ua en ru

Путін: Євразійський економічний союз відкритий для нових держав

Автор: RBC.UA
До проекту Євразійського економічного союзу (ЄЕС), який планується запустити з 2015 р., крім Росії, Білорусії і Казахстану можуть приєднатися нові держави. Про це повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, виступаючи в Державній думі зі звітом про роботу уряду РФ.

До проекту Євразійського економічного союзу (ЄЕС), який планується запустити з 2015 р., крім Росії, Білорусії і Казахстану можуть приєднатися нові держави. Про це повідомив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, виступаючи в Державній думі зі звітом про роботу уряду РФ.

За його словами, зняття бар'єрів на кордоні в 2011 р. дозволило збільшити взаємний обіг РФ, Білорусії і Казахстану на 37%. У січні-лютому 2012 р. вже рамках Єдиного економічного простору з вільним пересування товарів, капіталів, робочої сили товарообіг країн "трійки" збільшився ще на 13%.

Путін назвав створення Митного союзу і Єдиного економічного простору - найважливішою геополітичною і інтеграційною подією на пострадянському просторі. За його словами, наступним кроком стане запуск з 2015 р. проекту Євразійського економічного союзу. "Ми розраховуємо, що до Росії, Білорусії і Казахстану приєднаються і ще партнери зацікавлені в більш високому співпрацю", - сказав він.

Євразійський економічний союз - проект конфедеративного союзу держав з єдиним політичним, економічним, військовим, митним, гуманітарним, культурним простором. Декларацію про створення союзу підписали Росія, Казахстан і Білорусія.

З ідеєю створення Євразійського союзу ще в 1994 р. виступив президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Передбачалося, що в союз спочатку увійдуть п'ять країн - Росія, Казахстан, Білорусь, Киргизія, Таджикистан. Потім планувалося розширити кількість учасників за рахунок інших країн пострадянського простору. У грудні 2010 р. на саміті Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС) в Москві були досягнуті домовленості про створення Євразійського союзу на базі Єдиного економічного простору Росії, Білорусії і Казахстану.

Тексти перших документів в рамках створення Євразійського економічного союзу були узгоджені на зустрічі глав уряду Митного союзу і ЄврАзЕС в жовтні 2011 р. У листопаді сторони підписали Декларацію про євразійської економічної інтеграції і Договір про Євразійську економічну комісію (ЄЕК). Єдиний економічний простір Росії, Білорусії і Казахстану почав функціонувати з 1 січня 2012 р.

У Росії вважають, що без України Євразійський союз буде неповним. Однак Київ не поспішає інтегруватися в міждержавні об'єднання країн колишнього СРСР. Україна заявляє про намір інтегруватися в Європу. Раніше в цьому році була парафована частина угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Також Київ і Брюссель домовилися про створення спільної зони вільної торгівлі. У березні Президент Віктор Янукович нагадав, що Україна поки не бачить підстав для інтеграції в Євразійське економічне співтовариство.

Нагадаємо, на початку жовтня 2011 р. Путін написав статтю, в якій виклав свою ідею Євразійського союзу - міждержавного утворення, в яке має перерости Митний союз РФ, Білорусії і Казахстану. За задумом прем'єра, новий союз стане "зв'язкою" між Європою і динамічним Азіатсько-Тихоокеанським регіоном (АТР).

Проте спостерігачі розцінили концепцію Путіна як спробу відродити СРСР. Сам російський прем'єр відкидає такого роду припущення: за його словами, мова зовсім не йде про плани створення нового Радянського Союзу. Він пояснив, що має на увазі повноцінний економічний союз з більш тісною координацією економічної і валютної політики.