ua en ru

Уряд хоче дозволити ведення військових дій за наявності загрози збройної агресії

Автор: RBC.UA
Уряд пропонує Верховній Раді дозволити ведення військових дій у випадку загрози збройного конфлікту. Урядовий законопроект № 11350 зареєстрований у ВР.

Уряд пропонує Верховній Раді дозволити ведення військових дій у випадку загрози збройного конфлікту. Урядовий законопроект № 11350 зареєстрований у ВР.

Законопроектом пропонується внести зміни до закону про оборону України, згідно з якими військові формування призначаються для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту або їх загрози шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій. У чинній редакції закону ведення бойових дій допускається у випадку збройних агресії, конфлікту чи загрози нападу.

Читайте також: Генштаб ЗСУ скорочує осінній призов 2012 р. на військову службу до 18,9 тис. осіб

Крім того, у відповідному законі пропонується прописати позаблоковий статус України: "З метою запобігання виникненню збройної агресії, військових конфліктів, реалізації національних інтересів і впровадження власної воєнної політики України, дотримуючись політики позаблоковості, бере участь у міжнародних системах безпеки та міжнародному співробітництві", - йдеться в законопроекті.

Крім того, уточнюється, що в разі агресії проти України, збройного конфлікту або їх загрози Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань. Рішення Президента має ухвалити, або затвердити Верховна Рада. Також Президент вносить в Раду подання про оголошення стану війни.

Нагадаємо, що в червні 2012 р. Віктор Янукович ввів у дію нові Воєнну доктрину та Стратегію національної безпеки.

Військова доктрина за структурою і змістом істотно відрізняється від попередньої редакції. Загрозу застосування військової сили вона бачить єдиною загрозою національній безпеці України у воєнній сфері. У документі вказані джерела і можливі прояви цієї загрози.

Основоположним у ставленні держави до застосування сили є незастосування першої військової сили, адекватність застосування воєнної сили масштабу збройної агресії (збройного конфлікту), а також дотримання норм міжнародного права.

Оновлена ​​Стратегія національної безпеки України визначає загальні принципи, пріоритетні цілі, завдання та механізми захисту життєво важливих інтересів нашої країни та її громадян від зовнішніх і внутрішніх загроз. Стратегічними цілями політики національної безпеки України в середньостроковій перспективі є створення прийнятних зовнішніх і внутрішніх умов для реалізації національних інтересів України, ефективної системи забезпечення національної безпеки та зміцнення її органів.

Читайте також: Військові навчання "Перспектива-2012" відпрацьовували відбій вторгнення на територію України (фото)

Варто також зазначити, що пропозиція Кабміну розширити список ситуацій, в яких можливе застосування військової сили, ЗСУ скорочують кількість призовниками на строкову службу. За період осіннього призову в армію буде призвано на 2,5 тис. осіб менше, ніж за період попереднього весняного призову - 18,9 тис. осіб.

Відповідно до реформи, розробленої Міністерством оборони, чисельність Збройних сил України буде скорочена до 70 тис осіб з 192 тис. вже в найближчі 5 років. До 2017 строкову службу планують зовсім скасувати.

На реформуванні української армії наполягає Президент Віктор Янукович. Янукович заявляв, що Міністерство оборони і Генеральний штаб ЗСУ повинні спільно підготувати реалістичну концепцію радикального і ефективного реформування української армії.