ua en ru

Прокурорські війни: що не поділили ГПУ, НАБ і САП

Прокурорські війни: що не поділили ГПУ, НАБ і САП Фото: У голови САП Назара Холодницького непрості відносини з ГПУ
Найближчим часом НАБ може передати до суду справу про військового прокурора Костянтина Кулика. Взимку він став "знаменитістю" із-за скандалу з дорогими квартирами і автомобілями, купленими матір'ю та співмешканкою. Останнім же часом прокурор фігурував у всіх гучних затриманнях по справі младоолігарха Сергія Курченка. Навіть у Генпрокуратурі за очі погоджуються з думкою, що таким чином прокурора намагалися показати у вигідному світлі перед судом. Справа Кулика може стати маркером початку відкритої війни між слідчими органами, які і зараз складно назвати добрими. Із-за чого конфліктують ГПУ, Національне антикорупційне бюро та антикорупційний прокурор розбирався спецкор РБК-Україна.

Найближчим часом НАБ може передати до суду справу про військового прокурора Костянтина Кулика. Взимку він став "знаменитістю" із-за скандалу з дорогими квартирами і автомобілями, купленими матір'ю та співмешканкою. Останнім же часом прокурор фігурував у всіх гучних затриманнях по справі младоолігарха Сергія Курченка. Навіть у Генпрокуратурі за очі погоджуються з думкою, що таким чином прокурора намагалися показати у вигідному світлі перед судом. Справа Кулика може стати маркером початку відкритої війни між слідчими органами, які і зараз складно назвати добрими. Із-за чого конфліктують ГПУ, Національне антикорупційне бюро та антикорупційний прокурор розбирався спецкор РБК-Україна.

Куликове поле

Прокурор Кулик став відомий широкій громадськості після того, як журналіст Віталій Сизов опублікував в соцмережах фото з Instagram Ірини Німець, де співмешканка прокурора хвалилася новеньким автомобілем Toyota Land Cruiser 200 вартістю 1,21 млн гривень.

Після цього журналіст зробив звернення в Національне антикорупційне бюро , а те, у свою чергу, попросило суд надати доступ до документів на придбання позашляховиків на ім'я цивільної дружини Кулика Ірини Німець і матері Світлани Кулик (Тoyota RAV4). З'ясувалося, що обидва автомобілі куплені за готівку, а декларації дружини і матері не дозволяли їм такі покупки.


Також НАБ вивчило придбання прокурором квартир на вулиці Жилянській і Дипломат-холі. Виявилося, що в цьому ж житловому комплексі поруч квартири мають його мама Світлана і все та ж Німець.

Незважаючи на те, що автомобільно-квартирне питання прокурора АТО підірвало громадськість, його безпосередній начальник Анатолій Матіос волів тему не коментувати.

Замість цього стала просуватися версія, що прокурора підставили за те, що він "наступив" на хвіст наркоторговцям. Цю версію підтримали обидва колишніх глави військових адміністрацій Луганської області Геннадій Москаль і Георгій Тука.

Є також версія, що Кулик вів справу про вбивство волонтера і позаштатного співробітника СБУ Андрія Галущенко або "Ендрю", який намагався викрити схему наркотрафіку, в якій нібито було замішане головне управління розвідки.

У цьому варіанті історії Кулика нібито спочатку намагалися корумпувати хабарем у мільйонну суму, а коли той відмовився, то його підставили за допомогою Німець.

Втім, ця версія ніяк не пояснює природу появи квартир.

За інформацією РБК-Україна, найближчим часом справу Кулика повинно було передано в суд. Поява інформації співпало по часу з тим, як активно військовий прокурор став брати участь у затриманні фігурантів справи Курченко.

При цьому, як розповідають в ГПУ, поява Кулика у справі стала сюрпризом і для керівництва відомства. Адже ці справи передавалися групі Володимира Жербицького, і ніякий Кулик в ній спочатку не фігурував.

Тепер залишається тільки стежити, як далі розвиватиметься ця справа, і що з цього приводу скаже і зробить ГПУ.

Втім, є й інші приводи для протистояння двох органів.

Недоторканність Онищенко

Генеральний прокурор Юрій Луценко, за його власними словами, дізнався про те, що НАБ хоче робити подання в парламент на депутата Олександра Онищенка на борту літака, коли він летів зі Львова, а Назар Холодницький і Артем Ситник проводили в Києві прес-конференцію.

Незважаючи на те, що вже вранці наступного дня генпрокурор підписав подання, щоб Холодницький зміг передать його в Раду, в ГПУ таким "сюрпризом залишилися незадоволені".

"Коли роблять таку заяву, то непогано б розрахувати момент – робити це на початку пленарного тижня, домовиться з комітетом про якнайшвидшому розгляді", - говорить співрозмовник в ГПУ.

Тепер депутати повернуться на роботу лише 5 липня.

"При цьому не факт, що комітет Павла Пінзеника його швидко розгляне", - говорить співрозмовник видання в ГПУ.

Нібито, проблема в тому, що в одній з фірм Онищенко - "Карпатнадраінвест" - бенифециаром виступає офшор, пов'язаний з Миколою Мартиненко

Представник ГПУ також не виключає, що навіть якщо питання благополучно пройде комітет, то Онищенко до того часу таки виїде з країни.

"Так, зараз він показово нікуди не біжить, демонструє, що він захищається, але після того як будуть якісь рішення судів не на його користь або дії НАБУ, він може спокійно заявити про переслідування і виїхати. І, на жаль, ми його не зупинимо", - зазначає співрозмовник.

Втім, слід згадати, що минулої осені ГПУ дуже швидко і технічно позбавила недоторканності соратника Олега Ляшка Ігоря Мосійчука. Правда, потім суд визнав рішення парламенту незаконним.

Квартирне питання Касько

Ще одним каменем спотикання у відносинах ГПУ і НАБУ є питання про квартири екс-заступника генпрокурора Віталія Касько.

Як відомо, ГПУ часів Віктора Шокіна завела кримінальну справу на Касько, за те, що той заволодів державними квартирами шляхом обману.

За версією ГПУ, в 2003 році він отримав однокімнатну квартиру у якості службового житла в Києві. Далі він прописав там свою маму, а сам виписався. Мама на той момент вже була власницею ще однієї квартири у Львові.

За твердженням прокуратури, мати тоді приватизувала цю квартиру.

У 2010 році Віталій Касько, повернувшись на роботу в органи прокуратури, отримав ще одну службову квартиру в Києві на 155 кв. м. А при подачі документів на отримання обґрунтовував, що живе з бабусею, мамою і сестрою.

Сам Касько наполягає, що приватизував тільки одну квартиру, а перша не була службовою.

За кілька днів до відставки, Шокін наклав арешт на квартиру Касько і зараз це питання розглядають суди.

Паралельно з ГПУ справу про квартирах почало розглядати і НАБ за зверненням нардепа Ігоря Луценка.

Але 20 квітня голова НАБУ Ситник заявив, що це не їх справа.

"Що стосується Касько я можу лише сказати, що то кримінальне провадження, розслідування якого було доручено НАБ – щодо нібито незаконного привласнення квартир – ми там не знайшли ознак злочину, який відноситься до підслідності НАБ", - заявив він тоді.

8 квітня Спеціалізована антикорупційна прокуратура визначила, що це кримінальне правопорушення повинна розслідувати Національна поліція. Але новий генпрокурор в червні знову заявив, що справа квартир Касько – це справа НАБ.

За інформацією РБК-Україна, Холодницький намагався переконати Луценко перекинути таки справа на поліцію, той відмовився, але в підсумку НАБ справу таки передало МВС.

Удар по хворому

Антикорупційний прокурор у боргу не залишився і обвинил генеральну прокуратуру у грі на чужому полі.

"Останнім часом я бачу два загрозливих тренда. Перший - коли інші органи прокуратури намагаються передати спеціалізованій антикорупційній прокуратурі та Національному антикорупційному бюро справи, які не перебувають у нашій підслідності, і другий, ще більш загрозливий, коли інші органи починають розслідувати справи, які за законом перебувають у підслідності НАБ України Голосно рапортують про затримання, роблять "велику PR картинку", оголошують підозри, а потім раптово "згадують", що це не їх підслідність і намагаються передати ці справи НАБУ", - обурився Назар Холодницький в Facebook.

В якості прикладу він навів факт, що 31 травня Генеральна прокуратура України направила до НАБ виробництва по справах екс-першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна і екс-слідчого Сергія Войченка.

Не секрет, що саме ці двоє вели справи щодо Юрія Луценка, і генпрокурор ще не будучи депутатом, не приховував бажання залучити Кузьміна та Войченка до відповідальності. Але зараз переслідувати ворогів Луценка не comme il faut.

Але 2 червня ці справи Спеціалізована антикорупційна прокуратура повернула в Головне слідче управління ГПУ для продовження досудового розслідування.

Крім того, Холодницький звинуватив прокуратуру Київської області в тому, що ті взялися вести непвдслідну їм справу міського голови Вишгорода Олексія Момота. Хоча всім було відомо, що сума хабара, яку пропонували Момоту перевищує 750 тис. гривень, згідно з КПК злочин є підслідним детективам НАБ.

У результаті Апеляційний суд Києва скасував арешт і заставу для мера.

"Справа Момота - це не єдиний випадок, коли інші правоохоронні органи починають і розслідують неподследственные їм виробництва. Але в підсумку, це може призвести до того, коли винні особи, які дійсно вчинили злочин при наявності матеріальних доказів, можуть уникнути відповідальності за порушення наслідком процесуальних положень кодексу", - заявив Холодницький.

У відповідь на це, в ГПУ кажуть, що, "в принципі тоді НАБ могло б забрати і справи по економічних злочинах Януковича, але поки вони не горять такою ініціативою, щоб потім не червоніти замість ГПУ".

Виходячи з динаміки розвитку подій, неприязнь між НАБУ, САП і ГПУ тільки накопичується, і перспективи того, що холодна війна стане гарячою досить великі.