ua en ru

Уряд Японії прогнозує зростання масштабів збитку економіці від землетрусу

Автор: RBC.UA
Економічний збиток від землетрусу і цунамі в Японії, що відбулися в березні, ймовірно, буде більше, ніж очікувалося раніше, так як перебої з електроенергією вдарили по промисловому виробництву, порушивши ринкові ланцюжки поставок, повідомило міністерство економіки країни.

Економічний збиток від землетрусу і цунамі в Японії, що відбулися в березні, ймовірно, буде більше, ніж очікувалося раніше, так як перебої з електроенергією вдарили по промисловому виробництву, порушивши ринкові ланцюжки поставок, повідомило міністерство економіки країни, передає Reuters.

Песимістична оцінка обумовлена тим, що Японія підвищила ступінь ядерної загрози на АЕС "Фукусіма-1" до 7 балів - максимального рівня у прийнятій міжнародними організаціями шкалі.

Уряд і головна опозиційна партія домовилися про програму витрат, що дозволить розпочати реконструкцію, але створення великого додаткового бюджету викличе труднощі у зв'язку з великою державною заборгованістю Японії.

"Після природної катастрофи люди зазвичай утримуються від витрат, і ви розумієте, що фабричне виробництво скоротиться. У деяких областях цей вплив буде дуже великим", - сказав міністр економіки Каору Йосано.

За оцінками уряду, тільки матеріальний збиток від катастрофи може перевищити 300 млрд дол. Оцінка впливу на настрої споживачів, промислове виробництво і ланцюжки поставок більш складна, але оскільки криза на атомній електростанції затягнулася, збиток, нанесений економіці, мабуть, буде більш значним.

Багато членів Банку Японії вважають, що обмеження поставок, ймовірно, вплине на економіку, посиливши шкоду, завдану землетрусом, свідчить протокол засідання банку, проведеного 14 березня.

Японія повинна скласти додатковий бюджет розміром близько 4 трлн ієн, кошти з якого будуть використані для ліквідації руїн, будівництва тимчасового житла й відновлення інфраструктури. Країна також планує направити 1 трлн ієн на запобігання звільнень і допомогу безробітним, написала у вівторок газета Nikkei.

Це, ймовірно, стане першою програмою витрат, але уряд, включаючи міністра фінансів, заявив, що Японія, чия заборгованість вже в два рази перевищила обсяг її економіки, повинна уникнути додаткового випуску облігацій.

Нагадаємо, раніше уряд Японії заявляв, що економічний збиток від землетрусу і цунамі може скласти 308 млрд дол. За оцінками уряду, такий обсяг збитків буде становити до 6% ВВП.

21 березня ц.р. Світовий банк розповсюдив доповідь, згідно з якою прямі втрати Японії в результаті руйнівного землетрусу і спричиненого ним цунамі і ядерної кризи становлять 4% річного ВВП, або 235 млрд дол. При цьому, на думку експертів, Японії знадобиться не менше п'яти років для відновлення зруйнованої ударами стихії інфраструктури.

У короткостроковій перспективі аналітики очікують уповільнення зростання реального ВВП країни, проте вже в середині 2011 р. вони сподіваються на бурхливий відновлення економіки. І хоча зрив постачань з Японії, від яких зараз страждають світові автогіганти і виробники електроніки, представляє серйозну проблему, експерти висловили впевненість, що удар по країнах Східної Азії буде носити обмежений характер.

В той же час, за даними Bloomberg, великі перестрахові компанії США і Європи можуть зазнати великих втрат у зв'язку з подіями в Японії. Аналітики багатьох страхових компаній приблизно підрахували розмір страхових відшкодувань за програмами перестрахування згідно з договорами, укладеними з японськими страховиками. Попередня оцінка суми витрат - 10 млрд дол.

Все ж таки, за оцінками аналітиків, основна частина витрат припаде на японських страховиків. Так, в ході триваючих стихійних лих у Японії, котирування акцій страхових компаній на фондових біржах різко впали.

Нагадаємо, в Японії 11 березня 2011 р. сталася серія землетрусів, магнітуда найсильнішого з яких за даними Геологічної служби США, склала 9,0. Епіцентр підземних поштовхів розташовувався поблизу східного узбережжя головного японського острова Хонсю, в 130 км на схід від м.Сендай, 373 км на північний схід від столиці Токіо. На узбережжя країни обрушилося цунамі.