ua en ru

Уряд Японії визнав початок рецесії в економіці країни

Автор: RBC.UA
Уряд Японії підтвердив, що економіка країни за підсумками III кварталу 2012 р. впала в рецесію. Як показали переглянуті статистичні дані, в III кварталі ц.р. валовий внутрішній продукт (ВВП) Японії в реальному вираженні скоротився на 0,9% відносно попереднього кварталу. У перерахунку на річну динаміку (annualized) темпи скорочення економіки досягли 3,5%. Обидві цифри збігаються з попередніми даними, які були опубліковані місяцем раніше.

Уряд Японії підтвердив, що економіка країни за підсумками III кварталу 2012 р. впала в рецесію. Як показали переглянуті статистичні дані, в III кварталі ц.р. валовий внутрішній продукт (ВВП) Японії в реальному вираженні скоротився на 0,9% відносно попереднього кварталу. У перерахунку на річну динаміку (annualized) темпи скорочення економіки досягли 3,5%. Обидві цифри збігаються з попередніми даними, які були опубліковані місяцем раніше.

Тим часом уряд також переглянув дані щодо зростання економіки за II квартал ц.р. (квітень-червень). Згідно з новою оцінкою, ВВП у квітні-червні ц.р. знизився на 0,1% в перерахунку на річний темп, тоді як попередня оцінка передбачала зростання на 0,7%. Саме перегляд даних за II квартал став формальною підставою для визнання рецесії в Японії. Технічна рецесія визначається як зниження ВВП два квартали підряд.

За даними ЗМІ, за останні 15 років в японській економіці спостерігалося вже п'ять окремих рецесій, включаючи квітень-вересень 2012 р. На думку більшості банківських аналітиків, в IV кварталі 2012 р. ВВП Японії також продемонструє негативну динаміку.

Нагадаємо, що в опублікованих на початку жовтня 2012 р. матеріалах засідання керуючої ради Банку Японії зазначалося, що експерти японського ЦБ не виключають початку рецесії в країні.

"Виходячи з існуючих тенденцій, можна стверджувати, що економіка ввійшла у фазу рецесії", - говориться в документі. Виною тому уповільнення економік основних торговельних партнерів Японії - Китаю, ЄС і США. Повернення економічного зростання стане можливим тільки на початку 2013 р.

Читайте також: Центробанк Японії попереджає про можливі невдачі в досягненні прогнозів зростання

Наприкінці листопада 2012 р. ЦБ Японії призупинив програму пом'якшення монетарної політики напередодні грудневих виборів. У вересні і жовтні 2012 р. японський ЦБ двічі розширював програму скупки активів, оскільки уповільнення світового економічного зростання і дипломатичний конфлікт з Китаєм, який чинить тиск на японських експортерів, не залишають шансів для швидкого відновлення економіки Японії, добробут якої багато в чому залежить саме від експорту.

Банк Японії провів чотири раунди пом'якшення монетарної політики в 2012 р., кожен раз розширюючи програму скупки активів, на тлі слабкості експорту і промвиробництва і побоювань занурення економіки в рецесію. За підсумками засідання Банк Японії залишив прогнози щодо зростання економіки на колишньому рівні, повідомивши, що показники експорту, промвиробництва і капзатрат будуть залишатися слабкими через уповільнення світового економічного зростання.

У світлі поточного стану справ в економіці цікаво спостерігати, як будуть розвиватися події навколо закону про підвищення податку з продажів. Нагадаємо, що з квітня 2014 р. податок з продажів повинен підвищитися до 8%, а в 2015 р. - до 10%. Ці зміни покликані підвищити податкові надходження і допомогти економіці, однак історія свідчить про те, що такі заходи не завжди корисні. Так, у 1997 р. підвищення податків привели Японію до рецесії.

Читайте також: Квартальний ВВП Японії скоротився на 0,9%

Нагадаємо також, що минулого тижня Бундесбанк (Центробанк ФРН) знизив прогноз зростання ВВП Німеччини в 2013 р. з 1,6%, про які йшлося у попередньому прогнозі, до 0,4%. Прогноз зростання економіки в 2012 р. був знижений з 1 до 0,7%.

Бундесбанк очікує спаду економічної активності в IV кварталі 2012 р. і стагнації в I кварталі 2013 р. Причиною спаду темпів зростання ВВП Бундесбанк бачить в бюджетно-борговій кризі зони євро, що негативно вплинула на найбільшу економіку валютного блоку. Проте німецький ЦБ очікує різкого відновлення економіки вже в 2014 р., вираженого в зростанні ВВП на рівні 1,9%.

Читайте також: Бундесбанк різко знизив прогноз зростання ВВП Німеччини в 2012-2013 рр

А ось статистика із США надихнула ринок. Обсяг споживчого кредитування в країні продовжує збільшуватися третій місяць поспіль. Згідно з даними Федеральної резервної системи США обсяг кредитування збільшився в жовтні поточного року на 14,2 млрд дол. Варто відзначити, що результат виявився значно вищим за очікування експертів, що прогнозували показник на рівні 10 млрд дол. Основним джерелом зростання продовжують бути студентські позики та автокредитування. Зростання кредитування символізує оптимістичний настрій домогосподарств, готових брати нові борги.