ua en ru

що відбувається в опозиції після повернення Саакашвілі

що відбувається в опозиції після повернення Саакашвілі "Тимошенко не було на руку, щоб Саакашвілі пройшов через кордон", - кажуть джерела РБК-Україна в "Самопомичи"

Про що насправді домовилася "демократична опозиція" у Львові після повернення колишнього голови Одеської ОДА, лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі - чуток на цей рахунок багато, конкретики поки немає. Більшість учасників зустрічі продовжують наполягати на тому, що продовжують консультації та координацію для подальших спільних акцій, як, наприклад, акції під парламентом 17 жовтня. З вимогою створення антикорупційного суду, прийняття нового виборчого законодавства, скасування депутатської недоторканності. Розмов про вибори і спільні виборчі списки поки що не було. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Домовилися домовлятися

"Домовилися домовлятися і спільно працювати над важливими для країни проектами, наприклад, акції 17 жовтня за нове виборче законодавство, Антикорупційний суд і ліквідацію депутатського імунітету. Якщо вас цікавить, чи були розмови про спільні партії або спільні походи на вибори - не було. Ще рано про це говорити", - розповів РБК-Україна народний депутат, член громадського руху "Хвиля" Віктор Чумак.

Про своє бачення співпраці РБК-Україна розповів лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко. Політик вважає, що демократичні сили повинні об'єднуватися, наприклад, якщо буде йти мова про чергові порушення прав людини або скасування мораторію на продаж землі, і пояснює, що співпраця між політичними силами на регіональному рівні відбувається постійно. Це стосується захисту скверів і парків, спостереження за прозорістю місцевих бюджетів тощо. Що стосується співпраці по темі виборів, то політик продовжує гнути свою лінію, стверджуючи, що потрібно формувати єдину команду, яка переможе на виборах і зможе сформувати свій уряд.

"Якщо говорити про співпрацю в плані виборів, то до них ще далеко, але очевидно, що для того, щоб перемогти цю владу, потрібно формувати єдину команду, яка не просто прийде в парламент, а отримає більшість, яка сформує уряд, продемонструє нову якість політики. Над цим працюємо. У цьому напрямку проводяться консультації", - сказав Гриценко. Причому на уточнення видання, чи йдеться про спільний список, політик зазначив, що ближче до виборів буде зрозуміло, і про це поки рано говорити.

Поки без стратегії

Ще один учасник акції "Прорив Саакашвілі" каже, що насправді, по прибуттю до Львова ввечері 10 вересня лідери опозиційних партій і сам Саакашвілі не обговорювали питань стратегічного характеру, а більше вели дискусії про тактику - що робити Саакашвілі в перші дні його перебування в Україні. "Дуже важливо було залишатися першу добу у Львові, поки там ще перебувала велика кількість активістів - щоб уникнути арешту або затримання Михайла. По-друге, потрібно залишатися в оточенні народних депутатів та політиків, щоб якщо що - бити тривогу", - поділилося з РБК-Україна джерело в середовищі політичних соратників Саакашвілі.

Інший співрозмовник, що був присутнім на львівській зустрічі, додав, що темою розмови була ситуація, в якій опинилися Саакашвілі і мер Львова Андрій Садовий (сміттєва блокада). Говорили, что це може статися з кожним. "Нічого особливого там не обговорювалось, крім нових загроз, які можуть вдарити по кожному, тому це передбачає певну взаємодію. На місці Саакашвілі і Садового може опинитися кожен. Загрози очевидні", - пояснює джерело.

Схоже бачення ситуації про подальшу співпрацю і в "Демократичного альянсу". Основні точки дотику - це антикорупційний суд, антиолігархічне виборче законодавство, скасування депутатської недоторканності та запровадження процедури імпічменту президенту. "Немає якихось спільних планів з іншими політиками. Тобто ми проговорюємо, але у всіх нас свої позиції, свої партії. Для "Демократичного альянсу" важливо, щоб країна не повернулася в часи Януковича. Я маю на увазі режим, коли багато повноважень сконцентровано в руках однієї людини. Відповідно, потрібно зараз дотиснути владу, щоб вона поступилася у важливих для країни речах. Нам однозначно потрібен Антикорупційний суд, антиолігархічне виборче законодавство, скасування депутатської недоторканності і затвердження процедури імпічменту президента", - розповів РБК-Україна лідер "Демальянсу" Василь Гацько. За словами політика, прийняття цих речей дозволить зняти напругу в суспільстві, адже, зокрема, посилення НАБУ Антикорупційним судом дозволить посадити за ґрати багато ТОП-чиновників країни.

Роль і місце "Батьківщини" - не за вибори і за вибори

У "Батьківщині" з РБК-Україна ні про зустріч Тимошенко з Саакашвілі, ні про теми, які піднімалися опозицією після повернення Саакашвілі в Україну, говорити не захотіли. Натомість соратники Тимошенко з задоволенням говорять про те, що координація зусиль здорових демократичних сил вже присутня в парламенті. Як приклад, наводять роботу над змінами в Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України, що тривала протягом останнього парламентського тижня і, до речі, зміни до кодексів так і не були схвалені.

"Об'єднання зусиль політичних сил можуть відбуватися у різних формах. Протягом останнього тижня ви бачили, що дві фракції парламенту - "Батьківщина" і "Самопоміч" внесли величезну кількість поправок в цей абсолютно безглуздий законопроект Порошенка, яким він хоче повністю приватизувати судову гілку влади, як він колись незаконно приватизував фабрику імені Карла Маркса, яка тепер називається "Рошен". Це теж форма співпраці та об'єднання зусиль. Не голосування за недолугі законопроекти влади, проведення спільних акцій - це теж форма співпраці та об'єднання зусиль. Про таке об'єднання зусиль і координацію ми можемо говорити", - заявив РБК-Україна народний депутат Сергій Власенко.

Варто зауважити, що в "Батьківщині" в черговий раз звернули увагу, що їхня політична сила не виступає за дострокові вибори. Але, все ж вважає, що єдиний шлях змінити чинну політику влади - це вибори. Така поведінка цілком зрозуміла, враховуючи те, що лідера "Батьківщини" через її постійну критику дій уряду і президента звинувачують у бажанні розхитати ситуацію до дострокових парламентських і президентських виборів. "Коли нам говорять, що ми за дострокові вибори, ми не за дострокові вибори. Ми за те, щоб влада в будь-який спосіб змінила ту неправильну й брехливу політику, яку вона проводить. При цьому, на наше переконання, цей парламент і цей президент уже точно ніколи не зміняться. Тому є єдиний шлях змінити політику, яку проводить влада - демократичний шлях, європейський цивілізований. Це - вибори", - підкреслив Власенко в коментарі РБК-Україна.

Джерела в парламентській фракції "Батьківщини" стверджують, що Тимошенко відмовилася від планів "розгойдування ситуації" і масових акцій. "Вона сказала, що ми повинні випромінювати спокій і конструктив, зосередитися на юридичній боротьбі", - розповів РБК-Україна нардеп, який був присутній на нараді з Тимошенко. Крім того, за словами джерела, влітку Тимошенко проводила зустрічі з активістами "правих" рухів на предмет організації масових акцій. "Грубо кажучи, 8 з 10 запрошених пов'язані з Народним фронтом. Від ідеї відмовилися", - додав співрозмовник.

Тактика Саакашвілі: у будь-якому випадку не збавляти темпу

Але поки інші політики зосередилися на розмовах, Саакашвілі влаштував тур по країні, який триватиме до 17 жовтня. Михайло Саакашвілі їздить по регіонах і займається мобілізацією своїх прихильників - щоб ті приїхали 17 жовтня під парламент вимагати створення Антикорупційного суду, прийняття нового виборчого законодавства, механізму імпічменту президента та зняття депутатської недоторканності.

За словами представника політради партії Саакашвілі Юрія Дерев'янка, поки готовність привести своїх прихильників під парламент, крім "Руху нових сил" висловили "Самопоміч", "Демальянс", "Громадянська позиція", "Альтернатива" (Єгора Фірсова). Соратники Саакашвілі не проти побачити під Радою також представників "Свободи" і "Батьківщини". У "Батьківщині" поки ще не були готові сказати, чи візьмуть участь в акції, пояснивши це тим, що ще рано про це говорити. Про "Свободу" говорити не приходиться. Як писало РБК-Україна на початку вересня, за даними співрозмовників в оточенні керівництва МВС, відсутність підтримки Саакашвілі з боку, здавалося б, теж потребуючої додаткової трибуни "Свободи" та інших націоналістичних партій, невипадкова. І продиктована вона рекомендацією голови МВС утриматися від подібної активності.

Багато розмов було навколо того, чи можна очікувати активізації об'єднавчих зусиль щодо повернення Саакашвілі в Україну між "Рухом нових сил" та "Батьківщиною", адже ще до 10 вересня Тимошенко особисто їздила на зустріч до нього в Польщу. І поява Тимошенко на кордоні ніби була погоджена зі штабом "Руху нових сил". "Про те, що Юля буде там, я знав з штабу "Руху нових сил" набагато раніше 10 вересня. Зрозуміло, що це було абсолютно узгоджено. Так що це ніякий не сюрприз", - пояснює один з учасників тих подій.

За даними джерел РБК-Україна, керівництво "Батьківщини" так поводилося в ситуації з проривом Саакашвілі ще й тому, що їх хтось дуже попросив. Серед зацікавлених у дестабілізації ролі екс-президента Грузії в житті нинішнього президента України називають олігарха Ігоря Коломойського

Джерела в "Батьківщині" сказали буквально наступне. "Юлія Володимирівна сама була ініціатором поїздки в Польщу. Навіщо - це загадка для всіх", - говорить співрозмовник.

"Ми не ведемо з ними ("Батьківщиною", - ред.) переговорів про об'єднання або якусь загальну політичну партію. Це неможливо. Але коли ми говоримо про захист демократії, про "Стоп диктатурі", про Антикорупційний суд, про нове виборче законодавстві за відкритими партійними списками - це всі підтримують", - так описав можливу взаємодію "Руху нових сил" та "Батьківщини" соратник Саакашвілі Юрій Дерев'янко.

"Багато запитували, чи буде об'єднання з Юлією Тимошенко, в тому числі, яка була активним учасником подій на кордоні. Тут достатньо подивитися на те, хто виходить на спільні заяви. Якщо немає спільної заяви після переговорів, то це означає, що ні про що не домовилися. Домовилися про координацію", - каже інший учасник подій на кордоні.

А координація в регіонах вже відбувається. Про це говорить той факт, що 22 вересня мітинг Саакашвілі в Черкасах відвідав мер міста, представник "Батьківщини" Анатолій Бондаренко. Більш того, він висловив готовність надати житло Саакашвілі в Черкасах. "Приємно вітати президента Грузії Михайла Саакашвілі на нашій черкаській землі. Ми не боїмося. Ми будемо зустрічати. Якщо потрібно, ми готові надати тут і житло і все інше. Тому що спочатку давати громадянство, а потім підло позбавляти - це так не пройде. Ми з Вами вже проходили ситуацію з Януковичем. Чим закінчилося? На жаль, бачу, що наша влада не робить висновки. Черкащани - це вільні люди. І ми будемо зустрічати всіх, хто буде доносити правду до людей і тільки правду ", - заявив на акції Саакашвілі в Черкасах мер Анатолій Бондаренко.

Атмосфера дружби загострюється

Джерела в "Самопомічі" розповіли, що насправді Тимошенко зовсім інакше уявляла собі "прорив кордону" силами Саакашвілі. "Тимошенко не було на руку, щоб Саакашвілі пройшов через кордон. Вона думала, що його не пустять, а вона повернеться в Київ і далі буде піаритися на його ситуації і критикувати владу", - пояснює співрозмовник і додає, що насправді і Саакашвілі не збирався проривати кордон, а це сталося випадково - з ініціативи АТОшников.

Але в дійсності участь в акції "Прорив" і потім зустріч у Львові дозволила Тимошенко багато зрозуміти про потенційних соратників і що на них не варто занадто покладатися. Як розповіли джерела РБК-Україна в "Батьківщині", приводом замислитися, а чи потрібна їм співпраця взагалі, стало засвистування Тимошенко у Львові соратниками Саакашвілі і конфлікт з Юрієм Дерев'янком.

"Ніхто з Мішею і не збирався глибоко дружити. Координація можлива, а об'єднання і не планувалося. Тим більше, як ведуть себе посіпаки Міші - то хай собі і далі катаються блаблакарамы. Певні висновки зроблені, що з цими пасажирами одну гру краще не грати. Робочий контакт залишається ", - розповів співрозмовник.

Конфлікт Дерев'янко з соратниками Тимошенко полягав ніби в тому, що від Тимошенко до останнього надійшло певне прохання, а той відмовив у дусі "А хто така Юлія Тимошенко?". Дерев'янко в коментарі виданню спростував наявність такої розмови і конфлікту і назвав це нісенітницею. "Я ніяких випадків, про які ви говорите, не бачив, не чув і не знаю", - пояснив депутат.

Ще один конфлікт нібито стався між лідером "Громадянської позиції" Анатолієм Гриценком і Юлією Тимошенко. Нібито на зустрічі у Львові Гриценко залишив зустріч, пояснивши, що не буде об'єднуватися з лідером "Батьківщини". Сам Гриценко спростував виданню наявність такого конфлікту. "Вас обдурили. У вас невірна інформація. Немає сенсу коментувати того, що не було", - говорить Гриценко.