Президент Польщі: Процес євроінтеграції України буде довготривалим
Процес євроінтеграції України буде довготривалим. Про це в в інтерв'ю виданню Gazeta Wyborcza повідомив Президент Польщі Броніслав Коморовський, передає Polskie Radio.
"Я багато разів розмовляв з Віктором Януковичем. Польща вже багато років намагається допомагати Україні в її прагненні європейської інтеграції. Віднедавна ми побачили суттєві досягнення на цій дорозі. Україна ввела до свого законодавства низку європейських вирішень. Київ завершив переговори про створення поглибленої зони вільної торгівлі у рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Дослідження громадської думки показують, що більшість українського суспільства висловлюються за прозахідну політику тощо. Але надалі залишилося ще дуже багато роботи", - відмітив Коморовський.
На думку Президента Польщі, вагомою перешкодою для європейської інтеграції України залишається ув'язнення Юлії Тимошенко.
"Мабуть потрібно буде затиснути зуби і почекати. Ніхто не говорив, що з Україною буде легко. Потрібно Україну переконувати, аби за допомогою Угоди про асоціацію Київ взяв на себе обов'язок виконувати всі принципи, які приведуть до демократизації та неупередженості судів. Я це роблю послідовно", - сказав Коморовський.
Нагадаємо, в кінці жовтня Коморовський на зустрічі з секретарем Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Раїсою Богатирьовою висловив стурбованість можливістю затримки євроінтеграції України. Коморовський тоді звернув увагу на важливість дотримання стандартів демократичної правової держави як найважливішого чинника європейської інтеграції. При цьому польський Президент підкреслив, що "Польща незмінно сприяє інтеграції України в структури ЄС".
Зазначимо, Польща, яка у цьому році вперше в історії головує в Євросоюзі, сподівається на парафування угоди про асоціацію між Україною на грудневому саміті в Києві. Про це раніше кілька разів говорив посол Польщі в Україні Генрік Литвин.
Однак у двосторонніх відносинах України і Європейського союзу зараз намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення низки кримінальних справ проти Тимошенко. Прецедент утримування Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному зі звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку світової громадськості. Європейські політики гостро критикують українську владу за ведення в Україні, на їх думку, політично мотивованого правосуддя. Останнім часом серед заяв з Європи можна почути, що через справу Тимошенко Угода про асоціацію не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС, а сам саміт навіть може не відбутися.
Співрозмовники видання "Комерсант-Україна" в українському зовнішньополітичному відомстві на умовах анонімності підтвердили, що парафування СА під час грудневого саміту може не відбудуться, оскільки українська сторона не встигне пройти технічні процедури узгодження документа.
Ще однією перешкодою для парафування є те, що розділ СА, що регламентує створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), досі не розроблений експертами, хоча офіційні переговори з його текстом завершилися ще 19 жовтня. Співрозмовники видання підкреслюють, що це не означає проблем з ЗВТ - сторони не мають наміру коригувати досягнуті домовленості і займаються лише їх оформленням, що вимагає більше часу і зусиль, ніж очікувалося. Технічна неготовність декількох розділів ЗВТ у свою чергу гальмує процес перекладу документа з англійської на українську мову, що необхідно для проведення внутрішньодержавного узгодження.
Зазначимо, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою. А депутат Європарламенту від Польщі Петро Коваль в ефірі "5 каналу" 23 листопада сказав, що на сьогодні немає причин відкладати парафування угоди про асоціацію між Україною і ЄС.
Нагадаємо, 24 листопада глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентським зв'язків між Україною і ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджено в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.
Зазначимо, під час візиту в Київ 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна відданість європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Тимошенко.
Нагадаємо, 27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію відносно України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включаючи принципи демократії, поваги до прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною.
17 листопада комітет із зовнішньої політики Європейського парламенту проголосував те, щоб Угода про асоціацію між Україною і ЄС була підписана до кінця 2011 р., але Україна має продемонструвати повагу принципу верховенства закону і дозволити опозиції повноцінно брати участь у політичному житті країни. Рекомендації комітету щодо переговорів про Угоду про асоціацію були прийняті 57 голосами "за", 2 були проти, 2 утрималися.
Зазначимо, Польща, яка підписала договір про асоціацію з ЄС наприкінці 1991 р., вступила в ЄС лише у травні 2004 р.