ua en ru

Президента Франції Н.Саркозі підозрюють у корупції

Автор: RBC.UA
Президента Франції Н.Саркозі підозрюють у причетності до корупційного скандалу навколо фінансування військових контрактів з Пакистаном. Опозиція вимагає почати розслідування, прокурор наполягає на відставці.

Президента Франції Н.Саркозі підозрюють у причетності до корупційного скандалу навколо фінансування військових контрактів з Пакистаном. Опозиція вимагає почати розслідування, прокурор наполягає на відставці, передає Deutsche Welle з посиланням на агентство dpa.

Як випливає зі звіту поліції Люксембургу, в 1994 р. Н.Саркозі, який обіймав посаду міністра з бюджету в уряді Едуарда Балладюра, здійснював контроль над створенням комерційної структури Heine в Люксембурзі, через яку державні верфі DCN платили хабарі Пакистану при укладанні контрактів на поставку французьких підводних човнів. Частина цих коштів потім поверталася до Франції і використовувалася при фінансуванні кампанії Едуарда Балладюра в 1995 р. на президентських виборах.

Нагадаємо, Ніколя Саркозі відповідав за питання фінансування в штабі Е.Балладюра. За підсумками виборів посаду Президента Франції зайняв суперник Едуарда Балладюра Жак Ширак, незабаром припинив виплату грошей Пакистану.

За інформацією ЗМІ, французьке слідство вважає, що невиплата повної суми "відкату" могла стати причиною смерті 11 інженерів верфей DCN, загиблих в результаті вибуху автобуса в пакистанському місті Карачі.

У свою чергу, Генеральний секретар Єлисейського палацу Клод Геан відкинув закиди на адресу Н.Саркозі. За його словами, контракти на продаж Пакистану підводних човнів були підписані ще до вступу Н.Саркозі на посаду міністра щодо бюджету.

У той же час, офіційний представник уряду Люк Шатель назвав скандал, що розростається, "фарсом".

Однак прокурор Олівер Моріс, що займається справою, переконаний у винності Президента і наполягає на його відставці. За його словами, причетність Н.Саркозі до скандалу буде доведена слідством в Люксембурзі.

Відзначимо, французька опозиція вимагає розслідування, проте його проведення ускладнює той факт, що на всі важливі документи урядом країни накладено гриф "таємно". Один з лідерів опозиції Мануель Валле наполягає на знятті цього грифа і детальному вивченні даних звіту поліції Люксембургу.

Нагадаємо, за даними люксембурзької поліції, через організації Heine і Eurolux до Пакистану було перераховано близько 96,4 млн франків (14,7 млн євро).

Н.Саркозі - не перший Президент Франції, якого звинувачують в корупції - його попередник також був учасником корупційного скандалу.

Нагадаємо, в 2007 р. проти екс-президента Франції Ж.Ширака було відкрито розслідування за звинуваченням в розтраті державних коштів. За даними слідчих органів, в ході його роботи в мерії, з міської скарбниці здійснювалися незаконні виплати членам "Об'єднання на підтримку республіки" (ОПР) - партії, яку і очолював майбутній президент республіки. Більш того, передбачається, що члени ОПР, які працювали в мерії, отримували преференції при підвищенні по службі.

Юристи стверджують, що у даній справі на екс-президента не поширюється закон про імунітет, оскільки мова йде про ті часи, коли Ж.Ширак ще не був главою держави.

Нагадаємо, в 2006 р. підлеглі Ж.Ширака у часи його паризького мерства були засуджені до сплати штрафів. За корупцію були засуджені 38 людей, багато з яких були близькими друзями Ж.Ширака. Тоді був оприлюднений відеозапис, на якому один із соратників Президента зізнався, що за період між 1986 і 1996 рр., коли Ж.Ширак був мером Парижа, великі будівельні компанії заплатили більше 600 млн франків комісійних за вигідні контракти в столиці і її передмістях. За його словами, частина цих грошей перекочувала до бюджету RPR, партії Ж.Ширака.