ua en ru

Вирок для Савченко: як влада може врятувати українську льотчицю

Вирок для Савченко: як влада може врятувати українську льотчицю Російський суд 22 березня засудив українку Надію Савченко до 22 років колонії загального режиму
Володимир Путін може бути задоволений роботою російських судів. Вчора один з них - містечка Донецьк (Ростовська область) - засудив Надію Савченко до 22 років колонії загального режиму. РБК-Україна розбиралася, чи є Савченко шанси вийти на свободу, не відбуваючи призначене покарання.

Володимир Путін може бути задоволений роботою російських судів. Вчора один з них - містечка Донецьк (Ростовська область) - засудив Надію Савченко до 22 років колонії загального режиму. РБК-Україна розбиралася, чи є Савченко шанси вийти на свободу, не відбуваючи призначене покарання.

Судити по-російськи

Крім 22 років загального режиму, особлива "жарт гумору" від російських служителів Феміди полягає в тому, що українську льотчика зобов'язали виплатити 30 тис. рублів (412 доларів) за "незаконне перетинання" російського кордону. Це при тому, що Савченко в Росію вивезли російські силовики. Їм її передали бойовики так званої ЛНР, до яких Надія потрапила в полон в липні 2014 року під Луганськом.

Вирок Надії Савченко судді читали два дні, монотонним голосом оголошуючи численні свідчення, які, на думку звинувачення, доводили, що саме Савченко винна у смерті журналістів російського телеканалу ВГТРК Ігоря Корнелюка і Антона Волошина. Вони загинули від мінометного обстрілу неподалік від міста Щастя 17 червня 2014 року.

Російські ЗМІ поквапилися" і оголосили про визнання Савченко винною за день до офіційного вироку. Вчора їх "пророцтво" збулося.

Savchen-ko-01

Підтримати колегу у суді (Савченко - обрана народним депутатом Верховної Ради за списком "Батьківщини") приїхала делегація українських парламентарів: Олена Кондратюк, Рябчин Олексій і Сергій Євтушок від "Батьківщини" Ірина Луценко і Марія Іонова від "Блоку Петра Порошенко", їх позафракційний колега Віктор Кривенко та прес-секретар президента Святослав Цеголко

Ще одного депутата від БПП Ірину Геращенко не пропустили російські прикордонники і заборонили їй в'їзд в країну до 2021 року. На їхню думку, тендітна жінка несе загрозу національній безпеці РФ.

Святослав Цеголко розповів РБК-Україна, поки суддя читав вирок, зал засідань зайшли троє "титушек", які завадили трьом представникам української делегації потрапити в суд. Але, незважаючи на протест захисту, "титушек" не вивели із залу.

"Далі почали з'являтися нові охоронці. У фіналі їх стало 18. Сюрреалістично картина - 8 автоматників навколо 3судей. І нікому не дозволяли їх знімати", - обурився Цеголко. За його словами, в зал засідань не пустили іноземних журналістів, і лише на вимогу сестри Савченко - Віри - в суд пропустили чеського кореспондента. А з 10 місць для операторів - 8 виділили російським каналам і лише 2 - українським.

Сама Савченко традиційно вела себе зухвало. Від неї на словах дісталося і суддів, і прокурорів, і російським журналістам. На початку засідання льотчиця заявила, що повернеться в Україну живою чи мертвою, але після оголошення вироку була більш оптимістична - пообіцяла, що ще обов'язково політає і заспівала пісню часів Революції Гідності "Горіла шина". Її підтримав Святослав Цеголко, який під час оголошення вироку в залі суду розгорнув український прапор.

Також льотчиця оголосила, що через 10 днів, після того як рішення суду набере чинності, вона відновить сухе голодування.

"Міг би суддя увійти в історію... А не "вляпатися" в неї. 10 днів і "вердикт" вступить в силу. Апеляцію на неіснуючий суд не подаю. Сухе голодування відновлю з 6.04.16. Ну, а тепер робота тільки починається. Краще померти в Україні, ніж жити в Росії", - такий запис вчора з'явилася у Facebook Савченко.

"Суд" РФ давши 22 роки і 30 000 рублєй (412 $) штраф. А міг бі "суддя" війти в історію... А не вляпатис в неї.10 днів і "...

Опубліковано Надія Савченко - Nadiia Savchenko 22 березня 2016 р.

Те, що захист не буде оскаржувати рішення суду, пізніше РБК-Україна підтвердив адвокат Савченко Марк Фейгін. "Апеляції не буде. Сама Надія категорично проти цього. Таким чином, ми, швидше за все, подавати її не будемо", - сказав адвокат. Він також упевнений, що не буде подавати апеляцію і прокуратура. Адже термін, до якого засудили Савченко лише на рік менше того, що раніше вимагало для неї звинувачення.

Відмова від апеляції Савченко може прискорити процес її видачі Україні. Адже, в такому випадку, усі процесуальні дії закінчені. У той час як апеляція могла затягнути судовий розгляд справи ще як мінімум на кілька місяців.

Але відмову від апеляції є і "мінус" - Савченко не зможе оскаржити рішення російського суду в міжнародних інстанціях, зокрема в Європейському суді з прав людини. Втім, Росія ніколи особливо не поспішала виконувати рішення міжнародних судів. Досить згадати історію Михайла Ходорковського.

Юристи, парламентарії та адвокати Савченко, яких опитало РБК-Україна, бачать три сценарії повернення льотчиці в Україну.

Відбування покарання в Україні

Міністерство юстиції України вже підготувало запит своїм російським колегам про видачу Савченко для відбування покарання в Україні. Раніше Мін'юст направив аналогічне звернення за іншим українцям, які перебувають в ув'язненні в Росії: Олегу Сенцову, Юрію Солошенко, Олександр Кольченко та Геннадію Афанасьєву. Але офіційної відповіді росіян поки що немає.

"Сценарій відбування покарання в Україні, з юридичної точки зору, в нинішніх умовах найбільш реальний", - запевнив РБК-Україна адвокат Савченко Марк Фейгін.

Якщо Росія все ж відправить Надію в Україну, то тут суд може зазначити вердикт російських колег і виправдати її. Адже як народний депутат льотчиця має дипломатичний імунітет. Не варто забувати, що вона також обрано членом Парламентської асамблеї Ради Європи. "Впевнений, що український суд скасує вердикт Савченко, оскільки він не відповідає нашим законодавством і визнає її невинною", - впевнений народний депутат ("Народного Фронту") Георгій Логвинський.

Є й інший варіант повернути Надію Савченко в Україну - президент Петро Порошенко амністує льотчика. Втім, Логвинський не вірить у такий сценарій, адже для цього необхідно спочатку визнати, що Савченко дійсно вчинила злочин.

Обмін військовополоненими

Цей сценарій пропонує президент Петро Порошенко. Відразу ж після оголошення вердикту Савченко він заявив, що Україна ніколи не визнає це рішення. Після чого нагадав своєму російському колезі Путіну, що під час останньої зустрічі "Нормандської четвірки" той пообіцяв, що поверне Савченко в Україну після вердикту суду.

За словами Порошенка, він готовий обміняти українську льотчика на двох співробітників ГРУ Росії Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва, які потрапили в полон до українських вояків у Луганській області 17 травня 2015 року.

"Такий підхід відповідає духу мінських домовленостей, про обмін всіх на всіх. І це повинно бути зроблено негайно", - заявив український президент.

Україна ніколи, - ще раз наголошую, ніколи! - не визнає ані судилища Надії Савченко, ані так званого вироку.Це було га...

Опубліковано Петро Порошенко 22 березня 2016 р.

Втім, Фейгін вважає, що сценарій, який запропонував Порошенко, нереалістичний. Адже Росія не визнає себе учасником війни на Донбасі.

"Процедура обміну, юридично неможлива, тому що Росія не визнає свою участь у війні на сході України і, відповідно, на неї не поширюються норми Женевської конвенції, які регулюють міжнародний збройний конфлікт. Крім того, Росія - не є стороною мінських угод, а тільки виступає як країна-гарант їх виконання", - уточнив Фейгін.

Тим часом, співробітники Адміністрації президента впевнені, що Савченко все ж повернеться в Україну. У неформальних бесідах з РБК-Україна вони розповідають, що над цим вже давно працює не тільки МЗС на чолі з Павлом Климкиным, але і заступник глави АП Віктор Таранов.

Втім, в оточенні президента визнають, що головна проблема в тому, що росіяни регулярно збільшують список вимог, на яких вони згодні повернути Савченко на батьківщину.

Помилування Путіним

Самий малоймовірний сценарій. В нього не вірять ні нардепів, ні адвокати Савченко. Причина проста - для помилування Надія повинна особисто звернутися до президента Росії.

"Вона писати не хоче. Це проблема", - запевнив РБК-Україна Фейгін.

У той же час, адвокати Савченко сподіваються, що повернути їх підзахисну додому допоможуть іноземні політики. Зокрема, глава Мзс Німеччини Вальтер Штайнмайер і держсекретар США Джон Керрі. Обидва повинні прилетіти в Москву вже на цьому тижні.

"Все буде залежати від ходу переговорів Штайнмайера і Керрі з Путіним. Мабуть, подальші процесуальні дії будуть відбуватися з урахуванням їх результатів", - вважає Фейгін.

Тим часом деякі колеги Савченко Верховній Раді не виключають, що її історія в підсумку може закінчитися трагічно.

"Якщо Надю не обміняють, вона оголосить сухе голодування і може стати великомученицею. Знаючи її характер, а я ж теж з батальйону "Айдар", і трохи знаю, якою вона була, я цього не виключаю", - зазначив депутат Ігор Лапін (НФ). У "Айдаре" він командував ротою "Захід".