ua en ru

Уряд очікує зростання ВВП України на 3-4% в 2014-2016 рр

Автор: RBC.UA
У Кабміні очікують зростання ВВП на рівні 3-4% вже в 2014-2015 рр.. Про це йдеться у проекті "Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2014 р. і та основних макропоказників на 2015-2016 роки". Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна", яке має копію документа.

У Кабміні очікують зростання ВВП на рівні 3-4% вже в 2014-2015 рр.. Про це йдеться у проекті "Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2014 р. і та основних макропоказників на 2015-2016 роки". Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна", яке має копію документа.

Повідомляється, що підготовлений документ ляже в основу бюджетних процесів найближчих трьох років. Згідно з документом, українська економіка в наступному році може зрости на 3%. Такі темпи зростання містяться в базовому сценарії, який передбачає поступове відновлення світової економіки. У цьому випадку номінальний ВВП України досягне 1,63 трлн грн при інфляції в 4,3%.

Відновлення інфляційного тренда, за оцінками експертів Міністерства економічного розвитку і торгівлі, вдарить по доходах населення - реальна зарплата зросте лише на 3,2% (3,6 тис. грн). "Це досить помірні темпи зростання, особливо для передвиборного року. Очевидно, що можливості уряду щодо стимулювання внутрішнього попиту дуже обмежені", - відзначає провідний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан.

Читайте також: Динаміка ВВП України в січні-березні була найгіршою в СНД

Незважаючи на те що населення не буде заробляти набагато більше, ніж зараз, у МЕРТ вірять, що внутрішній попит забезпечить майже дві три приросту ВВП - 2,1%. "Очікуваний ефект при такому низькому зростанні зарплат можливий, але для цього необхідно, щоб населення стало більше витрачати і менше відкладати. Це можливо як при підвищенні купівельних настроїв, так і, що більш імовірно, при девальваційних очікуваннях", - пояснила Бєлан. У МЕРТ поки вважають, що "в умовах незначної девальвації" відбудеться "збільшення схильності населення до заощаджень".

В основі гарного прогнозу для України лежить очікування 4 -% підйому глобальної економіки. Це може дозволити країні наростити експорт товарів і послуг на 2,7%, зокрема завдяки "значного врожаю зернових" (52,8 млн т) і "девальваційних коливань курсу національної валюти". Середньорічний курс гривні, за розрахунками експертів уряду, складе 8,5 грн/дол., до кінця року - 8,7 грн/дол.. Але не всі галузі будуть показувати істотний приріст. На тлі майже 2-процентного падіння цін на сталь металургійне виробництво може зрости всього на 1,5%.

Читайте також: ВВП України в I кварталі 2013 р. знизився в річному численні на 1,3%

Не менший вплив на економіку України повинні надати інвестиційні потоки: як зовнішні (іноземні інвестиції у розмірі 7,3 млрд дол при 6 млрд дол в 2012 році), так і внутрішні. Завдяки зниженню ставки податку на прибуток з 19% до 16% очікується, що у бізнесу вивільняться багатомільярдні кошти, які, на думку уряду, стануть капітальними інвестиціями. Частка інвестування власних коштів має зрости з 60,2% до 62,1%.

Прогноз зростання імпорту на 1,1% побудований на очікуванні "незначного зниження цін на газ", але не через можливого перегляду контракту з ВАТ "Газпром", а завдяки падінню світових цін на нафту (на 4-5%). У цьому випадку дефіцит зовнішньої торгівлі скоротиться до 12,7 млрд дол

Паралельно уряд розглядає альтернативний сценарій більш швидкого зростання світової економіки - на 4,4%. У такому випадку приплив інвестицій в українську економіку зросте до 7,7 млрд дол, ціни на сталь перестануть падати і збільшаться на 3-4%, що призведе до прискорення зростання як української економіки (до 4%), так і інфляції (до 5 , 2%).

Вже в 2015-2016 роках уряд очікує подальшого прискорення економічного зростання - на 4-5,5%. Однак експерти Міністерства економічного розвитку і торгівлі не могли не визнати існування ризиків, які здатні перекреслити надії України. Визнана ймовірність "посилення негативних процесів на зовнішніх ринках", а також можливість різкого зростання цін на енергоресурси у випадку воєнних дій на Близькому Сході. Також існують внутрішні ризики: ймовірність відсутності кредитування економіки і довіри в іноземних інвесторів до вітчизняної політиці реформування економіки.

Читайте також: Кабмін прогнозує зростання ВВП України у 2014-2015 рр. на рівні 3%

За оцінкою експертів, серед чинників, які впливатимуть на Україну, але майже не враховані урядом, залишаються додаткові можливості для економіки, що відкриваються завдяки лібералізації торгівлі з ЄС.

Нагадаємо, що ВВП України в I кварталі 2013 р., порівняно з I кварталом 2012 р. (у постійних цінах 2007 р.), знизився на 1,3%, а в порівнянні з IV кварталом 2012, з урахуванням сезонного фактора , - виріс на 0,5%. Відзначимо, Президент Віктор Янукович прогнозував, що подальше проведення реформ в Україні дозволить досягти зростання реального ВВП на рівні 3,4%. Про це глава держави заявляв в інтерв'ю журналу "Україна і світ. Глобальний порядок денний 2013".

Кабмін заклав в держбюджеті зростання ВВП на поточний рік на рівні 3-4% (номінальний ВВП передбачається в розмірі 1 трлн 576 млрд грн). У той же час Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує нульове зростання ВВП України за підсумками 2013 Раніше Світовий банк погіршив прогноз зростання ВВП України в 2013 р. з 3,5% до 1%. Інші організації також очікують якщо не негативної динаміки української економіки, то зовсім малого зросту.

У Ernst & Young раніше прогнозували зростання ВВП України в 2013 р. на 2,4%, інфляції - до 7%.