ua en ru

хто і як пропонує припинити війну з Росією

хто і як пропонує припинити війну з Росією Думки про те, як досягти миру на сході України, розділилися
Автор: RBC.UA

З моменту відкритої агресії Росії проти України в українських, і не тільки, політиків почали виникати плани з досягнення миру. Останній з них - "план Артеменка". Про нього громадськість дізналася не від його автора, народного депутата Андрія Артеменка, а з американської газети The New York Times. Особливу активність вітчизняні миротворці розвинули цього року. За два останніх місяці свої думки з приводу того, як досягти миру в країні, висловили відразу кілька народних депутатів, а також представники бізнесу.

РБК-Україна спробувало звести разом усі мирні ініціативи. Варто визнати, що не всі вони існують у вигляді документів. Зміст того ж "плану Артеменка" відновлено на основі його публічних заяв.

Основою всіх мирних планів, які зараз обговорюються у суспільстві і просуваються їх авторами, так чи інакше, ґрунтуються на двох документах: Мінському протоколі, який був підписаний 5 вересня 2014 року (повна назва - "Протокол за підсумками консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію Мирного плану Президента України П. Порошенка і ініціатив Президента Росії В. Путіна"), і Другій Мінській угоді, підписаній лідерами України, Росії, Франції та Німеччини 12 лютого 2015 року.

Альтернативні "плани" не відрізняються скрупульозністю і зводяться до набору окремих пропозицій, які не вказані у Мінських угодах. Терміни реалізації угод давно пройшли, а їх виконання стикається з умовами першого пункту угоди, який передбачає "негайне і повне припинення вогню в окремих районах Донецької і Луганської областей України та його суворе виконання". У тих чи інших форматах сторони домовлялися про припинення вогню 38 разів. Останній раз режим припинення вогню повинен був настати з 20 лютого, про що були досягнуті домовленості у Мюнхені, на рівні "Нормандської четвірки".

Незважаючи на не реалізованість Мінських угод, президенти України і Росії, а також західні партнери, постійно заявляють, що альтернативи Мінськими угодами немає. Більш того, співрозмовники РБК-Україна в оточенні глави української держави вважають, що "кожен новий договір з Путіним буде гірше попереднього", і тому немає сенсу готувати новий документ. Досить просто виконати нинішню редакцію "Мінська".

Відсутність результатів домовленостей на найвищому рівні породила появу альтернативних варіантів встановлення миру. Причому не всі вони включають у себе врегулювання ситуації з Кримом і готові надати пропозиції щодо його деокупації і повернення півострова до складу України.

Особливістю останніх, за часом, планів є їх адресат. "План Артеменка" і "план Пінчука" швидше звернені до нової американської адміністрації і особисто президенту США Дональду Трампу, який неодноразово обіцяв налагодити відносини з Росією. Такі пропозиції представники українського істеблішменту воліють доносити через впливові американські ЗМІ. У той же час поки Білий дім офіційно не представив свого бачення вирішення російсько-українського конфлікту. Він навіть не підтвердив офіційного отримання і початку роботи над якимось з цих планів.

РБК-Україна спробувало систематизувати пропозиції українських політиків і бізнесменів щодо врегулювання війни на Донбасі і визначення статусу Криму.

altЗ упевненістю можна стверджувати, що ініціативи, подібні до тих, що викладені вище, будуть з'являтися і надалі. Так, глава МВС Арсен Аваков заявив: "Ми маємо конкретний план щодо Донбасу, який у разі, якщо воля путінського режиму до реального врегулювання все-таки матиме місце під натиском Заходу, буде реалізовуватися". Щоправда, його зміст міністр готовий надати поки тільки президенту Петру Порошенку.