ua en ru

Проблемні банки єврозони рятуватимуться насамперед за кошти вкладників

Автор: RBC.UA
Міністри фінансів країн ЄС досягли угоди відносно правил реорганізації і ліквідації проблемних банків. Рятувати банки передбачається за рахунок коштів кредиторів і вкладників, а не платників податків.

Міністри фінансів країн ЄС досягли угоди відносно правил реорганізації і ліквідації проблемних банків. Рятувати банки передбачається за рахунок коштів кредиторів і вкладників, а не платників податків. Про це повідомляє телеканал "Росія 24".

При цьому правила дозволяють національним регуляторам достатньо гнучко підходити до порятунку у разі банківської кризи. Проте, угода гарантує, що перші кошти для порятунку банку виділятимуться за рахунок коштів кредиторів і вкладників.

Насамперед витрати по порятунку нестимуть вкладники і кредитори, зобов'язання банку перед якими перевищує 100 тис. євро.
Тільки після того, як обсяг цих коштів перевищить 8% від загальних зобов'язань банку, національна влада може втрутитися для захисту інвесторів. Ідея полягає в тому, що національна влада зможе використовувати спеціальні фонди для подальшого фінансування програми порятунку, але максимальний обсяг цих коштів також обмежений.

Угода також дозволяє країнам єврозони використовувати фонд порятунку у розмірі 500 млрд євро, при цьому кошти можуть прямувати безпосередньо в проблемні банки.

Країни також повинні надати гарантійний депозит у розмірі 1,3% від загального обсягу депозитів для забезпечення виділення коштів у разі потреби.

"Ця директива дозволить забезпечити стабільність банківського сектора", - сказав міністр фінансів Франції П'єр Московічі і додав, що країни єврозони матимуть доступ до Європейського механізму стабільності.

Крім того, країни зони євро узгодили основні положення майбутньої системи прямої рекапіталізації банків з фонду Європейського стабілізаційного механізму. Члени Єврогрупи схвалили виділення до 60 млрд євро (приблизно 12% від загального фонду ЕСМ) на пряму рекапіталізацію європейських банків.

Правила спрямовані на забезпечення порядку, згідно з яким вкладники і кредитори повинні будуть частково взяти на себе збитки у разі банківської кризи. Вони є частиною плану, який дозволить зупинити банківську кризу і дефолт країн, як це сталося в Ірландії і на Кіпрі.

Нагадаємо, що для отримання допомоги від міжнародних кредиторів владі Кіпру довелося погодитися з тим, що Bank of Cyprus повинен провести реструктуризацію, в результаті якої втрати вкладників з розміром внеску більше 100 тис. євро складуть близько 30%. Другий за розміром банк, Laiki, повинен буде повністю закритися, а втрати будуть компенсовані тільки власникам внесків розміром менше 100 тис. євро. Це викликало відтік депозитів в багатьох країнах, оскільки довіра інвесторів до банківської системи єврозони знизилася. Нові правила дозволять стандартизувати механізм порятунку, тобто несподіванок, подібних до "кіпрського сценарію" більше бути не повинно.