ua en ru

Уряд надасть держгарантії на 2,3 млрд грн на морську частину LNG-терміналу

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України надасть державні гарантії на суму до 2,305 млрд грн для будівництва морської частини терміналу з прийому скрапленого природного газу. Це закріплено техніко-економічним обґрунтуванням (ТЕО) будівництва в Україні терміналу з прийому скрапленого природного газу (LNG-термінал), затвердженим розпорядженням уряду № 603-р від 8 серпня.

Кабінет міністрів України надасть державні гарантії на суму до 2,305 млрд грн для будівництва морської частини терміналу з прийому скрапленого природного газу. Це закріплено техніко-економічним обґрунтуванням (ТЕО) будівництва в Україні терміналу з прийому скрапленого природного газу (LNG-термінал), затвердженим розпорядженням уряду № 603-р від 8 серпня.

Згідно з розпорядженням, технологічна частина національного проекту буде реалізована за рахунок коштів приватних інвесторів та коштів, залучених державним підприємством "Національний проект "LNG Термінал" під державні гарантії, та/або підтримки фінансових установ, що належать до сфери управління Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами, з придбанням частки в корпоративних правах у розмірі 25% з урахуванням показників, визначених попереднім техніко-економічним обгрунтуванням.

Як раніше повідомляв голова координаційної ради національного проекту "LNG-термінал" Віталій Дем'янюк, морська частина LNG-терміналу обійдеться в 1,663 млрд грн.

Як заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, будівництво LNG-терміналу має завершиться "якомога швидше", а початковим роботам буде дано старт вже цього року.

Як повідомлялося, Україна і Азербайджан до кінця квітня планували відновити консультації щодо створення спільного підприємства для транспортування ЗПГ в Україну. Спільне підприємство між Державною нафтовою кампанією Азербайджанської Республіки (SOCAR) та Держінвестицій здійснить розробку ТЕО транспортування зрідженого газу на Чорноморське узбережжя України. Зріджений газ буде поставлятися в Україну в рамках національного проекту "LNG-Україна".

На думку прем'єр-міністра Миколи Азарова, проект будівництва LNG-терміналу дозволить Україні до 2017 р. отримувати до 10 млрд куб. м зрідженого газу на рік.

Будівництво терміналу з перевалки зрідженого газу в Україні коштує 846 млн євро. Термінал буде побудований поблизу морського порту "Південний" в Одеській області, його потужність складе 10 млрд куб. м. газу на рік. Раніше уряд планував завершити першу чергу будівництва і пропустити перші кубометри газу через термінал до кінця 2013 р.

Будівництво LNG-терміналу розглядається Кабінетом міністрів як один із заходів щодо скорочення споживання російського газу. Спочатку термінал розрахований на прийом азербайджанського газу. Як розповів голова державного Агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів, зріджений газ на український LNG-термінал може постачатися з Туреччини. Крім того, повідомлялося, що Україна розгляне можливість закупівлі зрідженого газу у США.

Раніше Каськів повідомляв, що розробником ТЕО є провідна європейська інжинірингова компанія "Sосоin", яка проектувала 7 діючих LNG-терміналів у світі і є підрозділом групи "Gas Natural Fenosa".

Інвестиційний конкурс, який передбачав залучення інвесторів з числа провідних енергетичних компаній до реалізації LNG-терміналу, повинен відбутися на початку вересня. LNG-термінал передбачає будівництво терміналу з прийому і регазифікації зрідженого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% від усієї кількості імпорту закупленого у РФ газу в 40,2 млрд куб. м) недалеко від входу в порт "Південний". Головна мета проекту - диверсифікація джерел енергопостачання та посилення енергетичної безпеки України.

Незалежний експерт з питань енергетики Валентин Землянський зазначив, що LNG-термінал дозволить знизити споживання російського газу до 5 млрд куб. м і заощадити до 2 млрд. куб. м на рік.

Зріджений природний газ (англ. термін - Liquefied natural gas) - стан природного газу, що отримується з нормального стану при охолодженні або підвищеному тиску. Зрідження природного газу проводиться для більш легкого і компактного складування або транспортування споживачеві. Щільність ЗПГ приблизно у 2 рази менше щільності бензину. Температура кипіння від -158 до -163 градусів залежно від складу. Коефіцієнт скраплення - 92 (так званий економічний режим, застосовуваний на газорозподільних станціях) до 95%.

Експерти вважають, що світове виробництво зрідженого природного газу зростає швидше, ніж будь-якого іншого палива, загрожуючи позиціям традиційних постачальників нафти і газу в Європі і на Близькому Сході. Незважаючи на економічний спад, продажі ЗПГ у 2011 році зросли на 10%, а виробництво досягло 240,8 млн тонн, за даними Міжнародної групи імпортерів ЗПГ. У грошовому вираженні продажі ЗПГ склали 250-260 млрд дол. - близько третини продажів газу, тоді як нафти було продано на 2,2 трлн дол.