ua en ru

Пуерто-Ріко може стати 51-м штатом США

Автор: RBC.UA
Одночасно з президентськими виборами в США в різних американських штатах і асоційованих з США територіях відбулися різного роду місцеві голосування і референдуми. Зокрема, Жителі Пуерто-Ріко відповідали на питання про те, чи хочуть вони вступити до складу США в якості повноправного 51-го штату, повідомляє радіо "Свобода".

Одночасно з президентськими виборами в США в різних американських штатах і асоційованих з США територіях відбулися різного роду місцеві голосування і референдуми. Зокрема, Жителі Пуерто-Ріко відповідали на питання про те, чи хочуть вони вступити до складу США в якості повноправного 51-го штату, повідомляє радіо "Свобода".

Ця карибська острівна держава має статус "неінкорпорованої організованої території", знаходиться під управлінням США, але не є їх невід'ємною частиною. Дія на території Пуерто-Ріко Конституції США обмежена і острів має свою систему самоврядування. Зв'язки зі США полягають в наявності загальних громадянства, валюти і оборони. Нинішній статус острова Пуерто-Ріко, який перейшов під контроль США в результаті війни з Іспанією 1898 року, діє з 1917 року, але не всім політикам і юристам здається об’єктивним.

Цей був четвертий за півстоліття референдум про статус Пуерто-Ріко. Але ніколи раніше прихильникам зміни статусу цього острова не вдавалося отримати настільки значної більшості голосів, а за повну незалежність Пуерто-Ріко ніколи не голосувало більше 5% виборців. Цього разу більшість жителів острова висловилися за зміну відносин їхньої країни зі США. За це проголосували 53% виборців.

Читайте також: Після перемоги Обама обіцяє Америці "кращі часи" (фото)

Відповідаючи на запитання, як саме, на їх погляд, мають будуватися відносини Пуерто-Ріко з США, 65% заявили, що вони воліли б, щоб Пуерто-Ріко став одним зі штатів, 31% сказали, що їх острів повинен вступити у вільну асоціацію з США, і тільки 4% висловилися за створення повністю незалежної держави.

Пуерториканці є громадянами США. Вони можуть голосувати за кандидатів тієї чи американської партії на первинних виборах і мають свого представника в Конгресі. Однак пуерториканці не мають права голосувати на президентських виборах в США. Багато пуерториканців вважають такий стан ганебним пережитком колоніалізму.

"Ми не хочемо бути колонією і ми хочемо отримати всі права, які мають інші громадяни США", - заявив Томас Рівера Шатц - президент Сенату Пуерто-Ріко. З ним згоден міністр торгівлі Пуерто-Ріко Хоче Перес Рієра. В інтерв'ю телекомпанії Fox він сказав: "Ми є територією США вже більше ста років. Ми американські громадяни, але ми позбавлені права голосувати на президентських виборах. Ми хочемо отримати всі права, якими володіють інші американські штати".

Читайте також: Яким буде економічний курс "нового" Президента Обами (фото)

Але одна справа хотіти стати американським штатом, а інше бути прийнятими до складу США. Для цього необхідне рішення Конгресу США. Досі Конгрес не вважав переконливими аргументи на користь прийняття Пуерто-Ріко до складу Сполучених Штатів, навіть, незважаючи на те, що ряд американських президентів, включаючно з Джеральдом Фордом, Рональдом Рейганом і Джорджем Бушем висловлювались за те, що Пуерто-Ріко став 51 -м штатом.

Не заперечує проти цього і переобраний на другий термін Барак Обама. До голосування в Пуерто-Ріко він висловив думку, що Конгрес буде вирішувати питання про статус, грунтуючись на результатах референдуму. "Для нас питання полягає в наступному, якщо референдум в Пуерто-Ріко продемонструє, що значне число жителів острова виступають за зміну статусу, то Конгрес, звичайно, візьме це до уваги. Якщо результати виявляться не дуже переконливими, то Конгрес навряд чи буде схильний змінювати нинішнє становище, і збереже статус-кво"

Наскільки переконливими вважатиме Конгрес результати останнього референдуму в Пуерто-Ріко, і коли він розгляне це питання поки невідомо.

Нагадаємо, що Сполучені Штати Америки складаються з 50 штатів, які є рівноправними суб'єктами федерації, столичного федерального округу Колумбія і залежних територій. Кожен штат має свою Конституцію, законодавчу, виконавчу і судову влади.
Встановлено особливий статус для вільно асоційованих територій. Серед них Пуерто-Ріко, Гуам, Північні Маріанські острови, Американські Віргінські острови, Американське Самоа. Ці території мають дорадчий голос і теоретично можуть припинити або призупинити свої привілейовані відносини з Вашингтоном.