ua en ru

Уряд хоче скасувати мито при експорті газу в країни Енергетичного співтовариства

Автор: RBC.UA
У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 11356, яким пропонується скасувати вивізне мито при експорті газу в країни Енергетичного співтовариства. Текст проекту закону "Про внесення зміни до пункту 9 розділу II" Прикінцеві положення "закону України" Про внесення змін до деяких законодавчих актів України "(щодо експорту енергопродуктів)" опублікований на офіційному сайті ВР.

У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 11356, яким пропонується скасувати вивізне мито при експорті газу в країни Енергетичного співтовариства. Текст проекту закону "Про внесення зміни до пункту 9 розділу II" Прикінцеві положення "закону України" Про внесення змін до деяких законодавчих актів України "(щодо експорту енергопродуктів)" опублікований на офіційному сайті ВР.

Згідно з чинним законом суб'єкти господарювання, які здійснюють експорт газу, сплачують ставку вивізного (експортного) мита у розмірі 35% митної вартості таких товарів, але не менше ніж 400 гривень за 1000 куб. метрів. Така норма суперечить європейському законодавству, зокрема договору про заснування Енергетичного співтовариства (який Україна ратифікувала в 2010 р.), згідно з яким експортне мито при здійсненні поставок (експорту) енергопродуктів, електроенергії та газу з України в країни Європейського Союзу не застосовується.

Читайте також: В Європі можлива нестача газу

Законопроект пропонує скасувати застосування вивізного (експортного) мита при оформленні експорту енергопродуктів (газ, природний газ у газоподібному стані, природний газ у скрапленому стані і інш.) В країни - члени Енергетичного співтовариства.
Європейське енергетичне співтовариство об'єднує більшість західноєвропейських держав, ЄС (як окрему сторону), Австралію, Канаду, Туреччину. США і Японію.

Метою спільноти та договору до енергетичної хартії є зміцнення правових норм у питаннях енергетики шляхом створення єдиного поля правив, яких повинні дотримуватися всі уряди, що беруть участь в угоді, таким чином зводячи до мінімуму ризики, пов'язані з інвестиціями і торгівлею в галузі енергетики.

На думку старшого юриста CMS Cameron Mckenna Віталія Радченка відзначає, що експорт газу в нинішніх умовах економічно невигідний. "На жаль, є також проблеми з експортом газу. У нас в Україні загороджувальні мита на експорт газу 35%. Крім того, ще і ліцензування. Якщо існує проблема в конкуренції на ринку, компанія, яка добула газ, не зможе його експортувати, тому що це економічно невигідно ", - зазначив Радченко.

Зазначимо, що згідно з висновками, підготовленим Міжнародним енергетичним агентством, найбільшим експортером газу зокрема в Європу, залишиться Росія.

Читайте також: Газ неросійського походження з'явиться на ринку України в кінці 2013 р. або в 2014 р

Зазначимо також, що за підсумками 9 місяців видобуток природного газу в Україні зменшилася на 0,3% - до 14,3 млрд куб. м.
За словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Україна збільшить видобуток природного газу до понад 21 млрд куб м протягом двох років. За словами Азарова, завдяки реалізації завдань по значному зростанню обсягу місць розвідки і експлуатаційного буріння на шельфі Чорного і Азовського морів, прискоренню проведення досліджень і видобутку сланцевого газу, видобутку вуглеводнів за кордоном, заміщенню імпортованого природного газу, реконструкції нафтопереробної галузі і реалізації нацпроекту "LNG- термінал "з прийому зрідженого газу протягом 2013-2015 рр.. вдасться "збільшити річний видобуток газу до понад 21 млрд куб м".

Раніше Азаров заявляв, що Україна зможе повністю покрити потребу в газі та нафті за рахунок власного видобутку до 2023 р.
Згідно з Енергетичною стратегією України до 2030 р., Міністерство енергетики та вугільної промисловості планує збільшити видобуток природного газу в Україні в 2030 р. до 44 млрд куб. м. При цьому міністерство зменшило прогнозний обсяг видобутку традиційного газу в Україні в 2030 р. до 24 млрд куб м. Як вважають в Міненерговугілля, в наступне десятиліття, з 2020 по 2030 рр.., обсяг видобутку газу в Україні в значній мірі буде залежати від розвитку видобутку нетрадиційного газу.