ua en ru

Президент доручив Кабміну реформувати збройні сили

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович поставив завдання уряду реформувати збройні сили і забезпечити належне їх фінансування. Про це глава держави заявив в ході звернення до українського народу в національному палаці мистецтв "Україна" з нагоди святкування 20-ї річниці Незалежності України, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович поставив завдання уряду реформувати збройні сили і забезпечити належне їх фінансування. Про це глава держави заявив в ході звернення до українського народу в національному палаці мистецтв "Україна" з нагоди святкування 20-ї річниці Незалежності України, передає кореспондент РБК-Україна.

"Для захисту наших національних інтересів нам необхідні сильні і потужні збройні сили, тому ми починаємо реформу у військовій сфері, яка буде спрямована на створення таких збройних сил", - сказав Янукович.

Він підкреслив, що зараз завершується підготовка стратегічних документів, які визначать майбутній "вигляд армії і флоту". "Я впевнений, що уряд забезпечить необхідне фінансування всіх цих перетворень", - додав Президент.

Програма реформування зокрема передбачає прийняття нової військової доктрини, проект якої був схвалений у червні.

За структурою і змістом нова редакція документа істотно відрізняється від діючої редакції.

По-перше, основною категорією доктрини визначено військовий конфлікт. Розглядаються його види, властивості, причини виникнення та дії держави щодо його запобігання.

По-друге, єдиною загрозою національній безпеці України у воєнній сфері доктрина бачить загрозу застосування військової сили. У документі вказані джерела і можливі прояви цієї загрози.

По-третє, у новій редакції Військової доктрини є окремий розділ, в якому визначено принципи та шляхи запобігання виникнення військових конфліктів.

По-четверте, в документі сформульовано головну мету й пріоритети підготовки держави до збройного захисту національних інтересів. Головний акцент робиться на принципі оборонної достатності.

І, нарешті, в документі сформульовані погляди держави на застосування військової сили України у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Основоположними принципами при цьому є незастосування першою військової сили, адекватність застосування військової сили масштабу збройної агресії (збройного конфлікту), а також дотримання норм міжнародного права.

Також реформування у розумінні влади передбачає скорочення збройних сил. За словами міністра оборони Михайла Єжеля, чисельність Збройних сил України (ЗСУ) у найближчі 5 років буде скорочена на 20%.

Президент Янукович пропонує затвердити чисельність ЗСУ на 31 грудня 2012 р. в кількості до 184 тис. чоловік. У документі також пропонується скоротити чисельність військовослужбовців на 3,5% - до 139 тис. чоловік.

При цьому 1 червня 2011 р. Президент Янукович підписав закон України № 3312-VI "Про чисельність ЗСУ на 2011 р.", який передбачає зменшення загальної чисельності ЗСУ на 7 тис. 897 чоловік - до 192 тис. осіб протягом 2011 р. Нагадаємо, що чисельність української армії в 2010 р. становила 200 тис. осіб, з них 40 тис. - цивільні особи, 160 - військові.

З належним фінансуванням все ще складніше. Останні кілька років бюджет Міноборони отримував менше затвердженого рівня у 2% ВВП. У поточному році видатки державного бюджету на потреби армії збільшено до 13,6 млрд грн, що на 2,2 млрд грн більше, ніж у 2010 р. Третина з 13,6 млрд грн будуть спрямовані на розвиток збройних сил. Приріст в 2,2 млрд грн надійде з спецфонду, який формується за рахунок самостійної господарської діяльності відомства. Як показує практика план наповнення спецфонду ніколи не виконується. При цьому міністр оборони до прийняття держбюджету-2011 заявляв, що оборонний бюджет України в 2011 р. буде збільшено практично на 5 млрд грн.

За словами Михайла Єжеля, основну частину з виділених ВСУ в 2011 р. коштів було витрачено на утримання збройних сил, замість розвитку озброєння: "Ми сьогодні витрачаємо менше 10% на розвиток озброєння, тоді як передові країни світу витрачають на це до 40% від загального фінансування".