Рада відмовилася скасовувати недоторканність нардепів
Верховна Рада (ВР) України відхилила законопроект № 0977 "Про внесення зміни до Конституції України щодо недоторканності". За пропозицію профільного комітету продовжити роботу над законопроектом проголосували лише 190 депутатів при мінімально необхідних 226.
За продовження роботи над законопроектом проголосували 150 регіоналів, 30 комуністів, по одному депутату від "Удару" і "Батьківщини", а також 8 позафракційних.
"Таким чином, законопроект вважається неприйнятим", - заявив спікер Володимир Рибак, коментуючи підсумки голосування.
Комітет пропонував до 31 травня внести пропозиції та поправки до відповідного законопроекту, комітети у свою чергу до 14 червня повинні забезпечити розгляд внесених пропозицій, до 18 червня - надати відповідні документи депутатам, а 20 червня внести законопроект на розгляд депутатів до сесійної зали.
У ході обговорення законопроекту "Свобода" висловилися проти прийняття такого рішення, наполягаючи на тому що недоторканність має бути знята і з нардепів, і з Президента, і з суддів. "Удар" і ПР підтримали пропозиції з доопрацювання законопроекту. КПУ заявила про свою "послідовності" і готовності голосувати за законопроект, але також вказали на необхідність зняття недоторканності з Президента і суддів.
Слід зазначити, що пропозиція розглянути відповідні зміни до Конституції в частині скасування депутатської недоторканності внесла опозиція.
Зазначимо також, що "регіонал" Валерій Писаренко реєстрував у ВР проект постанови № 0977 / П, згідно з яким пропонується розглянути законопроект № 0976 про обмеження депутатської недоторканності. Комітет ВР з питань правової політики рекомендував парламенту прийняти законопроект про зняття з депутатів недоторканності.
Читайте також: Позбавляти депутатів недоторканності можна тільки разом із позбавленням недоторканності Президента, - Іллєнко
Раніше голова ВР Володимир Рибак запевнив, що підтримує ідею скасування депутатської недоторканності. На думку спікера, всі депутати мають відповідати за свої дії, тому недоторканність необхідно скасувати.
Раніше парламент уже робив спроби обмежити недоторканність депутатів. Законопроектом, який парламент прийняв 5 липня 2012 р. і направив до КСУ, пропонувалося виключити з чинної редакції Конституції ч.1 ст.80, згідно з якою "народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність", а ч.3 цієї статті викласти у новій редакції, згідно з якою "народний депутат України не може бути без згоди Верховної Ради затриманий чи заарештований до набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього". У ч.3 ст.105 було запропоновано виключити слова "якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту".
Читайте також: КСУ не дозволив ВР зняти недоторканність з Президента і суддів
КСУ розглянув відповідний проект закону і визнав заплановані внесення до Конституції конституційними в частині обмеження депутатської недоторканності, але відхилив обмеження президентської недоторканності. Разом з тим, КСУ не дозволив вносити зміни до Конституції в частині скасування недоторканності Президента і суддів.
Нагадаємо, згідно з чинною Конституцією України, Президент і народні депутати мають юридичну недоторканність на момент перебування на посаді.