Прибуток найбільших світових гірничодобувних компаній в 2012 р. скоротився вдвічі
Чистий прибуток найбільших світових гірничодобувних компаній впав на 49% в минулому році, повідомляє видання Australian.
Основними причинами такого скорочення стали зниження цін на сировину і ціновий тиск. Австралійські компанії постраждали найсильніше ще й через збільшення вартості виконаних робіт.
Зокрема, чистий прибуток топ-40 компаній в 2012 р. знизився на 49% до 68 млрд дол., що обумовлено зниженням цін на сировину і зростанням витрат.
У доповіді PwC по основних 40 глобальних гірничодобувних компаніях за ринковою капіталізацією говориться, що обсяг виробництва зріс на 6% в минулому році. Проте зниження цін на сировинні товари призвело до того, що виручка залишилася на рівні 731 млрд дол. - це другий рік за десятиліття, коли виручка компаній сектора не збільшується від року в рік.
Читайте також: Глобальний попит на продукцію гірничодобувної і металургійної промисловості в 2013 р. збережеться, - E&Y
Гірничодобувна індустрія в цілому переживає глибокий спад. Концерни несуть збитки, змушені зупиняти нові проекти, скорочувати робочі місця і звільняти топ-менеджерів.
Зокрема, різке падіння прибутку за минулий рік показали BHP Billiton, Rio Tinto і Anglo American. Rio Tinto, яка займає друге місце в світі за біржовою вартістю, вперше майже за 20 років отримала чистий збиток 3 млрд дол., а Anglo American втратила 1,5 млрд дол., а BHP Billiton зменшила прибуток на 58%. В Anglo American і Rio Tinto були звільнені відповідно Синтія Керролл і Том Албанезе, які очолювали ці компанії. Гендиректор BHP Billiton Маріус Клопперс пішов сам.
Всі три топ-менеджери зробили ставку на бум у гірничодобувній галузі, яка протягом багатьох років за рахунок зростання цін на мідь, залізну руду, золото і платину отримувала величезні прибутки. Тоді кожен з представників "великої трійки" інвестував мільярди в розширення і купівлю рудників, поглинання більш дрібних конкурентів в Африці та Латинській Америці. Тепер же через спад кон'юнктури в Європі і зниження попиту в Китаї ціни на сировину впали. Насамперед, це стосується нікелю та алюмінію. Лише ціна залізної руди в останній час трохи зросла.
Читайте також: Важкі випробування гірничодобувної галузі - компанії "великої трійки" втрачають прибуток і міняють керівництво
Не виправдали себе і мільярдні інвестиції. Глава Rio Tinto Том Албанезе списав у 2012 р. 14 млрд дол. Не збулися і прогнози щодо алюмінієвого бізнесу: за останні місяці ціна на нього помітно знизилася. А адже ще в 2007 р. Албанезе заплатив за придбання підрозділу Alcan близько 38 млрд дол. Розчарування принесла йому і придбання вугільних шахт в Мозамбіку. Компанія Riversdale, яка розвиває вугільний бізнес у Мозамбіку, була придбана Rio Tinto в 2011 р.
Що стосується глави Anglo American Синтії Керролл, то в Бразилії вона безуспішно боролася з затягуванням реконструкції залізорудного родовища Minas Rio. Крім того, масові страйки на рудниках Південної Африки призвели до часткової зупинки видобутку платини, золота і алмазів. Зараз компанія веде переговори з профспілками про скорочення на своїх рудниках в ПАР 14 тис. робочих місць. Anglo American 2012 р. списала близько 6 млрд дол.
Читайте також: ВР продовжила мораторій на банкрутство гірничих підприємств до 1 січня 2015 р
Зазначимо, що наприкінці минулого року експерти відзначали стабільність попиту на продукцію гірничодобувної і металургійної промисловості в 2013 р.