уряд визначився з тим, якою буде Служба фінансових розслідувань
Президент Петро Порошенко має намір поставити крапку в питанні ліквідації податкової міліції і створенні замість неї нової Служби фінансових розслідувань (СФР). Порошенко, заявив, що податкової міліції не бувати,пообіцяв внести у Раду, як невідкладний, законопроект про створення СФР.
У свою чергу уряд, після декількох місяців обіцянок і доопрацюваннь, нарешті прийняв законопроект присвячений СФР. Його фінальна версія зазнала кількох істотних змін порівняно з початковим варіантом. До кінця березня законопроект буде розглянутий Нацрадою реформ. Експерти не сумніваються, що вже в квітні документ буде прийнятий, а у вересні СФР буде з керівниками.
Але, як з'ясувало РБК-Україна, не все так просто. В парламенті найближчим часом з'явиться альтернативний, а можливо і не один, законопроект про створення Служби фінансових розслідувань. Подробиці в матеріалі РБК-Україна.
Вчора уряд затвердив законопроект про створення Служби фінансових розслідувань, який більше місяця допрацьовувала робоча група на чолі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Спочатку в порядку денному засідання Кабміну цього питання не було. Навіть у понеділок – 20 березня - після того, як президент Петро Порошенко заявив про свою повну підтримку ліквідації податкової міліції і створення на її місці нового "інтелектуально-аналітичного органу", який повинен складатися з ""ботанів" у білих комірцях, а не м'язистих хлопців в масках", в Мінфіні не розглядали можливість внесення законопроекту на засідання уряду. Хоча у відомстві і запевняли, що він готовий.
По суті, своєю заявою Порошенко активізував буксуючий процес створення СФР, і змусив міністра фінансів Олександра Данилюка і депутатів припинити конфлікт, коли один обіцяв "ось-ось" подати пропозиції в парламент, а інші постійно вимагали від нього хоч якогось документа. Президент заявив, що готовий поставити крапку в цьому питанні, розглянути законопроект на засіданні Нацради реформ, і внести його в парламент від свого імені, як невідкладний. "На жаль, спроби знайти компроміс поки що зайшли в глухий кут. Я впевнений, що пора приймати рішення і ставити крапку. Моя пряма політична воля полягає в тому, що податкову міліцію треба ліквідувати", - заявив у понеділок президент.
У розпорядженні РБК-Україна опинився прийнятий на засіданні Кабміну законопроект. Нагадаємо, ще в січні Мінфін намагався винести його на розгляд уряду, але наявність великої кількості зауважень до документа, в першу чергу, від керівників МВС та Мін'юсту, обраних в уряд за квотою "Народного фронту", змусило Данилюка узятися за доопрацювання законопроекту.
Нинішня версія документа зазнала деяких істотних змін, в основному, процедурних. Хоча суть ідеї залишилася – Служба буде підпорядкована Мінфіну, її завдання - виявлення, припинення, розкриття і досудове розслідування злочинів проти інтересів держави в економічній, фінансовій та податковій сферах.
У процесі доопрацювання Мінфін відмовився від фіксування граничної чисельності працівників СФР – центрального апарату та територіальних управлінь (як і раніше, їх планується 7). Якщо в попередньому варіанті кількість працівників не повинна була перевищувати 2,5 тис осіб, з яких не менш як 500 мали б спецзвання, то зараз кількість співробітників СФР буде визначати Кабмін. "Чисельність особового складу може змінюватися в залежності від рівня злочинності", - йдеться в тексті документа.
Також передбачається дещо змінилася процедура відбору і призначення керівництва СФР. Спочатку робота конкурсної комісії була розписана практично покроково. У нинішній версії тексту вказується, що порядок проведення консультативного конкурсу буде затверджуватися міністром. Склад комісії також під питанням. Передбачається, що в неї буде входити 9 осіб, в тому числі, представники громадських і міжнародних організацій, наукового співтовариства. Раніше, зокрема, передбачалося, що в комісії будуть представники від двох профільних парламентських комітетів – податкового та правоохоронної діяльності, НАПК, Рад адвокатів і прокурорів.
В останній версії законопроекту процедура виглядає так: конкурсна комісія відбирає по три кандидатури на кожну з керівних посад в службі . Після, міністр, з кожної трійки уже сам вибирає одну кандидатуру, яку подає на розгляд Кабміну. Раніше передбачалося, що всі відібрані комісією кандидати будуть представлені уряду. "Ми обговорювали це питання. Сьогоднішні конкурси на посади категорії «А» за законом про держслужбу мають багато дірок і дозволяють вибирати практично будь-яку людину. Тому вирішили, по максимуму, надати міністру повноваження з добору і, фактично одноосібно, сформувати керівний склад нового органу. І, наскільки я розумію, це погоджено і з прем'єром, і з президентом", - розповідає експерт "Реанімаційного пакету реформ" Ілля Несходовський.
Експерт Податкової палати України Тетяна Потопальская вважає, що певна логіка в цій пропозиції є, так як СФР буде знаходиться в підпорядкуванні міністерства і саме міністру фінансів працювати з цими людьми. У той же час член парламентського комітету з питань податкової та митної політики, співавтор депутатського законопроекту про створення фінполиции, на основі якого і був розроблений урядовий документ, Тетяна Острікова («Самопоміч») вважає, що тут мова йде про введення «інструменту залежності керівника органу від міністра, який має право вибору», тобто з'явилися норми, які роблять СФР більш керованою і контрольованою.
Сама процедура проходження відбору кандидатів на роботу в службу також змінилася, хоч і не суттєво. До прийняття на роботу кандидати, крім участі у психофізіологічному тестуванні на поліграфі, що було передбачено і раніше, повинні пройти психологічні тести. Вони спрямовані на виявлення серед кандидатів осіб зі схильністю до девіантної поведінки, ускладненою адаптацією, несформованою мотивацією. Ці тести будуть проводити фахівці підрозділів внутрішнього контролю СФР. Їх результати будуть лише у членів конкурсної комісії і підлягають обов'язковому знищенню через 14 днів після оголошення результатів конкурсу.
Необхідність психологічного тестування викликала неоднозначну реакцію у опитаних РБК-Україна експертів. З цим можна було б погодитися, якби тестування проводили незалежні експерти. Поки ж ця ініціатива виглядає як інструмент для "відсіювання небажаних кандидатів". "Оскільки мова йде про службу, яка буде займатися економічними злочинами, то хотілося б бачити рівень їх аналітичних здібностей, - каже Потопальская. – Я б давала кандидатам практичні завдання, наприклад, проаналізувати декларації для визначення ознак злочину".
З нового законопроекту зникли квоти при формуванні СФР. Раніше передбачалося, що нова служба на 70% буде складатися з нових співробітників. Зараз у законопроекті йдеться про те, що на початковому етапі формування органу до участі у конкурсі не допускатимуться особи, які після 2010 року працювали слідчими або займали оперативні посади в економічних підрозділах правоохоронних органів. "З квотами – біда. Виходить, що заборона для борців з економічними злочинами, які працювали до 2010 року, не поширюється. А що, вони більш ефективні і менш корумповані, ніж нинішні? - дивується Острікова. – Тут велика небезпека. Наприклад, людина могла працювати на посаді оперуповноваженого УБОЗ МВС, тобто не з економічною злочинністю боротися, а з організованою, але в економічному відділі. Ми такою забороною створимо перешкоду тільки для невеликої кількості людей і не зможемо законодавчо прописати формулювання, які б заборонили всім цим людям брати участь у конкурсі. Тому я буду наполягати на квотах".
Більше великих справ
Підслідність СФР, як неодноразово попереджав Олександр Данилюк, також змінилася. Наприклад, МВС наполягав на передачі у СФР розслідуваннь всіх злочинів за статтями КК, що передбачають захист економіки. Мова йде, в тому числі і про екологічні злочини, порушення норм трудового законодавства. У Мінфіні зазначили, що таких справ тисячі і нова служба, віддай їй ці злочини, відначала загрузне в їх розслідуванні. При цьому початкова ідея створення СФР як компактної, аналітичної, покликаної розслідувати і концентруватися на масштабних злочинах структури, буде втрачена.
У підсумку, з нового законопроекту зникла підслідність за такими статтями, як невиплата зарплати, незаконне заняття гральним бізнесом, незаконний обіг дисків лазерних систем зчитування, а також незаконний збут майна, одержаного злочинним шляхом. "Чим більше нам намагалися нав'язати підслідність, тим більше ми розуміли, що вона нам не потрібна. Це дозволить нам робити ефективну службу більш швидкою", - розповідає РБК-Україна співрозмовник в Мінфіні.
"З підслідністю наплутали. У статті 2 законопроекту написано, що фінансові інтереси держави і місцевого самоврядування – це інтереси держбюджету, місцевих бюджетів, державного цільового фонду, Фонду держмайна. Тепер дивимося на підслідність. Стаття 231 – незаконний збір інформації, яка містить комерційну чи банківську таємницю, стаття 224 – виготовлення і збут підроблених недержавних цінних паперів. Де тут інтерес держави?", - зазначає Тетяна Острікова.
Не дивлячись на деякі претензії до тексту, в Мінфіні запевняють, що законопроект вже узгоджений з МВФ і основними партнерами України.У Меморандумі з МВФ українська сторона бере на себе зобов'язання прийняти законопроект до кінця квітня 2017 року. За оцінками Несходовського, до кінця березня законопроект буде розглянуто на Нацраді реформ, і в квітні прийнятий. Вже до вересня, за його прогнозами, буде обраний керівний склад СФР і, на початку 2018 року, "реально повинна бути створена мінімальна структура".
В уряді запевняють, що Мінфін вже зараз «дивиться на крок вперед», так як з прийняттям лише одного законопроекту робота не зупиняється, потрібно зрозуміти, як СФР запускати. Тому в міністерстві ведуть переговори про надання технічної допомоги в цьому питанні.
Проте не все так просто. На наступний день після того, як Петро Порошенко заявив про необхідність створення СФР, з такою ж заявою виступив і голова парламентської фракції НФ Максим Бурбак: "Ми пропонуємо створити службу фінансових розслідувань: забрати у СБУ, МВС, прокуратури, податкової міліції відповідні функції і передати їх державну службу фінансових розслідувань". Були це слова підтримки президентської ініціативи або НФ готовий надати свою версію законопроекту – поки невідомо.
У той же час, за інформацією РБК-Україна, в парламентській коаліції є депутати, які підготували альтернативний урядовому законопроект про СФР, який, за попередніми даними, і буде представлений експертному співтовариству на наступному тижні. "Вивчимо законопроект Данилюка, подивимося в чому схожість з нашим і презентуємо свій варіант. Будемо шукати компроміс, ніхто розривати процес не буде. Але я не вірю, що президент буде вносити саме законопроект Мінфіну", - розповідає РБК-Україна один із депутатів коаліції.