ua en ru

Президент ветував держпрограму економічного і соціального розвитку України на 2012 р

Автор: RBC.UA
Державна програма економічного і соціального розвитку України на 2012 р., ветована Президентом України Віктором Януковичем, не забезпечує виконання державної економічної політики.

Державна програма економічного і соціального розвитку України на 2012 р., ветована Президентом України Віктором Януковичем, не забезпечує виконання державної економічної політики. Про це сказано у тексті пропозицій Президента до закону "Про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 р. та основні напрямки розвитку на 2013 і 2014 роки", опублікованому на сайті Верховної Ради.

"Аналіз Державної програми дозволяє констатувати, що за своєю спрямованістю вона значною мірою дублює чинні програмні документи, насамперед Програму економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", схвалену Комітетом з економічних реформ та взяту до виконання Кабінетом міністрів України і місцевими органами виконавчої влади", - йдеться у документі.

Також там сказано: "У розділі I "Соціально-економічний розвиток України у 2010 - 2011 роках" Державної програми зазначається, що металургійна промисловість України не здатна знайти у світовому поділі праці місця іншого, ніж постачальник напівфабрикатів та прокату з низькою доданою вартістю. Для виправлення такої ситуації у Державній програмі мали б вирішуватися питання модернізації виробництва, переходу на виробництво продукції з високим рівнем переробки. Однак ці питання в Державній програмі не розглядаються".

Крім того, Янукович вважає: "Викликають зауваження показники сальдо торгівлі товарами та послугами, наведені у підрозділі 7 "Розвиток міжнародної співпраці" розділу ІV Державної програми, оскільки ці показники значно відрізняються від фактичних, які вже сформовані за підсумками дев'яти місяців 2011 р., - з негативним торгівельним сальдо на рівні 4,0 млрд доларі. Крім того, рівень названих показників, за даними Національного банку України, становить мінус 7,5 млрд доларів (тобто мають від'ємне значення). Таким чином, зазначені у Державній програмі показники свідчать про формальний підхід до їх формування".

У документі йдеться: "Так, у пункті 2.3 "Оптимізація процесів структурних перетворень у паливно-енергетичному комплексі" відсутні заходи, що відповідають напрямам реформ, які будуть здійснені при переході на нову модель функціонування енергоринку, переході на біржову торгівлю вугільною продукцією, модернізації вітчизняних нафтопереробних заводів, нарощуванні видобутку рідких та газоподібних вуглеводнів (крім родовища Суботіна), освоєнні родовищ нафти і газу на умовах державно-приватного партнерства, угод про розподіл продукції тощо... У пункті 1.6 "Розвиток науково-технічної та інноваційної сфери" розділу IV Державної програми для розвитку національної інноваційної системи та інфраструктури інноваційної діяльності передбачені надто обмежені заходи".

Раніше повідомлялось, що Президент ветував закон № 9156 від 15 вересня 2011 р. про Державну программу економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основні напрямки розвитку на 2013 і 2014 рр.

Нагадаємо, Верховна Рада Україна прийняла відповідну програму 22 вересня 2011 р.

У законопроекті прогнозується зменшення середньої чисельності наявного населення в 2012 р. до 45,51 млн осіб, зростання обсягу роздрібного товарообороту підприємств до 390 млрд грн, монетарної бази - на 12-16%, грошової маси - на 19-23%, прямих іноземних інвестицій - до 57,2 млрд грн, збільшено прогноз зростання ВВП в 2011 р. з 4,7% до 5%.

Крім того зазначено, що "після 2010 - року посткризового помірного відновлення, світова економіка переживає "новий небезпечний етап", який загрожує черговим витком рецесії в розвинених країнах світу. Зростанню світової економіки загрожують два основних фактори: фінансові потрясіння в зоні євро та вразливе економічне становище США".

Також на 1 п.п. погіршена оцінка зростання промислового виробництва у 2012 р. - до 4,5%.

"Приріст у металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів за песимістичними оцінками прогнозується на рівні 3,5%. Найбільшу роль для галузі відіграватиме зовнішній попит, звуження якого в умовах погіршення розвитку світової економіки і обумовить уповільнення зростання галузі. Разом з тим реалізація передбачених Державною програмою заходів, диверсифікація ринків збуту готової продукції створять умови для закріплення позицій металургійних підприємств на зовнішніх ринках і дозволять забезпечити зростання виробництва металургії на рівні 6%, - йдеться у документі. - Загалом під впливом низхідної динаміки зовнішнього попиту зростання обсягів виробництва у металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів може становити лише 3,5 відсотка, у хімічній та нафтохімічній промисловості - 1,5%".

Прожитковий мінімум у середньому на одну особу становитиме з 1 січня 1017 грн, з 1 квітня - 1037 грн, з 1 липня - 1044 грн, з 1 жовтня - 1060 грн, з 1 грудня 1095 грн. Порівняно з 2011 р. розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць зросте на 14%.

Мінімальну заробітну плату буде підвищено до рівня прожиткового мінімуму для працездатної особи (тобто в середньому за рік до 1098 грн). Порівняно з 2011 р. вона збільшиться на 135 грн, тобто на 14%.

Державна програма визначає цілі, завдання та основні заходи економічного і соціального розвитку країни на 2012 рік та основні напрями розвитку на 2013 і 2014 роки. За кожним напрямом державної політики сформульовані також проблемні питання, ризики та критерії ефективності. Заходи державного регулювання, які реалізуються шляхом застосування економічних і організаційно-правових важелів, повинні закласти основи для стійкого довгострокового економічного зростання та підвищення добробуту населення.

Відповідно до Державної програми головні зусилля будуть спрямовані на закріплення економічного зростання на основі його інноваційно-інвестиційної складової, забезпечення доступу до результатів економічного зростання для якомога більшої кількості громадян, справедливої оплати праці та повноцінного відновлення робочої сили та залучення стимулів до збільшення індивідуальних доходів громадян шляхом підвищення продуктивності праці з метою досягнення головної мети розвитку - підвищення добробуту населення України.

Напрями та завдання Державної програми конкретизуються у додатках до неї: "Заходи щодо реалізації Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік", "Перелік державних (цільових) програм, які планується виконувати у 2012 році з використанням коштів державного бюджету", "План співробітництва України з міжнародними фінансовими організаціями на 2012 рік", "Основні прогнозні показники та баланси національної економіки на 2012 рік".