ua en ru

уряд готовий оголосити надзвичайний стан в енергетиці

уряд готовий оголосити надзвичайний стан в енергетиці Уряд має всього кілька тижнів, щоб розблокувати постачання вугілля з АТО і уникнути відключень електроенергії

Ситуація в енергетиці продовжує стрімко погіршуватися. Через блокаду поставок вугілля-антрациту із зони АТО, запасів якого українським теплогенеруючим підприємствам вистачить максимум на 40 днів, влада всерйоз розглядають можливість на місяць ввести надзвичайний стан в енергосекторі.

Відповідний проект постанови вже підготовлений Міністерством енергетики та вугільної промисловості і може бути схвалений урядом. Якщо це станеться, галузь перейде в ручний режим управління для того, щоб скоротити споживання вугілля-антрациту на 20% за рахунок збільшення навантаження на атомні станції і на ТЕС, що працюють на іншій групі вугілля. Підтримання балансу в енергосистемі країни буде йти з обмеженням поставок електроенергії споживачам. Простіше кажучи, світло будуть давати за графіком.

У разі повної блокади поставок палива з Донбасу, державі доведеться купувати дорогий імпортний антрацит. Втім, за інформацією РБК-Україна, чиновники не залишає надії домовитися з учасниками блокади, а значить і почекати з введенням ПП. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

Запаси стають менше

Сьогодні, об 11 годині відбудеться засідання Кабінету міністрів, на якому уряд може запровадити надзвичайний стан в енергетиці. У розпорядженні РБК-Україна опинився проект розпорядження "Про застосування тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії", схвалити який уряду запропонував міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. Про нього він повідомив 13 лютого, в ході засідання Антикризового енергетичного штабу. Надзвичайний стан вводитися для того, щоб уникнути дисбалансу в енергосистемі країни, і передбачає управління галуззю "в ручному режимі". Цей режим передбачає цілий комплекс обмежень - від лімітів на використання вугілля-антрациту українськими тепловими електростанціями (ТЕС) - до застосування графіків аварійних відключень електроенергії для населення.

Україна знову опинилася на порозі енергетичної кризи через блокаду поставок товарів і вантажів із зони АТО. Група народних депутатів, ветеранів АТО і представників ЗСУ ось вже 20 день блокує кілька залізних доріг в Луганській області і одну лінію в Донецькій області. Ці напрямки є ключовими для постачання вугілля-антрациту з непідконтрольною території на склади 7 з 14 українських ТЕС. Для цих підприємств антрацит – ключова сировина для виробництва енергії.

Враховуючи, що з грудня держава не імпортувало антрацит з інших країн, не формувало резервні запаси, так і не внісши вугілля в перелік товарів критичного імпорту, і не завершило переобладнання декількох енергоблоків державних ТЕС на роботу з вугілля газової групи, склади почали порожніти. 1 грудня, за даними НЕК "Укренерго", запаси антрациту становили близько 1 млн тонн, до вчорашнього дня запаси зменшилися до 842 тис. тонн. В середньому, з урахуванням температурного режиму, ТЕС використовують близько 30 тис. тонн антрациту на добу.

За словами вр. в. о. голови "Укренерго", нинішніх запасів вугілля "в середньому вистачить на 40 діб". Левова частка запасів антрациту - близько 500 тис.тонн припадає на склади ТЕС, що належать енергохолдингу ДТЕК. За даними компанії, цих обсягів вистачить для стабільної роботи підприємств протягом 25 днів.

Вугілля прийде до квітня

Дефіцит вугілля антрацитної групи і, як наслідок, криза в секторі електроенергетики - ситуації для українського уряду не нові. Вперше надзвичайний стан в енергетиці було введено Кабінетом Арсенія Яценюка у серпні 2014 року. Тоді криза вибухнула у зв'язку з припиненням постачань в Україну російського природного газу і посилився в опалювальний період, коли з-за бойових дій на сході країни, український антрацит виявився заблокований на непідконтрольної території Україні.

В пікові періоди взимку 2014-2015 років дефіцит потужності в Об'єднаній енергосистемі становив до 10% від норми. Тоді уряд був змушений застосувати графік аварійних відключень електроенергії і регулярно продовжувало надзвичайний стан аж до травня 2015 року. Перепочинок була недовгою, і після чергового блокування сепаратистами поставок вугілля з АТО, надзвичайні заходи знову були прийняті вже в грудні 2015 року. Літо 2016 року, коли дефіцит палива виник із-за несвоєчасного запуску енергоблоків атомних станцій після ремонту і зупинки постачання вугілля-антрациту на підконтрольну територію, обійшлося без введення режиму НС. Тоді уряд покрив дефіцит запасів палива за рахунок імпорту 435 тис. тонн вугілля антрацитових марок з ПАР.

"Тоді повинно було прийти ще два корабля – близько 140 тисяч тонн. Але на зовнішньому ринку ціна на вугілля підскочила до 95 доларів за тонну, і нам було невигідно купувати вугілля за такою ціною", - розповів РБК-Україна Ігор Насалик. При цьому міністр пояснив, що якщо зараз країна повністю відмовиться від поставок вугілля-антрациту з непідконтрольною території (всього близько 9 млн тонн на рік), на бюджет лягає додаткове навантаження у 15 млрд гривень.

"На сьогоднішній день з "Роттердаму+" (формула ціни на імпортне вугілля, - ред.) ціна б становила 3000-3100 гривень в залежності від поставок - були б це ПАР, Австралія або Китай, а ціна, яка діє сьогодні, становить 1730 грн (ціна на українське вугілля, - ред). Якщо ми повністю відмовимося від неконтрольованої зони, ціна вугілля становитиме 3 тисячі гривень", - пояснив міністр у минулу п'ятницю, виступаючи у Верховній Раді. Крім того, логістика поставок імпортного палива така, що на його доставку піде близько 50 - 55 днів. І це без урахування часу на укладання контрактів і фрахт. Тому, якщо припустити, що сьогодні, 14 лютого Кабмін приймає рішення закупити імпортне вугілля, то при найбільш сприятливих умовах (якщо, наприклад, на пошук вільного вугілля і кораблів піде один день), в Україні він виявиться 4 квітня. Якщо вірити прогнозу порталу AccuWeather.com в цей день денна температура очікується на рівні +13.

В самому проекті розпорядження про введення надзвичайного стану традиційно прописані не стратегічні заходи по виведенню енергетики з кризи, такі як імпорт, переклад антрацитових блоків на газове вугілля, а авральні. Редакція документа, яким має в своєму розпорядженні РБК-Україна, була підготовлена до п'ятниці, 10 лютого. За інформацією видання, вчора в Міненерговугілля допрацьовували положення проекту, щоб винести його сьогодні на затвердження на засіданні Кабінету міністрів.

"Документ дуже сирий і складений "на коліні". Є велика ймовірність того, що на засідання уряду він у вівторок винесений так і не буде", - розповів РБК-Україна джерело в уряді, знайоме з ситуацією. Ці слова підтверджуються порядком денним засідання Кабміну – питання введення НС в ньому немає, хоча вчора Ігор Насалик заявив: "Ми підготували розпорядження про тимчасове запровадження надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, і ми в найближчі години внесемо їх на засідання уряду".

Ще один співрозмовник видання в Міненерговугілля повідомив, що "прем'єр має намір почекати з введенням ПП". "Зараз ця ситуація - предмет політичного торгу. Ведуться переговори з організаторами блокади, але не з активістами, а з тими політсилами, які реально за цієї блокадою стоять. Надзвичайні заходи будуть введені тільки, якщо вирішити питання в діалозі не вдасться", - розповіло джерело РБК-Україна. Назвати імена політиків чи груп впливу, з якими, за його версією ведуться переговори, співрозмовник видання відмовився. Втім, за однією з версій, за цією ситуацією стоять дві групи впливу в "Опозиційному блоці" – Сергія Льовочкіна і Ріната Ахметова, які нібито з'ясовують між собою стосунки, залучаючи для цього сторонніх депутатів.

Норми споживання

Сам документ дійсно носить загальний характер. Якщо він буде прийнятий, то набуде чинності з моменту опублікування і буде діяти протягом місяця. На відміну від усіх попередніх аналогічних розпоряджень, нинішній проект не містить прямих вказівок щодо необхідності відключення споживачів. Ні слова в ньому також не йдеться про коригування тарифів на електроенергію, необхідних після заміни одного виду палива на інший, про пошук додаткових і альтернативних джерел енергоресурсів.

Згідно з проектом, надзвичайні заходи припускають, що НЕК "Укренерго", виходячи з наявних запасів вугілля різних марок, повинен буде визначити допустимий рівень зниження резерву енергогенеруючих потужностей", встановити ліміт по складу устаткування для кожного енергоблока ТЕС. Це означає, що для економії вугілля, підприємства будуть працювати, використовуючи мінімальний склад обладнання. Крім того, оператора магістральних мереж належить встановити тимчасові обмеження щодо їх пропускної здатності, а також визначити умови та обсяги міждержавних перетоків електроенергії". Це означає, що Міненерговугілля допускає ситуацію використання дорогої аварійної допомоги з РФ. Це єдина країна, з якою в України підписано відповідний договір. При цьому потужність перетікання обмежена 600 МВт, а за кожен російський мегават потужності державі доведеться заплатити близько 80 доларів.

У проекті розпорядження про введення НС також говориться, що для НАЕК "Енергоатому" будуть встановлені спеціальні графіки роботи, які АЕС зобов'язані будуть дотримуватися, а також компанія повинна бути готова в будь-який момент розвантажити свої енергоблоки". Як пояснив РБК-Україна джерело в уряді, "ставка буде зроблена, як раз на атомну генерацію". "У разі НП атомні станції забезпечать енергопостачання в нічний час та до 70-80% покриють споживання днем. Решту покриють гідроелектростанції, посилиться навантаження на ТЕС, що працюють на газовому вугіллі. Також буде застосований графік аварійних відключень. Палити природний газ в якості резервного палива поки не планується", - скасував співрозмовник видання.

Все це, на думку Ігоря Насалика, має призвести до того, що споживання вугілля-антрациту скоротитися на 20%. При цьому міністр енергетики вважає, що "віялових" відключень електроенергії уникнути все ж не вдасться, оскільки країна зіткнеться з проблемою покриття пікових навантажень вже через два тижні. "Коли будуть оброблені ці залишки вугілля, ми не зможемо обійтися без обмеження споживачів, застосовуючи спеціальні графіки аварійних відключень", - заявив вчора в ході засідання Антикризового енергетичного штабу вр. в. о. керівника "Укрэрнего" Всеволод Ковальчук.

Стурбований можливістю відключень електроенергії і прем'єр-міністр Володимир Гройсман. За його словами, 30% електроенергії виробляється ТЕС, що працюють на вугіллі, для забезпечення Києва, Харкова, Чернігова та Черкас. "Перевести ці міста на інший вид палива неможливо. Тому має критичне значення наявність вугілля", - додав він. Це дійсно може вилитися в серйозну проблему. Переклад антрацитної Зміївської ТЕС (забезпечує Харків і область) на вугілля газових марок повинен, за словами Ігоря Насалика, повністю завершиться в травні-червні. Трипільську ТЕС (забезпечує столицю і Київську область) поки тільки планують перевести на інший вид палива.

Хоча самі активісти, блокуючі залізничні переїзди впевнені, що жодних проблем з поставками вугілля не існує. "Ще один фейк корумпованої влади лопнув, - написав на своїй сторінці у Facebook народний депутат Семен Семенченко, що приймає участь в блокаді. - Тільки що були з Єгором Соболєвим (заступник голови фракції "Самопоміч" в парламенті, - ред.) на Слов'янській ТЕС. У сухому залишку: запас вугілля не на "три дні", а до 28 березня". Коли закінчиться вугілля, можна топити газом, ніяких віялових відключень не передбачається".

Але уряду все ж таки варто поквапитися з рішенням питання блокади і з іншої причини. Адже, якщо активісти не знімуть найближчим часом, під ударом можуть опинитися і промислові підприємства, і як наслідок, економіка країни в цілому. Мова йде про Авдіївському коксохімічному заводі, Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча та "Азовсталі", електропостачання яких безпосередньо залежить від поставок палива з АТО. "Сьогодні електропостачання Авдіївського коксохіму, забезпечує Авдіївку теплом, здійснюється з Зуївської ТЕС, яка розташована на непідконтрольної території, але зареєстрована в Україні. Ця електростанція може використовувати тільки вугілля, видобуте на шахтах Павлограда та Добропілля (марка Г), тобто необхідна його доставка по ж/д через лінію розмежування. Але як ви знаєте, залізна дорога заблокована "активістами", і вони фактично наносять Авдіївці удар у спину", - написав вчора на своїй сторінці у Facebook директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. За його словами, АКХЗ буде змушений різко знизити виробництво, а "Азовсталь" і ММК з-за блокади вже скоротили випуск продукції на 10%.

Авдіївка остаточно прийшла в себе. В місто повертаються раніше евакуйовані люди. Але, на жаль – це лише затишь...

Опубліковано Musa Magomedov 13 лютого 2017 р.