ua en ru

Президент підписав указ про концепцію формування Конституційної Асамблеї

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович підписав указ про концепцію формування Конституційної Асамблеї. Відповідний указ №31/2012 опублікований на сайті глави держави.

Президент України Віктор Янукович підписав указ про концепцію формування Конституційної Асамблеї. Відповідний указ №31/2012 опублікований на сайті глави держави.

Зокрема, Президент своїм указом ухвалив схвалити підготовлену на основі напрацювань Науково-експертної групи з підготовки Конституційної Асамблеї і рекомендацій Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія) концепцію формування і організації діяльності Конституційної Асамблеї, а також підтримуючи напрацювання Науково-експертної групи з підготовки Конституційної Асамблеї про порядок формування персонального складу Конституційної Асамблеї, запропонувати вказаній групі, депутатських фракцій і депутатських груп у Верховній Раді України, а також іншим суб'єктам внесення кандидатур в персональний склад Конституційної Асамблеї представити в 16 квітня 2012 р. свої пропозиції з урахуванням передбаченого схваленого концепцією порядку.

Згідно з текстом указу, Конституційна Асамблея утворюється у складі 100 осіб з числа громадян України, які мають відповідну професійну підготовку та досвід роботи в сфері державного будівництва і правового будівництва, мають авторитет у суспільстві і, як правило, не є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і включаються до складу Конституційної Асамблеї за згодою.

Найбільше представництво у складі Конституційної Асамблеї будуть мати представники Національної академії наук (НАН) - 14 осіб. По одному представнику в Асамблеї будуть представляти фракції БЮТБ, Партії регіонів, НУ-НС, КПУ, Народної партії, групи "Реформи заради майбутнього" у ВР, партії "Фронт змін", "Сильна Україна", ВО "Свобода", "УДАР Віталія Кличка", СПУ, "Єдиний центр".

У свою чергу, радник Президента - керівник Головного управління з питань конституційно-правовий модернізації Адміністрації Президента Марина Ставнійчук зазначила: "З схваленням концепції, яка визначає цілі, статус, принципи, завдання, права, порядок формування і діяльності Конституційної Асамблеї, розпочато повноцінний, відкритий і публічний процес конституційного реформування".

Підписуючи указ, зазначила Ставнійчук, глава держави виходив з того, що майбутнє конституційне оновлення повинно відбуватися в умовах широкої професійної дискусії, відкритого громадського діалогу і в цілому політично незаангажована процесу. Тому Конституційна Асамблея розглядається як широкий майданчик напрацювання професійних, науково обґрунтованих конституційних ініціатив, які повинні підтримуватися суспільством.

У цьому контексті радник Президента звернула увагу на те, що Науково-експертна група з підготовки Конституційної Асамблеї запропонувала зважені підходи до формування її персонального складу як органу, який повинен розробити пропозиції щодо змін в основний закон.

Так, не менш половину від складу Асамблеї повинні складати вчені-конституціоналісти, фахівці в галузі права та інших суспільно-політичних наук. Пропозиції щодо кандидатур до складу Конституційної Асамблеї, з урахуванням передбаченого концепцією порядку її формування, пропонується внести депутатським фракціям і групам Верховної Ради; партіям, які отримали вагому підтримку людей на останніх загальнонаціональних виборах. Право вносити кандидатури до складу Асамблеї надано також громадським організаціям і незалежним експертно-аналітичних центрів, які спеціалізуються на проблемах конституціоналізму, прав людини, демократії і тому подібне.

Отже, зазначила Ставнійчук, ще на етапі підготовки пропозицій щодо оновлення Конституції Президент докладе серйозні зусилля, щоб налагодити тісну співпрацю з парламентом, провести відкритий і публічний діалог з фахівцями і суспільством.

"Разом підхід Президента до конституційного процесу в державі ґрунтується на тому, що зміни в Конституцію повинні прийматися виключно в порядку, який передбачений основним законом", - відзначила радник глави держави.

Зазначимо, концепція формування і організації діяльності Конституційної асамблеї, яка визначає цілі, статус, принципи, завдання, права, порядок формування і діяльності цього органу, була прийнята в грудні 2011 р.

Конституційна асамблея під керівництвом екс-президента України Леоніда Кравчука повинна розробити проект змін в Основний закон країни.

Нагадаємо, Президент Янукович раніше ініціював конституційну реформу. 12 січня 2012 р. глава АП Сергій Льовочкін повідомив, що Конституційна асамблея з підготовки нового тексту Конституції почне роботу вже "найближчим часом".

Раніше міністр юстиції Олександр Лавринович заявляв, що Конституційна асамблея почне свою роботу не раніше 2012 р., оскільки внесення змін до Конституції має відбуватися при широкому діалозі вчених конституціоналістів, інститутів громадянського суспільства та усіх політиків в Україні.

1 грудня 2011 року Європейський парламент у своїй резолюції заявив, що виступає за надання допомоги Україні Європейським союзом при проведенні реформ у судовому та виборчому законодавстві, а також внесення змін в Конституцію.

13 січня представник Президента України у Верховній Раді Юрій Мірошниченко повідомив, що парламент до 2012 р. буде працювати над низкою змін до Конституції.