ua en ru

Протистояння в Сирії: Загинули два іноземні журналісти

Автор: RBC.UA
Під час акції протесту в сирійському місті Хомс 11 січня загинули два іноземні журналісти. Поруч з ними вибухнув артилерійський снаряд.

Під час акції протесту в сирійському місті Хомс 11 січня загинули два іноземні журналісти. Поруч з ними вибухнув артилерійський снаряд, передає Reuters.

Один із загиблих, Жиль Жакье, був репортером французького телеканалу France 2. Як повідомлялося, другий журналіст - громадянин Бельгії.

Обидва репортера були у складі делегації представників іноземних ЗМІ, яких привезли в нещасливий місто представники Міністерства інформації Сирії.

На місце загибелі репортерів вже вирушив посол Франції в Дамаску Ерік Шевальє. МЗС Франції зажадав від влади Сирії пролити світло на обставини загибелі французького підданого і його колеги, а також вжити заходів щодо захисту іноземних журналістів.

Глава французького зовнішньополітичного відомства Ален Жюппе рішуче засудив "цей жахливий акт" і заявив, що сирійське керівництво несе відповідальність за забезпечення безпеки журналістів на території близькосхідної держави, так само як і за забезпечення права на свободу інформації.

За десять днів роботи спостерігачів Ліги арабських держав у Сирії були вбиті близько 400 осіб, заявив заступник генерального секретаря ООН з політичних питань Лінн Паско. Всього ж, за його словами, в ході сутичок опозиціонерів із силами правопорядку в країні загинули більше 5 тис. чоловік.

Зазначимо, що вчора Президент Асад в телезверненні до нації заявив, що за заворушеннями в Сирії стоять зовнішні сили, проте, за його словами, вони зазнають поразки. "Вони вдалися до вбивств, які широко висвітлюються регіональних та міжнародних ЗМІ", - сказав він і підкреслив, що не піде у відставку до тих пір, поки народ його підтримує.

В ході свого виступу в Університеті Дамаску Асад засудив ЛАД за те, що вона приєдналася до хору критиків сирійської влади. За його словами, влада не віддавала наказу стріляти по мирних демонстрантах: "Відповідно до закону, ніхто не має права відкривати стрілянину, за винятком випадків самооборони".

Після цього натовп проурядових демонстрантів, скандуючи гасла на підтримку Асада і розмахуючи державними прапорами, блокував колону машин зі спостерігачами ЛАД в портовому місті Латакія. Деякі з учасників акції почали громити оточені автомобілі. В результаті нападу отримали поранення 11 спостерігачів.

Зараз у країні працюють близько 160 міжнародних спостерігачів. В основному вони здійснюють поїздки з найбільш неспокійних, з точки зору опозиційної активності, містах. Минулого тижня глава місії генерал Мухаммед Ахмед Мустафа ад-Дабі про ситуацію в країні сказав, що "ситуація в цілому спокійна".

Нагадаємо, під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. 19 грудня 2011 р. міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав пропонований ЛАД договір про допуск її спостерігачів на територію країни. Перша група спостерігачів прибула до столиці Сирії 27 грудня 2011 р. Першою точкою в маршруті місії став оплот опозиції - м.Хомс.

Зазначимо, в останні тижні в Дамаску були здійснені два теракти, в результаті яких загинули не менше 66 людей, ще близько 200 отримали поранення. Офіційний Дамаск звинувачує в подібних вибухах неуточнених "терористів". Опозиція стверджує, що напади інсценує сама влада, щоб звинуватити своїх опонентів, а за жертви видають убитих в ході замовчувань протестів проти влади.

Раніше міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила владу Сирії в переведенні сотень затриманих у ході придушення антиурядових акцій протесту в секретні в'язниці, щоб позбавити спостерігачів доступу до них.

З березня 2011 р. в Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, який перебуває при владі з 2000 р., і проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, який діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Проте, уряд продовжує жорстко присікати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію і армію.