ua en ru

Pussy Riot: Розплата за молебень (фото)

Автор: RBC.UA
Сьогодні о 14:00 за київським часом Хамовницький суд Москви має оголосити вирок учасницям гурту Pussy Riot. Процес пов'язаний зі скандальним виступом дівчат 21 лютого в храмі Христа Спасителя. Учасниці забігли на амвон і солею храму, де стоячи на колінах намагалися проспівати пісню "Богородиця, Путіна прожени", поки їх не вивела з храму охорона.

Сьогодні о 14:00 за київським часом Хамовницький суд Москви має оголосити вирок учасницям гурту Pussy Riot. Процес пов'язаний зі скандальним виступом дівчат 21 лютого в храмі Христа Спасителя. Учасниці забігли на амвон і солею храму, де стоячи на колінах намагалися проспівати пісню "Богородиця, Путіна прожени", поки їх не вивела з храму охорона.

Група Pussy Riot являє собою приклад одного з найуспішніших проектів в історії шоу-бізнесу, якщо не найуспішнішого. За кілька місяців з локального панк-колективу з політичними текстами і радикальними перформансами Pussy Riot стали групою, про яку заговорив увесь світ, а її назва зазвучала з вуст найбільш авторитетних і шанованих світових музикантів.

Тим більше дивно, що причиною такої колосальної уваги став лише один виступ групи. Він тривав близько 40 секунд і був виконаний фактично без звуку. Тим не менш, його почув весь світ.

Група Pussy Riot з'явилася в серпні 2011 р., утворившись з кількох учасниць опозиційного руху, які займалися питаннями фемінізму, екології, боротьби за права ЛГБТ-спільноти. Вважаючи, що в Росії не вистачає радикальної групи, що просуває ідеї фемінізму і культуру протесту, вони її організували самотужки.

До складу колективу увійшли десять чоловік, крім того, за словами учасниць, у групи кілька десятків помічників. Свою назву вони придумали, надихаючись американським панк-феміністським рухом Riot Grrrl, а також спеціально закладаючи в слово Riot (з англ. Бунт) - звернення до практики протесту, за допомогою якого громадяни в розвинених співтовариствах впливають на політику влади.
В інтерв'ю учасниці визначають себе як лібералів і прихильників лівих неавторитарних поглядів. Своєю метою вважають звільнення політв'язнів, припинення диктату шовінізму і культу сили, виступають за права жінок і гендерну свободу.

Учасниці підтримують протестувальників проти фальсифікації виборів в 2011 р., виступають за відставку Путіна, якого вважають "символом патріархальних поглядів і сексизму" - за їхніми словами, він не раз стверджував, що основне завдання жінок - дітонародження і пасивна позиція по відношенню до чоловіків.

Активістки стверджували в одному з інтерв'ю, що спеціально тренуються співати і танцювати в той момент, коли поліція або охоронці намагаються припинити їх виступ.

Учасниці групи раніше були пов'язані зі скандальною арт-групою "Війна", що в очах консервативно налаштованої публіки служить для них обтяжливою моральною обставиною. Зокрема, Надія Толоконникова в лютому 2008 р. брала участь в нашумілій акції "Війни" в Біологічному музеї Москви, публічно займаючись сексом. В той момент Толоконникова була на дев'ятому місяці вагітності.
Катерина Самуцевич також брала участь в деяких акціях "Війни", в тому числі в акціях "Тараканий суд" і "Цілуй мусора". Остання полягала в тому, щоб підходити до співробітників МВС в громадських місцях і цілувати їх в губи.

При цьому критики Pussy Riot часто згадують іншу скандальну акцію "Війни", під час якої учасниця арт-групи винесла курку з супермаркету, засунувши її в піхву. Варто зазначити, що в цій акції активістки з Pussy Riot участі не брали.

Перший нелегальний тур, як називають учасниці Pussy Riot формат своїх виступів, відбувся восени 2011 р. Панк-феміністки, виконуючи пісню "Звільни бруківку", виступали на станціях метро, ​​дахах тролейбусів, важкодоступних місцях підземних переходів.
За цим послідувало ще кілька виступів. У грудні 2011 р. Pussy Riot виконали пісню "Смерть в'язниці, свободу протесту" на даху спецприймальника, в якому на той момент перебували громадяни, які зазнали арешту після пройшла 5 грудня мітинг проти результатів виборів до Державної думи, в тому числі політики Ілля Яшин і Олексій Навальний.

У січня 2012 р. панк-феміністки вийшли на Красну площу. Вони виконали на Лобному місці пісню з критикою на адресу Володимира Путіна. У виконанні номера взяли участь 8 осіб - це наймасштабніша акція групи за кількістю учасників. Вони всі були затримані співробітниками ФСО, однак потім їх відпустили, двом учасницям групи виписали штрафи.

Найбільш резонансний виступ активістки вчинили 21 лютого в храмі Христа Спасителя. Учасниці забігли на амвон і солею храму, де стоячи на колінах намагалися виконати пісню "Богородиця, Путіна прожени", поки з храму їх не вивела охорона. Через кілька днів з'явилася реакція РПЦ - проректор школи православного місіонера при московському храмі апостола Фоми Дмитро Пахомов звернувся до Генпрокуратури зі скаргою, на підставі якої проти учасниць порушили кримінальну справу за статтею "хуліганство"
Вже 3 березня були затримані Надія Толоконникова і Марія Альохіна, 15 березня була затримана Катерина Самуцевич.

Поступово справа про "панк-молебні" в храмі Христа Спасителя стала привертати до себе все більше уваги. Під час слідства суд кілька разів продовжував арешт підозрюваним, незважаючи на те, що двоє з них мають малолітніх дітей. Такі суворі заходи вважали необгрунтованими багато спостерігачів, а одна з найбільших міжнародних правозахисних організацій визнала заарештованих учасниць панк-групи в'язнями совісті.

30 липня розпочався судовий процес, під час якого адвокати учасниць Pussy Riot заявляли про численні процесуальні порушення. Захисники обвинувачених також відзначали нестиковки в процесі. За їх словами, в свідченням потерпілих допущені абсолютно ідентичні орфографічні помилки - це може свідчити про те, що вони були написані однією людиною. На думку юристів, слідчий міг сфальсифікувати свідчення потерпілих у справі.

Поступово на підтримку обвинувачуваних стали висловлюватися авторитетні західні артисти, коло яких стрімко розширюється. Серед них музиканти Пол Маккартні, Мадонна, Стінг, Red Hot Chili Peppers, Faith No More, Anti-Flag, Franz Ferdinand, письменник Стівен Фрай та інші відомі діячі культури.

Серед співвітчизників дівчат єдності в цьому питанні немає. Одні підписали листа на підтримку Pussy Riot. Серед них були в тому числі Барі Алібасов, Еммануїл Віторган, Борис Стругацький, Михайло Жванецький, Юхим Шифрін, Андрій Макаревич. Разом з тим ряд популярних російських виконавців, серед яких Валерія, Ваєнга, Олег Газманов, критично сприйняли акцію Pussy Riot, заявивши, що активістки заслуговують покарання.

Прокурор зажадав визнати підсудних винними за ч.2 ст.213 КК РФ (хуліганство) і відправити їх в колонію загального режиму строком на три роки для кожної. Захист Pussy Riot наполягає на їх повному виправданні і обіцяє оскаржити будь обвинувальний вирок. Сьогодні суддя поставить крапку в цьому, мабуть, найгучнішому процесі року.