ua en ru

Уряд використовує аудиторів для затвердження завищених тарифів

Уряд використовує аудиторів для затвердження завищених тарифів Експерти дорікають прем'єр-міністру Яценюку, що він використовує міжнародних аудиторів для маніпуляцій громадською думкою
Юрий Корольчук
Юрий Корольчук
член набсовета Института энергетических стратегий
Півтора тижні тому прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що вже майже готовий звіт міжнародних аудиторських компаній по комунальним тарифам. "Повинен бути звіт чотирьох аудиторських фірм. Я не знаю, що вони напишуть. Я вважаю, що тарифи дійсно несправедливі, тому що вони не відповідають ринку, так як вони занижені", - сказав Арсеній Яценюк.

Півтора тижні тому прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що вже майже готовий звіт міжнародних аудиторських компаній по комунальним тарифам. "Повинен бути звіт чотирьох аудиторських фірм. Я не знаю, що вони напишуть. Я вважаю, що тарифи дійсно несправедливі, тому що вони не відповідають ринку, так як вони занижені", - сказав Арсеній Яценюк.

Пізніше він уточнив, що рішення аудиторів про визнання підвищених тарифів вже практично прийнято. "Буде визнано, що ці тарифи занижені. Ці тарифи не відповідають сьогоднішньому реальному рівню", - підкреслив прем'єр.

Тим самим він перекреслив прозорість і неупередженість роботи аудиторських компаній. Більш того, прем'єр-міністр поставив під сумнів об'єктивність результату т. н. аудиту тарифів.

Такі вчинки уряду свідчать про корупційність його дій. Адже в багатьох діях Кабміну простежується бажання домовитися про "правильне" рішення. Так не став винятком і процес перевірки обґрунтованості тарифів.

Варто сказати про сумнівність такого аудиту з боку міжнародних компаній. Насамперед, аудиторські компанії здійснюють аналіз і перевірку роботи конкретних підприємств. У кращому випадку, аудитори зможуть надати роз'яснення і аналіз ситуації у регулюванні тарифів, і запропонувати ряд кроків для підприємств, які або призначають тарифи, або приймають ці тарифи до виконання. Але аудитори не можуть оцінити рівень заниженности або завищеність тарифів.

Більш того, це буде рішення не аудиторських компаній, а тільки їх представників. І це фактично нівелює і знецінює ідею перевірки обґрунтованості підвищення тарифів.

Є ще кілька важливих факторів, які вказують на те, що процес позбавлений об'єктивності:

1. Оцінка аудиторами тарифів неможлива у такий короткий термін. За інформацією аудиторських компаній, для такої масштабної роботи необхідно від 6 до 18 місяців. Яценюк озвучив початок аудиту тарифів 15 травня 2015 року.

2. Оцінка аудиторів може бути виключно поверхневою, і не буде містити даних, які будуть прив'язані до конкретних суб'єктів господарювання. Така робота буде узагальнювати наявну публічну та відкриту інформацію про тарифи - це рішення НКРЕКП, заяви глави НКРЕКП, заяви прем'єра і т. д.

3. Аудит буде мати "обрізаний" вигляд, оскільки для аналізу тарифів можна було отримати доступ тільки до методології розрахунку тарифів регулятора.

4. Аудит не буде охоплювати весь масив інформації, необхідної для аналізу об'єктивного тарифу. Перш за все, це дані про діяльності житлово-комунальних господарств, держкомпаній, які займаються видобутком газу, "Нафтогазу України", інформації про зношеність житлово-комунального фонду.

5. Відсутність конкурентного ринку надання комунальних послуг спотворить звіт аудиторів.

Всі ці проблеми також слід адресувати НКРЕКП, яка в березні прийняла рішення про підвищення тарифів без урахування істотних умов функціонування ЖКГ, газодобувних компаній, постачальників газу. Регулятор виявився відірваним від реального життя.

Тому не варто дивуватися, якщо аудитори не тільки підтвердять максимальну ціну на газ 7188 грн за 1 тис. куб. м, але і визнають необхідність подальшого підвищення. В принципі, це буде саме те, що хоче почути прем'єр Арсеній Яценюк.

Тому будь-яке фінальне рішення аудиторських компаній про правомірність та об'єктивності тарифів буде мати винятково політичне значення, і буде далеким від реальних обставин сучасної економіки України.

Рішення аудиторських компаній вкрай необхідне прем'єр-міністру, оскільки тільки таким чином уряд може і далі наполягати на законності і обґрунтованості підвищення тарифів. Також уряд з висновками аудиторів виступить проти звіту та рішення робочої групи Верховної Ради щодо обґрунтованості підвищення тарифів на комунальні послуги, яка, за наявною інформацією, попередньо визнала підвищення тарифів необгрунтованим кроком.

Тому шкода, що міжнародні аудитори несвідомо можуть стати сліпим знаряддям в руках Яценюка. І тим самим відкриють двері для чергового необґрунтованого підвищення тарифів.