Р.Богатирьова: Україна готова брати участь в створенні єдиної системи ПРО в Європі
Україна готова брати участь в створенні єдиної системи протиракетної оборони в Європі, заявила сьогодні у Варшаві секретар Ради національної безпеки і оборони України Раїса Богатирева, передає ВВС.
"Україна не тільки висловила бажання брати участь в будівництві європейської ПРО, але також запропонувала використання своїх радарів. Якщо цю пропозицію зацікавить Альянс, ми готові конкретно співробітничати", - повідомила вона після закінчення переговорів з главою Бюро національної безпеки Польщі Станіславом Козєєм.
Раніше на саміті в Лісабоні про намір створити сумісну протиракетну оборону Старого Світла заявили лідери НАТО і Росії.
Відзначимо, за наслідками саміту в Лісабоні НАТО і Російська Федерація не домовилися про співпрацю у сфері протиракетної оборони. На саміті був присутній Президент РФ Дмитро Медведєв, який за повідомленням джерела в російській делегації, озвучив альянсу низку цілком конкретних ідей щодо створення сумісної ПРО. Проте ні в підсумкових документах, ні на брифінгах про прогрес в цій частині не було сказано ні слова. Підсумком саміту стала заява, в якій була підкреслена "неподільність" безпеки всіх держав в євроатлантичному співтоваристві, а також наголошувалося, що безпека НАТО і Росії "взаємозв'язана". Щодо головної проблеми між Росією і альянсом - розміщення ПРО на кордонах Росії - в документі сказано лише одне: раді доручено розробити "всеосяжний сумісний аналіз майбутніх рамкових умов співпраці в області протиракетної оборони".
Нагадаємо, 3 листопада генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що НАТО запрошує до участі в будівництві європейської системи протиракетної оборони не лише Росію, а й Україну. «Я говорив про співпрацю з Росією (у сфері ПРО), але мені здається, що це запрошення має бути відкрите для наших євроатлантичних партнерів, тобто це також запрошення і для України, якщо Україна того забажає», - сказав А.Расмуссен. «Ми не виключаємо цієї можливості», - наголосив генсекретар НАТО.
За словами А.Расмуссена, ПРО, яка призначена для захисту розгорнених військових контингентів, може бути розширена до масштабу територіальної протиракетної оборони, щоб захищати населення всіх країн.
Крім того, генеральний секретар НАТО підтвердив готовність Північноатлантичного альянсу прийняти Україну до своїх лав у разі відповідного рішення Києва. «Ми знову підтвердимо рішення, яке було ухвалене на зустрічі у верхах НАТО в Бухаресті, згідно з яким Грузія та Україна стануть членами НАТО, якщо вони цього забажають і відповідатимуть необхідним критеріям», - сказав генсек НАТО.
Водночас він зазначив, що НАТО з повагою ставиться до рішення України не приєднуватися до Північноатлантичного альянсу та висловлює готовність до подальшої співпраці з цією країною. «Відомо, що уряд України, скажімо так, дещо змінив євроатлантичну орієнтацію України, і ми повністю поважаємо це», - сказав А.Расмуссен.
Відзначимо, раніше Президент України Віктор Янукович назвав відносини України і НАТО "комфортними для обох сторін". "Відносини з НАТО зараз вже вимальовувалися, вони є комфортними для України і для НАТО. В усякому разі, вони відкриті і чесні", - сказав В.Янукович. За його словами, Україна дотримується активної позиції в перебудові прагматичних відносин з Альянсом, беручи участь в миротворчих місіях і боротьбі з тероризмом.
Також раніше помічник генерального секретаря Альянсу з питань безпеки Роберт Сіммонс заявив, що Україна і НАТО планують поглибити співпрацю в області боротьби з міжнародним тероризмом, піратством і іншими викликами безпеки.
У свою чергу, офіційний представник НАТО Джеймс Аппатурай на цьому тижні заявив, що НАТО підтримує рішення України розвивати співпрацю з альянсом на рівні партнерських відносин. "Ми прагнемо заглиблювати нашу співпрацю з Україною. Ця країна вносить свій внесок до всіх місій і операцій альянсу, за що ми вдячні Україні. Поки це продовжуватиметься, ми надаватимемо підтримку цій країні", - сказав він.
Відзначимо, обіцянка прийняти Київ до складу альянсу була дана на саміті НАТО в Бухаресті в 2008 р., і альянс з тих пір не раз підтверджував своє рішення. НАТО пообіцяло продовжити підтримку реформ в Україні, необхідних для надання плану дій з отримання членства в НАТО.