Путін хоче позбавити "Газпром" монополії на експорт скрапленого газу
Президент Росії Володимир Путін (на фото) доручив чиновникам "продумати поетапну лібералізацію" експорту скрапленого природного газу (СПГ). Про це повідомляє Reuters.
"Мова йде про необхідність продумати можливу поетапну лібералізацію експорту СПГ", - зазначив Путін на засіданні комісії з питань розвитку ПЕК і екологічної безпеки.
Незалежний виробник газу "Новатек" просить владу дозволити йому самостійно продавати за рубіж скраплений природний газ. В партнерстві з французькою Total "Новатек" будує СПГ-завод на Ямалі, обіцяючи запустити першу чергу в 2016 р.
Нагадаємо, в грудні російські профільні відомства підтримали часткове скасування монополії "Газпрому" на експорт, заступившись за ідею вирішити "Новатеку" продавати за рубіж скраплений природний газ.
Читайте також: "Роснефть" підтримала ідею демонополізації російського скрапленого газу
На скасуванні монополії "Газпрому" на експорт скрапленого природного газу наполягає не тільки "Новатек", але і глава "Роснефті" Ігор Сечін, який ще недавно був повністю на стороні "Газпрому". Сечін також запропонував лібералізувати експорт СПГ з шельфових родовищ РФ. Коментуючи ситуацію видобутку газу на шельфі, він вказав, що тільки на ділянках шельфових родовищ, отриманих "Роснефтью", запаси природного газу оцінюються в 21 трлн куб. м, і такі об'єми з об'єктивних географічних та інфраструктурних причин не можуть бути поставлені на внутрішній ринок.
Як повідомлялося, питання про демонополізацію експорту СПГ з Росії виноситиметься на розгляд комісії з ПЕК при Президентові РФ (заплановано на 13 лютого, 2012 р.).
Остаточне рішення з цього питання прийматиме Президент РФ Володимир Путін.
Читайте також: США можуть вийти на світовий ринок скрапленого природного газу
Серед зацікавлених сторін слід згадати також проект "Печора СПГ", який реалізує Alltech Дмитра Босова. Але його обмежують умови продажу 50% газу в Росії. "Я не бачу зв'язку між необхідністю продажу на внутрішньому ринку половини об'ємів, що видобуваються, і можливістю експорту. Іншої можливості транспортування з Ямала на даний момент не існує", - заявив генеральний директор компанії "Печора СПГ" Максим Барський.
Зазначимо, що провідну роль на ринку СПГ грає експорт з країн Близького Сходу. Проте експорт надлишку СПГ і природного газу із США і Канади серйозно змінить ситуацію в світі. США серйозно задумалися про вихід на світовий ринок скрапленого природного газу. Про це свідчить той факт, що перший завод з виробництва СПГ - Cheniere Energy (Х'юстон, Техас) отримав державний дозвіл на будівництво і експорт. Ще одинадцять на черзі.
Читайте також: Китай в 2012 р. збільшив імпорт скрапленого природного газу на 20,3% - до 14,68 млн т
Нагадаємо, не залишається в стороні від ринку СПГ і Україна. 26 листопада 2012 р. в Одеській обл. було почато будівництво LNG-терміналу потужністю 10 млрд куб. м газу в рік вартістю 969 млн євро. Термінал приймає 10 млрд куб. м скрапленого газу в рік, що складає більш ніж третину об'ємів блакитного палива, яке імпортується з Росії. Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів для скорочення споживання російського газу. За задумом термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Скраплений газ на український LNG-термінал може поставлятися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі скрапленого газу в США.