялося, цей закон буде опублікований в офіційній пресі завтра, 12 грудня.
Додамо також, що головою фракції "Батьківщина" у новій ВР обрано Арсенія Яценюка. Його першим заступником став Сергій Соболєв, а заступниками - Дмитро Шлемко, В'ячеслав Кириленко, Борис Тарасюк, Сергій Сас, Андрій Іванчук і Сергій Пашинський. Водночас головою політради об'єднаної опозиції "Батьківщина" одноголосно було обрано Олександра Турчинова.
Читайте також: "Батьківщина" не висуває Турчинова на посаду віце-спікера ВР і готова поступитися кандидатурою "Удару" і "Свободі"
Як заявив Яценюк, опозиція у ВР ще не вирішила, чи буде складати депутатські мандати 12 грудня 2012 р., коли почне роботу парламент нового скликання.
Зазначимо, що проблема "тушок" востаннє настільки гостро піднімалася влітку 2010 р. Тоді заступник голови парламентської фракції БЮТ Андрій Кожем'якін припустив, що його колеги по фракції, що увійшли до складу коаліції, будуть позбавлені депутатського мандата.
Незабаром після цього, восени 2010 р., Юлія Тимошенко звинуватила Мін'юст у "легалізації незаконних структур ВО "Батьківщина" на вимогу Адміністрації Президента.
На початку листопаді ц.р. РБК-Україна, аналізуючи конфігурацію сил у новому парламенті, висловило думку, що так звані "тушки" - перебіжчики з опозиційних партій, будуть мати місце в новій ВР. "І в "Ударі", і в "Батьківщині" вистачає бізнесменів, які купили собі місця, але прагнуть заробляти на політиці. Перебуваючи в опозиції, багато не заробиш, а тому позафракційних депутатів у новій ВР буде побільше, ніж у цій", - зазначалося в матеріалах нашого агентства.
Читайте також: "Свобода" буде наполягати на обранні віце-спікером ВР Кошулинського
Додамо також, що в самій опозиції про спробу завербувати "тушок" були поінформовані. Як зазначав на початку грудня Томенко, як мінімум сім депутатів від "Батьківщини" потрапили "під приціл Партії регіонів". "У них є окрема картотека мажоритарників, яких потенційно можна притиснути. Кандидатури подають губернатори. Включається обласна податкова, обласна міліція і прокуратура... І йдуть за слабкими місцями. Картотека є на кожного - по бізнесу, по сплаті податків, по всьому іншому", - сказав віце-спікер ВР VI скликання.
За словами Томенка, кандидат від "Батьківщини" із Сумської області Ірина Купрейчик (перемогла на окрузі №162) відкрито сказала, що губернатор зустрічався з нею і радив перейти в більшість, щоб не було проблем з бізнесом. Парламентарій також зазначив, що у Партії регіонів є план, щоб у перший же день засідання нової ВР оголосити про вихід депутатів з фракції "Батьківщина".
Нагадаємо, "тушками" на парламентському сленгу в Україні називають депутатів-перебіжчиків, які вирішили залишити лави політичної сили, що їх висунула, на догоду іншим, не обов'язково політичним, інтересам.
Читайте також: Опозиція не голосуватиме за призначення Рибака спікером ВР, - Соболєв
Як правило, у ВР VI скликання "тушки" після розставання зі своїм первісним партійним офісом отримували статус позафракційного депутата, що дозволяло їм вести повноцінну парламентську діяльність, входячи, наприклад, до складу депутатських груп.
Раніше в українському парламенті такого явища, як вихід депутатів зі своїх фракцій, просто не спостерігалося, оскільки працював принцип імперативного мандату. Втім, на даний час подібних запобіжників від "перекуповування народних обранців" у законодавстві немає.