ua en ru

Претендент на голову Мінагрополітики Тарас Кутовий: Я не буду мовчати, якщо побачу, що стратегія роботи АПК не реалізується

Претендент на голову Мінагрополітики Тарас Кутовий: Я не буду мовчати, якщо побачу, що стратегія роботи АПК не реалізується Тарас Кутовий може стати одним з претендентів на посаду міністра аграрної політики
Голова депутатської групи "УДАР" у фракції БПП і голова парламентського комітету з питань аграрної політики Тарас Кутовий 1 лютого був запропонований президентською фракцією як один з можливих варіантів на посаду міністра аграрної політики.В інтерв'ю РБК-Україна Тарас Кутовий розповів про те, як з'явилася ідея його висунення в міністри, про досвід спілкування з прем'єром Арсенієм Яценюком, про можливі перші кроки на новій посаді і своїх відносинах з колишніми роботодавцями, серед яких Лев Парцхаладзе і Олександр Фрідман.

Голова депутатської групи "УДАР" у фракції БПП і голова парламентського комітету з питань аграрної політики Тарас Кутовий 1 лютого був запропонований президентською фракцією як один з можливих варіантів на посаду міністра аграрної політики. Нагадаємо, чинний міністр Олексій Павленко після рішення фракції "Самопоміч" про відкликання його з уряду написав заяву про звільнення. У парламент Кутовий прийшов в 2012 році.

До цього нинішній депутат був топ-менеджером і працював, в тому числі, у великих аргохолдингах. Зараз він говорить про необхідність вирівнювання ситуації на аграрному ринку і підтримки дрібних і середніх фермерських господарств. В інтерв'ю РБК-Україна Тарас Кутовий розповів про те, як з'явилася ідея його висунення в міністри, про досвід спілкування з прем'єром Арсенієм Яценюком, про можливі перші кроки на новій посаді і своїх відносинах з колишніми роботодавцями, серед яких Лев Парцхаладзе та Олександр Фрідман.

РБК-Україна: Як ви ставитеся до того, що фракція БПП запропонувала вашу кандидатуру на посаду міністра аграрної політики та продовольства? Хочете зайняти цю посаду?

Тарас Кутовий: Мені особисто хочеться реформ в галузі. Я не кажу, що їх не було. Вони дійсно були. Але, якщо сьогодні складається ситуація, що є заява міністра (заява міністра АПК Павленка про відставку - ред.), є рішення фракції. Фракція не обговорювала це питання в контексті "давайте боротися з будь-ким", фракція враховувала те, що є вакантна позиція. Це не було самовисуванням. Групи всередині фракції делегують ті чи інші кандидатури. Я не займався активно цим процесом, адже веду роботу в комітеті і, чесно кажучи, нею задоволений. Але це питання обговорювалося і колегами по комітету, які сказали, що якщо вони можуть когось рекомендувати, то мене.

РБК-Україна: Хто конкретно був ініціатором висунення вашої кандидатури?

Тарас Кутовий: Кілька груп. Керівник фракції озвучив ті кандидатури, які надійшли від груп.

РБК-Україна: Ви очолюєте групу "УДАР"...

Тарас Кутовий: "УДАР", зокрема, рекомендував.

РБК-Україна: Коли виникла ідея висунення вашої кандидатури? І хто це ініціював президент, лідер фракції, мер Києва Віталій Кличко?

Тарас Кутовий: Тут точно немає конспірології. Не було таких розмов, що "давай підеш". Була розмова про те, хто теоретично у випадку тих чи інших обставин зможе представити фракцію. Посаду міністра АПК виникла фактично останньою. Ви знаєте історію. Спочатку заява партії"Самопоміч" - ред.), потім фракції, міністра кілька днів тому...

РБК-Україна: тобто вашу кандидатуру вирішили висунути на минулому тижні?

Тарас Кутовий: Так, минулого тижня.

РБК-Україна: чи Можна говорити, що ваша кандидатура - це квота "Удару" в уряді?

Тарас Кутовий: Ні, не можна.

РБК-Україна: З одного боку фракція висунула кандидатуру першого заступника глави Адміністрації президента Віталія Ковальчука, з іншого - вашу і екс-заступника голови КМДА Павла Рябікіна. У Віталія Кличка складні відносини з Ковальчуком. Виглядає так, що він погодився з кандидатурою першого віце-прем'єра в обмін на два міністерські крісла для Ударівців.

Тарас Кутовий: Це не відповідає дійсності. У названих пропозиціях ніяких квотних розподілів всередині фракції БПП, на скільки я знаю і сподіваюся, немає.

РБК-Україна: чи Готові ви працювати під керівництвом Арсенія Яценюка?

Тарас Кутовий: Я готовий працювати на українську державу. Вважаю, що міністр повинен працювати на державу і це ключова теза, яку треба доносити.

РБК-Україна: тобто вам байдуже в чиїй команді працювати?

Тарас Кутовий: Мені байдуже. Міністр - самостійна фігура. Міністерство формує самостійну політику, і мені цікаво брати участь у формуванні такої політики. Я бачу дуже багато речей, які мені було б цікаво зробити.

Я готовий плисти в човні, яка повинна плисти. Я готовий працювати на людей. Тому, якщо я буду працювати в Кабміні, у мене буде абсолютно чітка стратегія роботи в АПК. Що стосується Яценюка - я ніколи не працював з ним. І не знаю, який він керівник. Я чув відгуки про нього від міністра, який пішов з уряду або іншого, який там залишився. Але, якщо підсумувати весь час загальних розмов з Арсенієм Петровичем, це може - 3-4 хвилини. І базуючись на цьому, я не можу сказати: "готовий". Але я не буду мовчати, якщо побачу, що стратегія не реалізується. По-друге, готовий до прийняття рішень у відповідності зі своїм досвідом.

РБК-Україна: А з Михайлом Саакашвілі готові працювати?

Тарас Кутовий: Я готовий працювати на країну.

РБК-Україна: чи Відомі вам прізвища можливих конкурентів, які будуть підтримані іншими фракціями коаліції?

Тарас Кутовий: У кожній фракції є люди, які курують аграрні питання. Я працюю з ними в аграрному комітеті. Іван Мірошниченко в "Самопомочі", Вадим Івченко в "Батьківщині", в "Народному фронті" кілька представників (у складі комітету - ред.). Поки я не чув від них жодних заяв, тому, думаю, малоймовірно, що від "Народного фронту" будуть кандидатури.

РБК-Україна: Розраховуєте на те, що парламент підтримає ваше призначення?

Тарас Кутовий: Я знаю, що всі колеги, які були на фракції проголосували "за". Ніхто не висував заперечень. Це одноголосна позиція фрації. Буде підтримка в залі? Подивимося. Це - політика, і повинні бути узгоджені інтереси різних фракцій.

РБК-Україна: Коли ваша кандидатура буде розглянута?

Тарас Кутовий: Все це має відбутися після звіту уряду.

РБК-Україна: Ви говорили про стратегії. Назвіть перші три кроки на посаді міністра АПК.

Тарас Кутовий: Цю тему ми не будемо обговорювати, поки це питання не буде актуальним.

РБК-Україна: І все-таки?

Тарас Кутовий: Є один акцент, на якому я готовий зосередити увагу. Вважаю, що потрібно вирівняти елементи підтримки по ринку. Я великий прихильник диверсифікації українського ринку - розвитку фермерства, розумною і дуже контрольованої підтримки малих і середніх підприємств, розвитку переробної галузі. По-друге, ми - на порозі земельної реформи. Комітет прийняв правильне рішення. Ми скасували перенесення мораторію (на продаж сільгоспземель - ред.) на п'ять, десять або п'ятнадцять років. Ми чітко сказали - відстрочка тільки на рік. До кінця березня уряд має подати свої пропозиції з цього приводу.

РБК-Україна: Яким чином ви збираєтеся диверсифікувати ринок?

Тарас Кутовий:Простий приклад, якщо ми маємо квоту в Європу за певною товарною номенклатурою, то для одного підприємства вся ця квота може досягати 10% від його виробництва, але ця квота може дорівнювати роботі 500 маленьких підприємств. Треба відкрити доступ до еврпейским ринків навіть цим маленьким підприємствам.

РБК-Україна: З 2017 року ринок землі має запрацювати?

Тарас Кутовий: Я вважаю, що в цьому залі і в існуючій ситуації сьогодні в Україні домогтися продажу землі нереально. Треба створити інструменти, завдяки яким ми залучимо інвестиції.

РБК-Україна: Але інвестиції без ринку землі неможливі ...

Тарас Кутовий: Ми можемо продавати право оренди, і це, на мою думку, потрібно зробити. Ми можемо зробити банківський заставу на право оренди. Ці речі можуть знайти підтримку і над ними треба працювати.

Друге питання - перерозподіл державної підтримки. Потрібно активно залучати до його розв'язання фермерські асоціації. Коли ми це зробимо, реальні люди отримають реальну підтримку.

РБК-Україна: Як ви зможете реалізувати це в парламенті, де є сильне аграрне лобі трьох найбільших лендлордів - Косюка, Веревського, Бахматюка?

Тарас Кутовий: Великі холдинги в Україні переважно не користуються державною підтримкою. Вони не хочуть зв'язуватися з державними грошима, а отримують дешеві кредити з-за кордону.

РБК-Україна: Як вирішити конфлікт аграріїв з владою щодо спецрежиму з ПДВ?

Тарас Кутовий: Сьогодні (2 лютого - ред.) на комітеті розглядалося кілька ініціатив. Вже є п'ять законопроектів, які пропонують повернути спецрежим в тій чи іншій формі. Прийняли рішення, що будемо виходити на компромісний законопроект. Думаю, наступного тижня ми вже будемо готові. Попередній спецрежим полягав у тому, що чим більше виробник, тим більше обсяг пільг, який він отримує, і, навпаки. Це потрібно вирівняти.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте роботу Павленка на посаді міністра АПК?

Тарас Кутовий: Олексій багато сил поклав, щоб зробити ті позитивні речі, які сьогодні в міністерстві відбулися. З ключових заслуг, мені здається, що бізнес точно не відчував тиску з боку міністерства. За ключовим невдач, можливо, речі, які планувалися і хотілося робити, треба було робити трохи швидше. Один із прикладів - це стратегія, яку ми буквально зараз розглянути на засіданні комітету. Дуже багато роботи вкладено. Як фундамент, вона дуже непогана. Не вважаю за доцільне робити повністю новий продукт. Треба тільки багато речей деталізувати, зокрема, пункти про земельну реформу, безпеки харчових продуктів, нашого доступу до ринків.

РБК-Україна: Ви свого часу работалив компанії Льва Парцхаладзе, Олександра Фрідмана, Ігоря Коломойського. Які зараз у вас з ними стосунки?

Тарас Кутовий: Я ніколи не працював з Коломойським. Я надавав консалтингові послуги для "ПриватАгро" протягом двох місяців. З Парцхаладзе спілкуємося, але дуже рідко, тому що я його не бачу. Він своєю роботою займається, а я - своєю. Те, що стосується "Райз", моє там поява було, і це абсолютно щиро може підтвердити основний акціонер. Мені зателефонував Віталій (Віталій Цехмістренко влітку 2012 року поступився посаду президента аграрної групи "Райз" Тараса Кутового) і сказав, що у них багато боргів, але є перспективи. Коли я прийшов в "Райз", вони мали кілька сотень мільйонів боргів.Я займався реструктуризацією, списанням банківських боргів. Вивів компаниюна стадію, коли ми фактично повинні були отримувати євробонди. Ми повністю готували угоду, ми отримали рейтинг, ми виходили на мандат з банками і т. д. І саме в той момент з'явився покупець ...

РБК-Україна: І ви пішли з неї після продажу компанії Олегу Бахматюку?

Тарас Кутовий: Так.

РБК-Україна: З ним які у вас стосунки?

Тарас Кутовий: Абсолютно рівні. Я так само з ним, можна сказати, не спілкуюся.

РБК-Україна: А які стосунки з Фрідманом?

Тарас Кутовий: Так само його не бачив... В принципі в житті бачив його два рази. Я керував українським представництвом інвестиційної компанії.

РБК-Україна: З першим заступником глави АП Віталієм Ковальчуком, який, можливо, буде першим віце-прем'єром, які у вас зараз стосунки після того, як він пішов з Удару?

Тарас Кутовий: Я з ним не спілкуюся. Він в Адміністрації президента. Я його останній раз бачив, можливо, півтора роки тому.

РБК-Україна: Ви готові знову зійтися з ним в одній команді в уряді?

Тарас Кутовий: Я готовий зустрітися з ким-небудь, хто буде працювати на користь держави.

Розмовляли: Надія Андрікевич, Каменєв Максим