ua en ru

Уряд України просить МВФ затвердити нову програму stand-by

Автор: RBC.UA
Уряд Миколи Азарова просить Міжнародний валютний фонд (МВФ) затвердити нову програму stand-by на період з червня 2010 р. по грудень 2012 р. Про це йдеться в проекті листа про наміри уряду України до директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана. Копія документа є у розпорядженні РБК-Україна.

Уряд Миколи Азарова просить Міжнародний валютний фонд (МВФ) затвердити нову програму stand-by на період з червня 2010 р. по грудень 2012 р. Про це йдеться в проекті листа про наміри уряду України до директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана. Копія документа є у розпорядженні РБК-Україна.

Уряд також пропонує скасувати програму stand-by, затверджену в листопаді 2008 р., включаючи надання всіх траншів, які залишилися відповідно до цієї програми.

У проекті листа не уточнюються фінансові параметри нової програми stand-by, так як вони згодом будуть вписані з відповідних глав держбюджету України на 2010 р.

«Ми будемо консультуватися з МВФ у процесі прийняття рішень про нові заходи і надавати Фонду інформацію, яку він вимагатиме для здійснення моніторингу досягнень у процесі здійснення програми», говориться в документі. Моніторинг програми буде проводитися шляхом регулярних її переглядів і оцінки попередніх заходів, кількісних критеріїв виконання та індикативних цілей і структурних маяків. Перший перегляд програми пройде в (вересні) 2010 р., а потім - щоквартально, протягом усього терміну дії програми», - йдеться у проекті листа уряду.

У проекті листа Д.Стросс-Кану, уряд зобов'язується внести в проект держбюджету на 2010 р. дефіцит сектору загального держуправління на рівні 5% ВВП - не більше 54 млрд грн. «Згідно з цим, доходи плануються на рівні 313 млрд грн, А витрати будуть у рамках 367 млрд грн», - йдеться в документі. Раніше експерти прогнозували, що дефіцит держбюджету-2010 складе близько 9%.

Уряд України також має намір знизити поріг звернення для платників за спрощеною системою оподаткування до 300 тис. грн. на рік, як для фізичних, так і для юридичних осіб.

Також уряд Миколи Азарова обіцяє реформувати пенсійну систему. «В якості першого кроку знизимо виплати працюючим пенсіонерам, знизивши їх пенсії до 50% від загального розміру (але не нижче прожиткового мінімуму). Також реформуємо механізм пенсійних нарахувань...», - повідомляють урядовці Д.Строс-Кана.

Відповідно до рекомендацій МВФ до "Закону про НБУ" уряд вніс зміни та посилив незалежність НБУ. Зокрема, уряд вніс зміни: визначення цінової стабільності як основної цілі НБУ, фінансової стабільності як другорядної цілі; реформування Ради НБУ у наглядовий орган, до складу якого входять люди, які відповідають суворим та однаковим критеріям, унеможливлюючі конфлікт інтересів; скорочення Правління і фокусування його роботи на ключових рішеннях проведення політики; забезпечення підгрунть автономності прийняття рішень щодо проведення політики й операційної діяльності, включаючи більшу прозорість і підзвітність; сприяння посиленню особистої автономності фахівців НБУ і посилення гарантій цілісності, включаючи шляхом заборони особам з політичним та відповідними бізнес-зв'язками бути членами Правління чи Ради НБУ.

Уряд також планує завершити повну капіталізацію банків не пізніше кінця квітня 2010 р.

Відзначимо, проект держбюджету-2010 Кабмін планував розглянути 7 квітня ц.р., проте відклав розгляд документа, мотивуючи це необхідністю погодження деяких макроекономічних показників з МВФ, а також можливістю перегляду ціни на російський газ.

Нагадаємо, під час переговорів Президента України Віктора Януковича з Д.Стросс-Каном у Вашингтоні, сторони домовилися, що лист про програму співпраці на 2010 і 2011 рр. буде розглянуто оперативно і на вже відпрацьованих умовах. Тоді В.Янукович повідомив, що в проекті держбюджету на 2010 р. передбачаються джерела скорочення бюджетного дефіциту до 6%, за рахунок оптимізації витрат.

Раніше, 24 березня-2 квітня ц.р. місія МВФ відвідала Київ з робочим візитом. Тоді вище керівництво України заявило, що країні потрібна нова програма співпраці з МВФ.

Як повідомлялося, напередодні нового року МВФ відхилив прохання України про додаткове фінансування в обсязі 2 млрд дол. МВФ обгрунтував відмову тим, що українська влада не виконує взяті на себе зобов'язання в рамках узгодженої з фондом програми, а керівники країни знаходяться у відкритій конфронтації напередодні президентських виборів.

Нагадаємо, що в листопаді 2008 р. МВФ схвалив для України дворічну програму на загальну суму 16,4 млрд дол. в рамках програми stand-by, з якої трьома траншами країна отримала майже 11 млрд дол. Четвертий транш у розмірі 3,8 млрд дол Україна розраховувала отримати в листопаді 2009 р. за підсумками третього перегляду програми.

Місія Фонду завершила роботу в Києві наприкінці жовтня, однак не зробила позитивного заяви про завершення перегляду. МВФ неодноразово публічно заявляв, що чекає формування консолідованої позиції української влади в питанні реалізації антикризових дій та прийняття держбюджету на 2010 р.