ua en ru

Православні і греко-католики відзначають Третій Спас

Автор: RBC.UA
В неділю, 29 серпня, православні і греко-католики відзначають Третій Спас, за церковними канонами - День перенесення Нерукотворного образу Спасителя.

В неділю, 29 серпня, православні і греко-католики відзначають Третій Спас, за церковними канонами - День перенесення Нерукотворного образу Спасителя.

Третій Спас прийнято називати Горіховим або Хлібним. Горіховий - тому що, за народними прикметами, саме цього дня остаточно дозрівають горіхи, Хлібний - через закінчення жнив. Третій Спас носить ще і назву "Спас на полотні", або "Полотняний Спас", оскільки в цей день відбувалися ярмарки, на яких торгували полотном.

Православна церква цього дня святкує перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Спасителя - шматка тканини, на якому, за євангельською розповіддю, віддрукувалося лице Ісуса Христа.

Переказ свідчить, що одного разу Спаситель умив обличчя водою, витер його убрусом (полотном, рушником), і на полотні залишилися контури його обличчя. Пізніше за допомогою цього Нерукотворного Образу Ісуса Христа вилікувався хворий проказою правитель месопотамського міста Едесса на ім'я Авгарь. Отримавши полегшення за допомогою святині, Авгарь разом зі всіма жителями Едесси прийняв хрещення, остаточно зцілився, а Нерукотворний Образ встановив в ніші над міськими воротами, щоб люди поклонялися йому. Коли правителем став один з правнуків Авгаря, який був ідолопоклонником і вирішив зняти святий образ, в видінні едесському єпископові Господь велів приховати святиню від очей людських. Її замурували в ніші і через деякий час забули про її існування.

Нерукотворний Образ був новознайдений в 545 році, тоді він врятував Едессу від завоювання персами. У 630 році місто все-таки захопили араби, але вони не перешкоджали поклонінню святині. У 944 році імператор Костянтин Багрянородний викупив у еміра-правителя міста Нерукотворний Образ і з великими почестями переніс його до Константинополя. 16 серпня за старим стилем він був встановлений у Фаросській церкві Пресвятої Богородиці. На сьогоднішній день святиня, на жаль, загублена.

За прикметами, до Третього Спасу відлітають на південь ластівки. Якщо ж до цього часу відлетять і журавлі, то на Покрову (14 жовтня) вдарить мороз. Якщо журавлі не відлетять, то настання зими буде пізнім.