ua en ru

Прем'єр Естонії Тааві Рийвас: "Безвізовий режим з ЄС - у ваших руках"

Прем'єр Естонії Тааві Рийвас: "Безвізовий режим з ЄС - у ваших руках" Прем'єр Естонії впевнений, що санкції проти РФ повинні зберігатися до виконання Мінських угод
Прем'єр Естонії Тааві Рийвас після завершення Ризького саміту "Східного партнерства", розповів в інтерв'ю РБК-Україна, що санкції ЄС проти Росії продовжуватимуться, доки РФ повністю не виконає зобов'язань взятих на себе в Мінську. Політик зазначив, що після виконання усіх пунктів Плану дій щодо отримання безвізового режиму, в ЄС не повинно бути жодних аргументів, щоб відмовити у цьому Україні та Грузії.

Прем'єр Естонії Тааві Рийвас після завершення Ризького саміту "Східного партнерства", розповів в інтерв'ю РБК-Україна, що санкції ЄС проти Росії продовжуватимуться, доки РФ повністю не виконає зобов'язань взятих на себе в Мінську. Політик зазначив, що після виконання усіх пунктів Плану дій щодо отримання безвізового режиму, в ЄС не повинно бути жодних аргументів, щоб відмовити у цьому Україні та Грузії.

РБК-Україна: Що ви вважаєте, головним результатом цього саміту "Східного партнерства"?

Тааві Рийвас: Велике питання в порядку денному - отримати чітке зобов'язання (з боку ЄС, - РБК-Україна), що коли всі критерії будуть виконанні, то можуть бути візова лібералізація, безвізовий режим для України і Грузії. Ми розуміємо, що це нелегко - виконати всі технічні критерії. Але ми сподіваємось і віримо, що це можливо вже в кінці року.

Все це в руках країн (Грузії та України, - РБК-Україна), залежить від їхніх подальших кроків. І, звичайно, я очікую, що Єврокомісія сприятиме всіма способами. Я знаю, що Жан-Клод Юнкер, президент Єврокомісії, зацікавлений і працює, щоб допомогти цим країнам.

Що я сьогодні почув від багатьох колег і що я думаю - коли критерії будуть виконані, то не повинно бути жодних суб'єктивних аргументів проти надання безвізового режиму.

РБК-Україна: А які ви бачите завдання для наступного саміту "Східного партнерства"? Можливо, він буде в Молдові.

Тааві Рийвас: Ще рано говорити, де буде наступний саміт. Також рано говорити, якою буде ситуація. Але я щиро сподіваюся, що є воля і зобов'язання з усіх сторін, як з боку Євросоюзу, так і країн "Східного партнерства" йти далі.

Звичайно всі країни різні. Я бачу три країни "Східного партнерства", які вирішили, що вони хочуть стати членами ЄС. Вони йдуть по цьому шляху, вони підписали Угоди про Асоціацію.

І я бачу три країни, що бачать інші переваги від партнерства. Вони хочуть отримати допомогу у проведені реформ, практичну допомогу і т.п. Тут немає одного рішення.

РБК-Україна: Чи залишаться у "Східному партнерстві" Білорусь, Вірменія та Азербайджан?

Тааві Рийвас: Сподіваюся, що залишаться. Але це питання не до мене, а до цих країн. Я вважаю, що двері мають залишитися відкритими для них.

І не обов'язково має бути саме цей спосіб, тобто, що тільки країни "Східного партнерства" хочуть стати членами ЄС. Ми сьогодні дали чітко зрозуміти, що ми хочемо і готові відкрити різні можливості для різних країн. Якщо ці країни хочуть чогось іншого, аніж членство в ЄС, це має бути можливим.

РБК-Україна: Чи можна сказати, що є певне потепління у відносинах між ЄС та Росією?

Тааві Рийвас: Доки Мінські домовленості не будуть повністю виконані, не може бути потепління у відносинах між ЄС і Росією. Росія має повністю виконати свої зобов'язання, які були підписані в Мінську, і має залишити Україну, дати українцям можливість жити в суверенній державі, яка може сама вибирати своє майбутнє.

РБК-Україна: А як щодо нових санкцій проти Росії?

Тааві Рийвас: Думаю, Єврокомісія дала чітко зрозуміти, що санкції повинні продовжуватись, доки Мінські угоди не будуть повністю виконані. Це наша спільна офіційна позиція.

І хто би що не казав, я відчуваю, що ЄС - сильний і єдиний. А це дуже важливо для обох сторін, як для України, так і для ЄС.

РБК-Україна: Як би ви порівняли Ризький саміт 2015 року та Вільнюський саміт 2013 року, коли Віктор Янукович не підписав Угоду про Асоціацію?

Тааві Рийвас: Я не брав участі у Вільнюському саміті, тому мені важко порівнювати. Але, оскільки після Вільнюського саміту Молдова отримала безвізовий режим, я сподіваюся, що перед наступним самітом ми побачимо безвізовий режим для ще двох країн "Східного партнерства".

Спілкувалась Тетяна Шпайхер