Профіцит платіжного балансу України в січні склав 397 млн дол
Профіцит платіжного балансу України в січні 2013 р. склав 397 млн дол. проти дефіциту роком раніше. Про це йдеться в офіційній статистиці Національного банку України (НБУ).
Така динаміка пов'язана з поліпшенням ситуації на фінансовому рахунку (профіцит 317 млн дол. проти дефіциту в 1,141 млрд дол. в січні 2012 р.). При цьому найбільш значні зміни відбулися за статтею "інший капітал" - дефіцит скоротився в 2,6 рази, до 794 млн дол. Інші статті фінрахунку не так вплинули на кінцевий результат - поліпшення балансу за середньо - та довгостроковими кредитами було компенсовано погіршенням за короткостроковими і сальдо прямих інвестицій (+363 млн дол. проти 569 млн дол. роком раніше).
Рахунок поточних операцій в Україні в січні 2013 р. скоротився на 65%, до 83 млн дол. Баланс товарів і послуг склав мінус 3 млн дол. проти 170 млн дол. роком раніше, дефіцит доходів і поточних трансфером практично не змінився, склавши 90 млн дол. і 176 млн дол. відповідно.
Читайте також: Дефіцит платіжного балансу України в 2012 р. виріс на 70%
Нагадаємо, за підсумками 2012 р. зведений платіжний баланс показав негативне сальдо в 4,174 млрд дол., що на 70% більше, ніж роком раніше (2,5 млрд дол.). Колишній голова НБУ Сергій Арбузов звинувачував українських експортерів у тому, що вони не бажають повертати валютну виручку в країну, внаслідок чого зростає дефіцит платіжного балансу України.
Варто також зазначити, що 17 листопада набрав чинності закон №5480-VI "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок". Законом за НБУ тимчасово (на строк до 6 місяців) закріплено право вводити (з подальшою скасуванням після стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку і рівноваги платіжного балансу України) норми про обов'язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті.
На думку авторів законопроекту, це буде сприяти тому, що в період погіршення стану платіжного балансу кошти резидентів будуть працювати на вітчизняну економіку (за рахунок скорочення термінів інвестування (кредитування) економіки інших держав).
Читайте також: Девальвація гривні в 2013 р. очікується до рівня 8,7 грн/дол., - Світовий банк
Експерти вважають, що НБУ може знизити дефіцит платіжного балансу за рахунок девальвації гривні. Проте, керівництво країни вирішило твердо підтримувати національну валюту, витрачаючи на це чималі суми ЗВР. Також може допомогти на час вирішити проблему з дефіцитом платіжного балансу черговий транш МВФ.